Як розрізнити симптоми COVID та сезонної алергії?

31.05.2021 15:54   -

На фоні коронавірусної статистики останнього року якось на другий план відійшли інші хвороби. Але ж вони нікуди не поділися. Ось, наприклад, сезонна алергія, або поліноз, яка починається з першим весняним квітінням і до осені періодично дає про себе знати — в залежності від того, до пилку якої рослини у вас підвищена чутливість. Амброзія, полин, липа, тополя… Рослини різні, захворювання одне, причому більшість його симптомів — респіраторні. Але й коронавірусна хвороба часто має респіраторну симптоматику.    

Як розрізнити COVID-19 та алергічну реакцію, пояснює Ірина Липчак, головний лікар клініко-діагностичної лабораторії «Інвітро».

І при респіраторному алергозі, і при COVID-19 можуть спостерігатися закладеність носа, кашель, задишка, головний біль, інтоксикаційний синдром. Зрозуміло, якщо ви алергік зі стажем, то добре знаєте, чого вам очікувати у типовий для алергії період. Але якщо людина стикається з цим захворюванням вперше, їй складно відрізнити симптоми, характерні для алергії, від симптомів інших груп захворювань. Більш того, лікар не завжди зможе зробити це одразу. Тому часто пацієнти пов’язують свою респіраторну симптоматику не з алергією, а з респіраторними інфекціями“, – говорить лікар.

З іншого боку, особливості прояву CОVID-19 та непередбачуваність його протікання можуть привести до неправильного трактування сукупності симптомів. І алергік може прийняти зараження коронавірусом за прояви своєї алергії, яка, можливо, почалася у не зовсім типовий час та нехарактерно протікає. Наприклад, ніс закладений, запахи відчуваються гірше (при алергії таке теж буває), легкий кашель, головний біль та ін. Пацієнт намагається лікуватися антигістамінними препаратами, звісно ж, безрезультатно, і при цьому не дотримується правил інфекційної безпеки, заражаючи оточуючих.

Тому важливо чітко розуміти, що при коронавирусній інфекції більш виражений інтоксикаційний синдром, ніж респіраторні прояви. Як описують симптоми COVID-19 пацієнти: кашель нечастий, поверхневий, ніс закладений, але рясного відділення слизу немає, виражена слабкість, болять усі м’язи  тіла. Алергоз же характеризується яскраво вираженими респіраторними проявами при відносно нормальному самопочутті, помірних проявах інтоксикації або її відсутності.

У цих випадках поставити правильний діагноз допоможуть лабораторні дослідження. Перш за все загальний аналіз крові. При алергії підвищується кількість еозинофілів, інші показники залишаються у межах норми. При коронавірусній інфекції відмічаються характерні зміни лейкоцитарної формули та зниження кількості лейкоцитів, а показники еозинофілів у межах норми або знижені.

І звичайно ж, існують специфічні  дослідження. Для COVID-19, як ми всі вже знаємо, це ПЛР-тест для визначення РНК SARS-CoV-2, для алергії — цілий перелік тестів, які оцінюють наявність імуноглобулінів класу Е (IgE) (специфічних молекул, що відповідають за алергічні реакції) до різних алергенів.

Також при підозрі на тяжке протікання хвороби рекомендовано провести біохімічний аналіз крові (на С-реактивний білок та ферритин — це маркери тяжкості протікання COVID, інші біохімічні показники), тести гемостазу (згортання крові): Д-дімер, АЧТЧ та ін.