Корінні народи першими захищають від коронавірусу носіїв рідної мови, оскільки вони є для них скарбом

13.01.2021 12:01   -

Ще до поширення пандемії нація Черокі мала справу з кризою – можливим зникненням їх рідної мови.

Тільки близько 2000 людей, що живуть на цій землі, можуть вільно розмовляти мовою черокі. І коли Covid-19 почав поширюватися, ця кількість стала загрозливо зменшуватися, – повідомляє CNN.

Тож, коли нація Черокі почала отримувати поставки вакцини Covid-19, уряд племен визначив носіїв мови черокі однією з перших груп, які мали право на щеплення.

“Коли ви втрачаєте оратора і ви є племенем, в якому залишилося лише 2000 носіїв мови, ви втратили те, що є не просто незамінним, як будь-яке життя, але істино національним скарбом, – сказав головний вождь Чак Госкін-молодший.

Тім Кінг, громадянин нації Черокі та вільний носій мови черокі, отримує вакцину Covid-19 у Тахлеква, штат Оклахома.
Тім Кінг, представник нації Черокі та носій мови черокі, отримує вакцину Covid-19 у Тахлеква, штат Оклахома.

 “Чи виживуть вони, чи передадуть свої знання, визначатиме чи залишилася мова черокі через пару поколінь“.

Вакцинація носіїв мови черокі поряд із медичними працівниками – це лише останні зусилля, здійснені племенем під час пандемії, щоб захистити це заповітне населення. Роблячи це, нація Черокі не лише захищає деяких найбільш шанованих громадян, але й забезпечує виживання своєї культури та самобутності.

Також на першому етапі вакцинують спікерів черокі та осіб віком старше 65 років. Ці зберігачі культури, старійшини та спікери, тримають у своїх спогадах стільки безцінного зі спадщини черокі, але вони, на жаль, мають найбільше постраждали від пандемії. Потрібно захищати кожного старшого, щоб вони могли передавати важливі уроки культури підростаючим поколінням, вважають індіанці.

Друга фаза вакцинації включатиме персонал, що не відповідає за медичну допомогу – вчителі та працівники з догляду за дітьми, персонал продовольчої безпеки та персонал притулків, а також черокі до 55 років із захворюваннями. Третій етап буде орієнтований на загальне населення черокі та користувачів медичних послуг нації Черокі.

Лідери черокі вірять у вакцину та науку, яка стоїть за нею, вірять на 100 відсотків, що це безпечно і буде успішно стримувати вірус. Не тільки вчені з Центрів контролю та профілактики захворювань та Американської адміністрації з харчових продуктів та медикаментів ретельно перевірили та затвердили це, але й службовці охорони здоров’я нації Черокі перевірили це і запевнили, що вакцинація ефективна.

У відносному вираженні нація черокі мала набагато кращі результати порівняно з іншими племенами та багатьма частинами США у боротьбі з поширенням вірусу. Нація Черокі, в якій близько 141 000 громадян проживають у заповіднику на північному сході штату Оклахома, повідомила про загальну кількість понад 11 800 випадків захворювання на Covid-19 та 66 випадків смерті на 8 січня. 30 з них вільно володіли рідною мовою.

“Коли я вступив на посаду, збереження нашої мови та її пожвавлення було пріоритетом”, – сказав Госкін. 

Перші 975 доз вакцини Covid-19 від Pfizer надійшли до нації Черокі 14 грудня. Наступного ранку плем’я розпочало вакцинацію медичних працівників у своєму медичному комплексі в Тахлеква, штат Оклахома. Через три дні плем’я розпочало розподіл вакцини носіям мови черокі.

Нація Черокі вже мала записи своїх живих носіїв рідної мови завдяки зусиллям, які Госкін розпочав у 2018 році, коли був державним секретарем племені.

На даний момент понад 600 носіїв мови були щеплені, за даними племені. Мета – зробити щеплення 1000 до кінця тижня.

4 січня Нація Черокі також оголосила, що розпочинає вакцинацію старших віком від 65 років. Пріоритетність вакцинації носіїв мови та старших людей черокі також мала непередбачені наслідки: це створило довіру до вакцини серед інших громадян нації черокі.

Госкін сказав, що бачив сумніви серед громадян нації Черокі щодо прийняття вакцини. Але рішення племені першими вакцинувати носіїв мови допомогло полегшити тривоги.

“Люди шанують старших у нації Черокі”, – сказав він. “Я думаю, що коли вони побачили, що цій групі людей ставлять пріоритет і відзначають це, це, безсумнівно, створило певну впевненість”.

Представниця народу черокі Сандра Тернер отримала свою першу дозу вакцини в грудні та зробила друге щеплення минулого тижня. 64-річна Тернер виросла вдома, розмовляючи на черокі в сім’ї з 11 дітей. Приблизно до першого чи другого класу вона навіть не знала англійської мови. І навіть тоді вона та багато інших учнів школи черокі в її школі говорили одне з одним мовою, яку вони найкраще знали. Сьогодні такі люди як вона рідкісні. Тернер, яка живе в Саліні, штат Оклахома, на власні очі знає загрозу, яку Ковід-19 становить для її рідної мови. Минулого тижня вона відвідала похорон батька своїх дітей, який помер від вірусу і вільно розмовляв мовою черокі, як вона сама.

Тож, коли Тернер отримала електронний лист із повідомленням про те, що вона може отримати вакцину Covid-19, вона каже, що вдячна.

“Ми втратили багато наших вільних мовців через вірус”, – сказала вона. 

Росс, який живе у Форті Гібсон, штат Оклахома, є перекладачем нації Черокі. Він активно працював над збереженням мови, з якою виріс, включаючи додаток Cherokee у програмах Microsoft Office та надання інформації про вакцини від Pfizer та Moderna мовою черокі. 

“Я мовець черокі, нас залишилось менше 2000 носіїв, таких як я, які живі на обличчі цієї землі”, – сказав він. “Вони хочуть захищати нас доти, доки ми житимемо, тому що ми намагаємось допомогти зберегти свою мову молодим або тим, хто хоче вчитися”. На щастя для тих, хто зацікавлений вивчити мову черокі, минулого тижня Росс отримав другу дозу вакцини.

Задля вивчення й збереження мови, індіанці створили таблиці з назвами птахів де дублюють англійську назву й подають звучання цього слова. Багато людей під час локдауну вивчають ці назви з дітьми.

Немає опису світлини.