Навчальний рік 2023-2024 в Дніпрі: про шкільну форму, харчування, гуртки і благодійні внески
Чи буде у батьків можливість змінювати форму навчання дитини протягом року? Коли починатимуться і закінчуватимуться уроки? Як буде організований навчальний процес під час повітряної тривоги в укритті, якщо всі класи знаходяться в одному приміщенні? Чи можуть батьки забрати дитину зі школи, якщо лунає сирена? На ці питання ви вже отримали офіційні відповіді.
Сьогодні Олена Яковенко, заступниця начальника управління освіти департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради продовжує відповідати на найбільш розповсюджені питання з батьківських чатів.
–– Чи правда, що НУШ цього року не буде? Буде щось нове, невідоме?
— Реформа продовжується. Ми дуже вдячні Міністерству науки та освіти України за те, що вже є певні напрацювання. В нас в місті продовжує працювати пілотна школа щодо впровадження системи нової української школи у середніх класах. Також продовжується набір у перші класи.
–– Як будуть навчатись діти, якщо будуть відключення світла та води? Чи забезпечені навчальні заклади ємностями з водою?
— В школах є ємності з технічною водою, в укриттях – ще й з питною. Під час блекаутів ми корегували освітній процес, доопрацьовували пізніше.
— Чи будуть групи продовженого дня, а також гуртки та секції у школах, якщо навчання обіцяють у дві зміни?
— Спортивні школи вже в минулому навчальному році мали змогу працювати на базі закладів, де є укриття. В цьому році продовжимо це. Змішана форма з’явилась через те, що ми хочемо дати дітям можливість відвідувати не тільки уроки, а й секції, гуртки. Друга зміна буде закінчуватись приблизно о 16.30. З цього часу будуть працювати секції та гуртки. А це також музичні, художні школи. Це все буде скореговано. Треба поставити на важелі, що наразі є найважливішим для дитини. Якщо це саме заняття спортом, можливо, треба обрати екстернат.
–– Чи будуть харчувати дітей у школах при змішаній системі навчання? Чи будуть пільги? Як буде організоване харчування під час тривоги?
— Пільги, звісно, залишаються. Ті діти, які навчатимуться за партами, будуть нагодовані. Зараз розглядається можливість передачі страв у боксах. Діти зможуть взяти їх та поїсти в укриттях. Також буде використовуватись одноразовий посуд. В укриттях є санвузли – школярі зможуть там помити руки.
— Чи будуть дітям в школах розповідати, що таке війна?
— Виховний процес ніхто не відміняв. Найголовніше завдання – виростити патріотів України. В різному віці що таке війна треба пояснювати по-різному. Але зараз вже навіть найменші діти розуміють, що відбувається в країні. Розказувати, показувати треба виважено, зберігаючи при цьому психоемоційний стан дитини. Це надважливо. Велике значення має майстерність вчителя, правильний підхід.
— Чи мають батьки право відмовитись від купівлі друкованих зошитів?
— Ніхто їх не примушував робити це. В нас є програмам «Інтелект України». Там батьки свідомо пишуть заяви і щомісяця купують друковані зошити. Вони це самі обрали. У будь-якому випадку вчитель рекомендує це, а батьки мають право: купувати чи ні.
— Чи будуть цього року благодійні внески до фондів шкіл?
— Купувати книги не зобов’яжуть, є доступ до електронних підручників на сайті МОН. А також КП «ЄДніпро» розробило освітню програму My Book, де є в доступі всі підручники. Можна сформувати електронний портфель та не просто користуватись підручниками, а робити помітки, закладки. Якщо це зручно – робіть так. Якщо ні – вже замовлені звичайні підручники. Книги для шостих класів вже почали завозити до бібліотек. Сподіваюсь, буде завезена максимальна кількість, діти будуть користуватись ними.
— Чи можуть батьків змусити купувати дітям шкільну форму?
— Указом Президента України шкільна форма відмінена. Такого поняття немає. Є шкільний одяг. Хотілось би, щоб батьки розуміли, що в школу дитина має вдягатись ближче до ділового стилю. А на фізкультуру ходити в спортивному, щоб дотримуватись санітарно-гігієнічних норм. Щоб дитина не ходила на уроки фізкультури, а потім в тому самому одязі – на звичайні заняття. Має бути баланс. Для дітей пільгових категорій шкільний одяг має відшкодовуватись.
— Чи плануються лінійки, святкування 1 вересня?
— Минулого року ми підтримували святковий дух. Директори проводили зустрічі онлайн. Дехто з першачків приходили познайомитись з вчителем. У цьому році будемо дивитись. Безпекова ситуація та життя дітей – понад усе. Буде все добре – будемо проводити. Але ми розуміємо, що великі лінійки не рекомендовані. Можна зібратись невеликими групами, з врахуванням посадкових місць в укритті. Можливо, це будуть вибіркові класи – наприклад, перші та одинадцяті. Або декілька паралелей, щоб мінімізувати ризики.
За матеріалами Наше місто.