Колаборант з “Мотор Січі” заховав півмільярда доларів

12.02.2024 14:46   -

Міністерство юстиції готується забрати у звинуваченого у колабораціонізмі та пособництві РФ колишнього нардепа В’ячеслава Богуслаєва все майно. Про це повідомляє 49000 з посиланням на Телеграф.

Перелік вражає: більш ніж 300 раритетних рушниць, частки в українських компаніях, майже 600 млн грн на банківських рахунках… Але де заховано головний актив — отримані від китайців за контрольний пакет “Мотор Січі” сотні мільйонів доларів — українська влада поки не знає.

В жовтні 2022 року СБУ затримала Богуслаєва за підозрою у співпраці з Росією та намагання під час війни продати державі-агресору авіаційні двигуни “Мотор Січі”, які використовуються окупаційною армією. “Герой України” Богуслаєв, у якого виявили російський паспорт, відтоді сидить в СІЗО, де вже написав заяву про бажання піти на обмін з РФ. А незабаром готується втратити всі активи в Україні, записані як на нього, так і на членів його сім’ї.

Безхатьком Богуслаєва хоче зробити Міністерство юстиції України. 22 січня 2024 року воно подало позов до Вищого антикорупційного суду до В’ячеслава Богуслаєва та його спільника Петра Кононенка (екс-керівник московського представництва “Мотор Січі”) з вимогою стягнути їх активи в дохід держави. А вже 24 січня суд задовольнив заяву про забезпечення позову та наклав арешт на все майно, яке було знайдено в Україні не тільки у обвинувачених, а й у членів їх сімей.

Зокрема, у сина В’ячеслава Богуслаєва Олександра та онуків арештанта. “Заява про забезпечення позову вмотивована тим, що В’ячеслав Богуслаєв та Петро Кононенко, починаючи щонайменше з 2014 року, незважаючи на законодавчі обмеження щодо заборони (припинення) експорту товарів військового призначення та подвійного використання з метою їх військового кінцевого використання в РФ, постачали через низку належних їм підприємств продукцію, вироблену АТ “Мотор Січ” та її відокремленими підрозділами, до Російської Федерації. В тому числі, після повномасштабного вторгнення, незважаючи на збройний конфлікт та санкційні обмеження, відповідачі продовжили забезпечувати російські війська військовою технікою, а саме забезпечили постачання двигунів для російської армії для виробництва та ремонту бойових вертольотів (Мі-8, Мі-24, Мі-28 і Ка-52), які активно використовувалися під час збройного агресії рф в Україні, особливо на початку війни”, — вказали в Мінюсті. І зазначили, що відповідачі “мають нести відповідальність за підтримку дій і політики держави-агресора”.

Про яке майно мова? Серед купи арештованих активів Богуслаєва та пов’язаних з ним осіб — 100% акцій страхової компанії “Мотор-Гарант”, Вінницького авіаційного заводу, компанії “Вертольоти МСБ” та “Мотор-Банку”, а також близько 100 млн гривень та 12,6 млн доларів на рахунках Богуслаєва в його особистому Мотор-банку та ПУМБ Ріната Ахметова. Найдовший перелік — колекція вогнепальної зброї. В ньому нараховується більше 330 одиниць рушниць, карабінів та пістолетів, а вартість оцінюється в декілька мільйонів доларів. Проте навіть ці активи виглядають доволі скромно, якщо згадати, що в 2016 році Богуслаєв продав китайській компанії Skyrizon Aircraft, яка була пов’язана з владою КНР, майже 56% акцій “Мотор Січі”. Більша частина з них належала пов’язаним з ним структурам. Здебільшого зареєстрованим в офшорах (наприклад, панамське Business House Helena та белізська Montan сукупно володіли більше 20% акцій “Мотор Січі”), особиста частка Богуслаєва — 15% акцій.

Богуслаєв завжди уникав прямої відповіді на питання, скільки йому заплатили китайці. “Вони (китайці) нам 100 млн доларів дали… Ще 150 млн доларів прийдуть наступного року. Якщо б ми їх не знайшли, то ви б тут не стояли, і я б з вами не розмовляв”, — заявив він в 2019 році. Проте насправді вказані ним суми були не оплатою за акції, а кредитом (100 млн в 2016 році під 0,3% річних отримала “Мотор Січ” від Skyrizon) та обіцяними китайцями інвестиціями.

Ясність з’явилась в 2021 році. Розслідування OCCRP на базі даних Pandora Papers показало, що за 56% акцій “Мотор Січі” китайці сплатили більше 500 млн доларів. “Фінансування угоди на суму 500 мільйонів доларів надходило з одного джерела: державного Китайського банку розвитку, який є каналом економічної стратегії китайського уряду”, – писали автори дослідження. Акції були розбиті на декілька невеликих пакетів (менше 25% кожний), щоб не викликати підозри у АМКУ, але китайцям це не допомогло. В 2017 році СБУ відкрила кримінальне провадження по ст. 113 (диверсія) та через Шевченківський суд домоглася арешту всіх акцій, викуплених китайцями. В СБУ тоді вказали, що китайці мають наміри перемістити активи та виробничі потужності “Мотор Січі” до своєї країни, що призведе до ліквідації та знищення підприємства.

Цей арешт не знятий і досі, то ж китайці, які виплатили більш ніж півмільярда доларів, так і не отримали доступу до управління заводом (збори акціонерів були заблоковані). А Богуслаєв, який свої гроші отримав, продовжив керувати стратегічним заводом у якості почесного президента, і робив це аж до свого арешту, після якого “Мотор Січ” була повністю націоналізована.

Тим часом, де поділися ті самі китайські півмільярда доларів, ніхто не знає. За даними джерел “Телеграфу”, в українській спецслужбі вважають, що Богуслаєв сховав гроші в таємних юрисдикціях на кшалт Белізу, де їх важко знайти, та ще важче — витягти звідти. Але сам він все спростовує і божиться, що не має офшорів та грошей. Звичайно, що йому ніхто не вірить, тому зараз спецслужба шукає гроші щоб конфіскувати і їх. Проте поки сам Богуслаєв не погодиться співпрацювати зі слідством, це виглядає майже нереальним завданням.