Шахрайські кол-центри Наріка працюють на користь ворога

26.09.2022 16:17   -

Останнім часом в інформаційному просторі стали занадто часто з’являтись повідомлення про викриття шахрайських «call-центрів», які розробляють і успішно втілюють в життя схеми з видурювання у людей грошей. Буквально кілька днів тому правоохоронці в Кам’янському та Дніпрі викрили кілька таких «call-центрів», працівники яких викрадали в українців гроші. Про це повідомляли в Дніпровській обласній прокуратурі. Журналісти вирішили розібратись, чому останнім часом такий вид шахрайства став мегапопулярним серед криміналітету та кому належать ці «call-центри», яких ще, на жаль, залишилось дуже багато, а нові виростають як гриби після дощу.

За часи незалежності України колишні наперсточники та рекетири з Озерки, а нині авторитетні бізнесмени, меценати та злодії у законі значно просунулися. І їхні «проекти» – такі, як шахрайські колл-центри – здобули міжнародне визнання. І поки самі лідери з особистою гвардією – ті ж самі Олександр Петровський (Нарік), Сергій Олійник (Умка) – з перших днів війни відсиджуються в Європі, ці проекти продовжують працювати і навіть розвиватися. Використовуючи для можливості воєнного стану, паразитуючи на бідах українців.

За чотири місяці до початку війни «Українська правда» навела дані, згідно з якими Дніпро було названо «столицею телефонного шахрайства» через call-центри, які виманюють гроші у клієнтів банків. При цьому цитувалися слова заступника голови правління Ощадбанку Росії Станіслава Кузнєцова, який зазначав, що в Дніпрі діяли близько тисячі call-центрів:

«Я і мої колеги таки вважаємо, що столицею такого бізнесу сьогодні є місто Дніпро. Ми фіксуємо 3-7 тисяч таких дзвінків на день. 2021 року новий тренд – це дзвінок від співробітника поліції, від прокуратури, від слідчого комітету тощо».

Виконуючи техзавдання зі сходу

Неважко зауважити, що саме напередодні війни діяльність таких кол-центрів помітно активізувалася. Чи то ресурси для майбутньої протидії з обороною нарощували, чи то суспільство підрасшатать намагалися, дискредитуючи місцеву владу, правоохоронну систему, економіку та довіру до банківської сфери. Загалом, як і значилося у техзавданні зі Сходу.

Тоді ж Дніпром прокотилася ціла низка гучних скандалів, пов’язаних з розкриттям цих центрів. Їх пов’язують із багаторічними соратниками Олександра Петровкого-Наріка – злодіями в законі «Умкою» та «Лашею Сваном» та компаніями самого Наріка.

Видання Dетектив-Info повідомляє, що в офісах компаній, бенефіціарами яких виступають, зокрема, партнери «Умки», правоохоронці виявили подібні кол-центри.

«Співробітників цієї установи, яка нібито займалася шахрайством, правоохоронці зустріли в офісному центрі по вулиці Сімферопольській, 17. У будівлі знаходяться ТОВ «Гавана Центр», ТОВ «Гостопроект Дніпро» та ТОВ «Рубікон-7», пов’язані з Олександром Петровським. Того ж дня у торгово-офісному комплексі «Металург» на вулиці Троїцькій та на вулиці Ломанній у Дніпрі знайшли близько півсотні комп’ютерів та друку кількох компаній. Серед яких ТОВ «Гратіс-Трейд» та ТОВ «Совланут», засновник яких – особисто Петровський.

Також у звітності низки підприємств помічені ознаки фіктивності – до них відносять закриті недиверсифіковані венчурні корпоративні інвестиційні фонди, статутний капітал кожного з яких становить понад сотню мільйонів гривень – ПАТ «Принципал», ПАТ «Телор», ПАТ «Нотіс», АТ «Кандер», ТОВ «Альп Інвест», ТОВ «Траст Пей Систем», КУА «Прайм Ессентс Менеджмент» і т.д.

А вже у листопаді поліція виявила «колл-центр», звідки представники колекторських компаній «Алурія», «Елада», «Кредитплюс» тероризували людей.

Це сталося після того, як ці представники кілька тижнів загрожували київським педагогам, залякуючи непомірними відсотками, малювали фотожаби на вчителів та публікували їх у соціальних мережах, загрожували безпеці дітей. І, як повідомляє джерело, в результаті пресингу негідників із кол-центру Наріка-Умки одна з викладачок звільнилася. Тоді слідство у справі взяв під особистий контроль радник голови МВС Антон Геращенко.

«Погрожували директору та вчителям, робили порноколажі, радили вчителям не випускати дітей надвір – якщо вони не хочуть їх втратити. Колектори – «Алурія» та «Елада» – вели себе круто, говорили про дах, що їм закон не писаний і ведуть їх по наших губах. Сьогодні поліція прийшла до них у гості у Дніпрі. Вилучили комп’ютери, потримали на рак. Саме звідси йшли погрози», – прокоментував ситуацію відомий бізнесмен та блогер Гарік Корогодський.

