Московські попи хочуть позбавити дніпрян будинку органної та камерної музики

30.06.2021 14:13   -

21-го червня навколо Дніпровського будинку органної та камерної музики здійнявся скандал. Настоятель Свято-Миколаївського храму Дніпропетровської єпархії УПЦ Московського патріархату ієрей Костянтин Калашников опломбував печатками двері та повісив замки на входи до органної зали. Свої дії аргументувавши тим, що вже рік як сплинула мирова угода від 26 серпня 2010 року. Тепер, мовляв, Будинок і все, що є в ньому — власність церкви, – повідомляє ДніпроОДА.

Московська церква не пускає музикантів до органної зали у Дніпрі - Главком

«Угода, про яку йдеться — це домовленість тодішніх очільників обласної ради й представників релігійної громади. Останні протягом 10 років зобов’язувались забезпечувати безперешкодний доступ відвідувачів і працівників Будинку органної музики в приміщення, де розташований 12-тонний орган фірми Sauer з Франкфурта-на-Одері, для підтримання його в необхідному стані, проведення репетицій, концертів і заходів. Час «мирової» сплинув рік тому, але чому ієрей вдався до таких кардинальних дій зараз — незрозуміло. Дніпровський орган входить в десятку кращих в Європі та знаходиться під заступництвом Всесвітнього комітету з охорони культурних цінностей ЮНЕСКО. Й обласна рада має на меті боротись за культурний доробок Січеславщини. Сьогодні мав зустріч з представниками релігійної громади та керівництвом органного залу. На завтра також запланував ряд зустрічей, аби обговорювати це питання конструктивно», — розповів голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук.

Як повідомив очільник ДОР, обласна влада планує залучити експертів ДСНС, які зможуть надати відповідні висновки щодо нинішнього стану Будинку камерної та органної музики, а також розгляне питання перенесення органу в інше місце.

«Мова йтиме про зведення окремої будівлі або розширення тих приміщень, які нині є у Дніпрі (Філармонія, Оперний театр тощо). Вартість демонтажу інструменту – близько 150 тисяч євро. І цю процедуру має виконувати німецька організація, яка займалася безпосередньо і монтажем органу. Кошти й для демонтажу інструмента, і для будівництва приміщення нової зали (або розбудови вже чинних будівель) шукатимемо в обласному бюджеті, але також є вірогідність, що по допомогу доведеться звертатися до центральної влади», — пояснив Микола Лукашук.

Орган встановили у 80-х роках на місці вівтаря. Інструмент виконала на замовлення німецька фірма “Зауер” з Франкфурта-на-Одері. Іноземні спеціалісти повністю підлаштували орган під особливості приміщення саме Свято-Миколаївського храму. 

Наразі в облраді намагаються домовитися з представниками церкви, щоб продовжити дію мирової угоди. Втім, якщо цього не станеться, будуть виділяти гроші, щоб розібрати орган, вивезти та законсервувати. Всі роботи мають робити спеціалісти німецької компанії.

Нині жодне приміщення Дніпра не підходить для перенесення органу. У облраді допускають, що для інструмента зведуть нову залу або розбудують одну із тих, що вже є в місті. Але, вірогідно, для цього по гроші доведеться звертатися до центральної влади. 

Усього в Україні 18 органів, з них чотири знаходяться в окремих закладах, а не при філармоніях – у Києві, Львові, Білій Церкві та Дніпрі.