Перший глава незалежної Білорусі, вважає, що білоруси повинні мати одну державну мову – білоруську

28.08.2020 08:57   -

Екс-глава Верховної ради Білорусі Станіслав Шушкевич наголосив, що у Білорусі немає ніякого протистояння з Російською Федерацією.

Також він впевнений, що єдиною державною мовою Білорусі має бути білоруська мова. Державну мову РФ слід позбавити цього статусу в незалежній державі Білорусь.

Про це в інтерв’ю YouTube-каналу “І Грянул Грэм” розповів Станіслав Шушкевич.

“У нас ніколи не було міжнаціональної ворожнечі. Але ми завжди хотіли бути білорусами. І взагалі те, що вичавили з нас нашу мову, вичавлюють нашу культуру… Загрози російській мові немає. А державною мовою повинна бути одна – білоруська, тому що у неї немає більше батьківщини”, – сказав Шушкевич.

Екс-лідер України Леонід Кравчук (праворуч), екс-глава Білорусі Станіслав Шушкевич (в центрі) та перший президент Росії Борис Єльцин (ліворуч) відразу після підписання Біловезьких угод
Екс-лідер України Леонід Кравчук (праворуч), екс-глава Білорусі Станіслав Шушкевич (в центрі) та перший президент Росії Борис Єльцин (ліворуч) відразу після підписання Біловезьких угод

Однак, за його словами, перехідний період на білоруську як державну мову буде довгим і досить складним.

Шушкевич був главою Верховної ради Білорусі в 1991-1994 роках. Також він з 1996 до 2018 року обіймав посаду голови партії “Білоруська соціал-демократична Грамада” (БСДГ).

Нагадаємо, що російська мова в Білорусі отримала статус другої державної в результаті внесення поправок до конституції 1995 року. Тодіж відбулася і зміна прапора й герба: сучасний прапор країни був прийнятий на референдумі 14 травня 1995 року і затверджений 7 червня того ж року Указом Президента Олександра Лукашенка. За основу сучасного прапора Білорусі взято прапор Білоруської РСР зразка 1951 року, з якого було прибрано зірку та серп з молотом, а також інвертовано національний орнамент (був білий на червоному тлі, став червоний на білому тлі).

На теперішньому гербі Білорусі – зелений контур державного кордону Білорусі, в золотих променях висхідного над земною кулею сонця. Угорі знаходиться п’ятикутна червона зірка, все це обрамляє вінок із золотих колосів, переплетених зліва квітками конюшини, справа — льону.

Coat of arms of Belarus (2020).svg

Білорусь — єдина держава пострадянського простору, що взяла за основу власного прапора прапор союзної республіки. Історичним національним стягом країни є біло-червоно-біле полотнище, що слугувало символом Білоруської Народної Республіки у 1918–1919 роках та сучасної Республіки Білорусь у 1991–1995 роках.

Погоня Прапор Білорусі з гербом Погоня
Історичний національний біло-червоно-білий білоруський прапор

Історичний національний біло-червоно-білий прапор Білорусі з національним історичним гербом погоня відображує характерні для білоруської культури кольори. Погоня — герб Великого Князівства Литовського, Руського та Жемайтійського, традиційний національний герб Литви та Білорусі. Герб багатьох білоруських, литовських, українських, польських і російських княжих родів. На виникнення герба «Погоня» і його закріплення вплинув ряд факторів, кожен з яких окремо не був вирішальним.

Герб Погоня, також, як і національний біло-червоно-білий прапор, у 1995 р. потрапив під неоголошену заборону у Білорусі. Використовується опозиційними силами Білорусі як один із символів боротьби. Є також символом білоруських добровольчих підрозділів, які беруть участь у російсько-українській війні на боці України. Дякуємо народу Білорусі за підтримку України в нашій боротьбі з російськими окупантами!

Підписання угод
Біловезькі угоди розробляли шість керівників Росії, України і Білорусі – на фото вони зліва направо: Вітольд Фокін, Леонід Кравчук, Станіслав Шушкевич, В’ячеслав Кебич, Борис Єльцин, Геннадій Бурбуліс

Тема мови, прапора, внесення змін до конституції почали активно обговорювати, коли в після 9 серпня розпочалися масові акції протесту проти підсумків виборів президента, на яких переможцем оголошено чинного главу держави Аліксандра Лукашенку.

Зауважимо, що  Координаційна рада Білорусі починає підготовку до референдуму про зміни до Конституції, що дасть можливість для проведення нових виборів.