Велике атомне будівництво: в Україні побудують ще 14 енергоблоків

25.11.2021 15:50   -

Державний оператор чотирьох українських атомних електростанцій Енергоатом підписав важливу угоду з американською енергетичною компанією Westinghouse. Вона передбачає добудову на Хмельницькій АЕС двох атомних енергоблоків потужністю 1 ГВт за $10 млрд від державного Ексімбанку США.

 Про це повідомив виконувач обов’язків президента компанії Петро Котін на міжнародній конференції “Атомні можливості для розвитку України”.

За його словами, у межах цих планів на Хмельницькій атомній електростанції у 2027-2029 роках побудують два нових реактори за технологією американської компанії Westinghouse. Крім того, 2025 року на цій АЕС мають запустити вже частково побудований енергоблок.

Також до 2035 року побудують ще по одному енергоблоку за новітньою технологією АР 1000 на Рівненській, Запорізькій та Південноукраїнській атомних електростанціях.

В планах Енергоатому – збільшити до 2040 року встановлену потужність всіх атомних електростанцій на 73% – з 13,8 до 24 ГВт. Для цього оператор АЕС має намір побудувати за наступні 18 років 14 атомних реакторів і дві нові електростанції.

За словами міністра енергетики Германа Галущенка, цей договір між Westinghouse та Енергоатомом готували ще у вересні.

Тоді у Вашингтоні делегації обох сторін домовились про енергетичне партнерство, а Енергоатом підписав меморандум з Westinghouse про будівництво п’яти енергоблоків в Україні за технологією АР1000.

Теперішній договір – доповнення до взятих раніше обіцянок.

Він передбачає, що впродовж наступних десяти років Westinghouse побудує на Хмельницькій АЕС два атомних енергоблоки за технологією АР1000. Гроші на будівництво Енергоатом позичить в американського Експортно-імпортного банку. Сума кредиту на наступні 17 років – близько $10 млрд.

За словами в.о. президента Енергоатому Петра Котіна, Westinghouse побудує на Хмельницькій АЕС четвертий та п’ятий енергоблоки.

Третій енергоблок, який Енергоатом має на меті добудувати вже багато років, планується все ж таки завершити за російською технологією ВВЕР-1000 разом із чеською Skoda JS.

Щойно ці атомні реактори будуть готові, Westinghоuse обіцяє додатково поставити до 2040-го ще по одному енергоблоку на всі українські атомні електростанції – Хмельницьку, Рівненську, Запорізьку та Южно-Українську АЕС.

Приблизна вартість будівництва всіх американських блоків в Україні – до $30 млрд, уточнювали в Офісі президента у вересні 2021 року.

Другий етап – нові АЕС

Плани Енергоатому не обмежуються будівництвом на станціях, що діють.

Згідно зі слайдами з презентації компанії, Енергоатом планує побудувати ще дві нові атомні електростанції з чотирма енергоблоками на кожній.

Амбітна мета Енергоатому – довести до 2040 року потужність атомних електростанцій в Україні до 24 ГВт. Це на 70% більше, ніж є зараз.

За якою технологією будуть побудовані енергоблоки на цих АЕС, у самому Енергоатомі поки не вирішили.

Під нові проєкти Енергоатом розглядає 33 перспективних локації, уточнив Котін.

Це – далеке майбутнє, для їхнього будівництва компанія навіть ще не провела опитування місцевих мешканців, а енергоблоки АР-1000 ще не ліцензовані в Україні, визнав голова держкомпанії.

Але процес не стоїть на місці, ліцензування реакторів АР-1000 може тривати від 1 до 1,5 років, запевняє Галущенко.

Плани та можливості

Що про атомне “велике будівництво” думають галузеві експерти?

Американські атомні реактори АР-1000 значно маневреніші за ті, що працюють в Україні, радянські ВВЕР-1000 та ВВЕР-440, сходяться на думці голова Центру досліджень енергетики Олександр Харченко та керівник Бюро комплексного аналізу та прогнозу Сергій Дяченко.

До того ж будівництво нових атомних потужностей дозволить Україні збільшити експортний потенціал, якщо вона доєднається до енергетичного ринку Європи у 2023 році.

Період окупності проєктів в Енергоатомі не розкривають, але за оцінкою Харченка, атомні електростанції, зазвичай, окупаються за 15-20 років.

В разі успіху, Україна може стати менш залежною в ядерній сфері від Росії та зробить більш перспективним будівництво власного заводу з виробництва палива для АЕС, вважає Харченко. 

Побудувати цей завод представники різних урядів обіцяли ще з 2013 року.