Українські школи тепер усі навчатимуть українців державною мовою

02.09.2020 09:21   -

Державною українська мова стала ще далекого 28 жовтня 1989, але й досі чимало людей, які живуть в Україні і які отримали паспорт громадянина української держави лише завдяки прописці, не спромоглися вивчити державну мову за тридцять років. Але все ж найстрашніше те, що багато молодих людей, народжених вже за незалежності, дуже погано знають державну мову, адже навчалися не українською, а за допомогою інтернету вони майже ніколи не стикалися з мовою, якщо живуть у російськомовних містах.

У 2017 році було ухвалено закон «Про освіту», який передбачав повний перехід всієї освіти в Україні на українську мову. Законом «Про повну загальну середню освіту», що додатково був ухвалений у 2020 році, було прописано детальні умови переходу шкіл на українську мову. У Міносвіти наголошували, що нові положення закону є результатом деталізації положень закону про освіту, вони були написані за результатами консультацій з представниками національних меншин і за результатами рекомендацій Венеціанської комісії.

Президент України Володимир Зеленський підписав у березні 2020 р. закон, в рамках якого викладання мовами національних меншин, в тому числі російською, буде поступово скорочуватися.

Раніше, у липні 2019 року в Україні набув чинності закон про українську мову, який регулює її функціонування і застосування як державної у сферах суспільного життя у всій країнї.

Взимку цього року Верховна Рада прийняла Закон про повну загальну середню освіту, який передбачає три моделі вивчення української мови для національних меншин з вересня 2020 року.

Згідно з законами, щодо російськомовних шкіл передбачається таке:

  • Учні всіх російськомовних шкіл 5-11 класу переходять на українську мову навчання всіх предметів. Вивчення російської залишається можливим в якості окремого предмету та на факультативах;
  • Учням початкової школи викладатимуть предмети рідною мовою. Закон передбачає, що всіх дітей, батьки котрих бажають навчання російською, об’єднають у окремі класи. Українську мову в таких класах все одно вивчатимуть, а з 5 класу такі учні також навчатимуться українською.

Крім того, закони регулюють ще дві групи учнів:

  • Учні, що належать до нацменшин, у яких немає власної держави, яка б оберігала та захищала їхню мову (зокрема, кримські татари), навчатимуться рідною мовою весь період навчання — з 1 по 11 клас;
  • Школи нацменшин, країни яких є членами ЄС (здебільшого, це стосується угорських шкіл), перейдуть на українську мову навчання за зразком російськомовних шкіл з вересня 2023 року.

Чи зможуть вчителі російськомовних шкіл почати викладати українською?

У будь-якого російськомовного громадянина України було достатньо часу, аби опанувати українську мову. Разом з тим, міністерство освіти і науки ще у 2019 році розпочало підготовку до переходу та запропонувало російськомовним вчителям спеціальні курси з підвищення кваліфікації.

Як повідомила тоді ще міністерка Ганна Новосад, станом на кінець 2019 року, половина вчителів російськомовних шкіл вже пройшла такі курси.

Згідно з законодавством, приватні школи можуть самостійно обирати мову навчання. Щоправда, вони все одно мають забезпечити якісне вивчення державної мови.