Сьогодні Китайський Новий рік. Щур поступається місцем бику
Цього тижня мільйони людей святкуватимуть китайський Новий рік.
Люди їстимуть, насолоджуватись феєрверками, вдягатимуть спеціальний одяг та розвісять червоні ліхтарі. Цього року китайський Новий рік починається 12 лютого.
Припадає він саме на цей день, бо свято знаменує собою початок місячного нового року, коли на небі з’являється Місяць-молодик. Оскільки все залежить від Місяця, дата китайського Нового року змінюється щороку, але завжди припадає на дні між 21 січня та 20 лютого. Святкування починаються 12 лютого і триватимуть 16 днів. Рік Щура поступиться місцем року Бика.
Зазвичай на заасфальтованій площі перед центральним залізничним вокзалом у Пекіні роїться багатотисячний натовп. Але цього лютневого ранку тут сидить на своїх валізах лише кілька десятків трудових мігрантів – вони гріються на зимовому сонці і проводять час в очікуванні своїх потягів за мобільними іграми з цигарками у зубах.
2021 року святкування по всьому світу, вочевидь, буде дещо іншим, ніж раніше, – через коронавірус. Через жорсткі обмеження, які досі діють в багатьох країнах, люди не зможуть зустрічатися великими компаніями.
У Китаї напередодні нового року мільйони людей зазвичай повертаються до своїх домівок, аби провести цей час з родиною. Школи та підприємства країни можуть зачинятися на перші кілька днів нового року, аби кожен зміг провести час зі своєю сім’єю. Але цього року людям рекомендують не робити цього. Мандрівники повинні пройти тестування на коронавірус.
Багатьом китайцям доведеться відмовитися від святкування уже другого поспіль нового року за місячним календарем. ЗМІ часто називають святкування китайського нового року “найбільшою міграцією людей у світі”, оскільки зазвичай у ці дні понад 500 мільйонів китайців подорожують по країні, щоб відвідати родичів у провінціях.
Офіційно в Китаї немає заборони на подорожі, але водночас існує низка перешкод для осіб, які воліють кудись поїхати. Наприклад, згідно з розпорядженням національної комісії з охорони здоров’я, кожна особа, яка подорожує всередині країни, має не лише пред’явити свіжий тест на коронавірус. Вона також зобов’язана протягом 14 днів перебувати у режимі “спостереження за станом здоров’я”, під час якого необхідно кілька разів на день повідомляти показники температури власного тіла. До того ж, деякі населені пункти повністю самоізолювалися на період святкування китайського нового року.
Багато користувачів соцмереж критикують цю ситуацію, у якій обмеження торкаються насамперед 300 мільйонів трудових мігрантів, які приїхали на заробітки з бідних провінцій до міст-мегаполісів. Багато хто з них бачить власних дітей чи батьків лише раз на рік. Водночас еліту країни з урбанізованих регіонів ці обмеження майже не зачіпають.
Китайський Новий рік також відомий як “Свято весни”. Це найважливіше свято в китайському календарі.
За китайською традицією, кожен рік називається на честь однієї з 12 тварин китайського зодіаку: Щур, Бик, Тигр, Кролик, Дракон, Змія, Кінь, Коза, Мавпа, Півень, Собака та Свиня.
Зазвичай перед початком святкування люди ретельно прибирають свої помешкання. Потім, коли настає Новий рік, за традицією, заборонено брати до рук мітлу, аби не вимести за двері везіння в Новому році.
Люди їдять багато смачної їжі, зокрема суп з локшиною, який має принести щастя на весь рік. Проводять паради та вистави, на яких люди вбираються у традиційний одяг. Крім того, запускають феєрверки, адже існує думка, що шум і світло відлякують нечисть на найближчі місяці.
Дорослі часом дарують дітям червоні конверти з грошима.
Урочистості тривають два тижні й завершуються Святом ліхтарів.