Оплата за роботу – нари

З початком війни та втечею з країни злочинних лідерів діяльність підконтрольних шахрайських центрів не завмерла. Навпаки: вони швидко перебудувалися і, використовуючи нові реалії, вийшли нові орбіти у справі обману співгромадян. Причому настільки неможливо швидко, що напрошується простий висновок про завчасну підготовку до дій за умови зовнішнього нападу. Природно з кремлівською режесурою.

Для розширення своєї діяльності зловмисники зайнялися активним пошуком нових співробітників таких центрів. Як ресурс нерідко використовують переселенців, які опинилися у важких життєвих умовах.

Як заявив колишній депутат міськради та громадський діяч Дмитро Хозін, при вербуванні переселенцям обіцяють «житло у Дніпрі, зручний графік роботи в офісі на правому березі Дніпра», «роботу без досвіду» та «оплачуване стажування».

При цьому негідники, що попалися на вудки, запросто можуть потрапити під статтю за «Групове шахрайство» і сісти до 12 років. Поки що справжні винні відпочивають у Європі.

«Колл-центри з «розводу» людей на гроші розширюються і багатьом здаються нормою, хорошим бізнесом/роботою. Сподіваюся, це перестане бути нормою хоч би після нашої перемоги», — зазначив Хозін.

Незабаром після початку війни у ​​Кривому Розі викрили злочинне угруповання, яке громадянам під виглядом працівників банку виманювало гроші у клієнтів. Як повідомили у ГУНП у Дніпропетровській області, вилучили 44 системні блоки, 57 мобільних телефонів, а також інструкцію щодо якої діяли шахраї. Кол-центр налічував близько 70 операторів.

«Оператори дзвонили громадянам від імені працівників банку. Під приводом фіксування шахрайських дій, які нібито відбуваються з їхніми картковими рахунками, випитували фінансові дані. Діяли вони останні кілька місяців. Щомісячний прибуток зловмисників становив близько півтора мільйона гривень», — повідомляють у НПУ.

Схема на крові захисників

Верхом цинізму стала схема, коли телефонні дзвінки та повідомлення почали отримувати родичі українських військовослужбовців. Особливо це стосується тих військовослужбовців, які потрапили в полон або вважаються зниклими безвісти. І тут стає зрозумілим, що подібне ставлення можливе стосовно хіба що до непримиренного ворога та на користь зовнішніх господарів.

«Користуючись емоційним станом рідних та близьких, зловмисники телефонують із прихованих номерів і пропонують за грошову винагороду «надати інформацію» про військове та «сприяти звільненню з полону». Також шахраї намагаються нібито з метою уточнення дізнатися про особисті дані українських захисників», — розповіли в Генштабі ЗСУ.

Чимало подібних повідомлень отримували і родичі морських піхотинців – їхній вал став таким, що серйозне занепокоєння висловили навіть у командуванні ВМС.

Так, за подібні злочини зловмисників викрили в сусідньому Запоріжжі, де давно й міцно вкоренився дніпровський кримінал, а заправляють ставленики з орбіти Петровського.

За інформацією СБУ, ціни залежали від емоційного стану родичів. Серед псевдопослуг, які пропонували шахраї, була телефонна розмова з бранцем, за яку просили від 10 до 50 тисяч гривень; звільнення з полону, яке оцінили у суму від 50 до 200 тисяч гривень та перевезення тіла загиблого – до 10 тисяч гривень.

«Звичайно, жодну з цих міфічних обіцянок зловмисники не могли виконати. А після отримання грошей, які їм пересилали онлайн, просто зникали через зв’язок. Для правдоподібності своїх слів шахраї моніторили інтернет, де збирали дані про зниклих чи загиблих українських бійців та їхні сім’ї», — підкреслюють у спецслужбі.

Іншою схемою, надиктованою війною та вибудуваною в традиціях кидав з Озерки, стала пропозиція послуг із перевезення усіх бажаючих за кордон. Крім грошового інтересу, тут вбачається заздалегідь розроблена в Росії спроба прямого зомбування українців, насадження думок про можливість і навіть доцільність незаконно залишити країну і бігти, куди очі дивляться. А коли жертви прозрівають, то виявляється, що й скаржитися на «розлучення» начебто і собі дорожче.

Діють, як правило, за чотирма напрямками. Але об’єднує їх головне: щойно клієнт сплатить аванс ділкам, вони відразу зникають із грошима та персональними даними жертв. При цьому, крім телефонного зв’язку, використовують інтернет-ресурси.

Так, за те, щоб зняти з військового обліку, нібито під легендою непроходження медкомісії вимагають 1 400 доларів, фото паспорта, скріншот фото з «Дії» та ідентифікаційний код. При цьому за кілька днів обіцяють написати будь-яку хворобу.

«Ми вносимо інформацію до бази, заводимо на вас реальну особисту справу призовника у військкоматі. Все робиться під виглядом того, що ви йдете в добровольці, але комісії не проходите. Тобто ви вільна людина від проходження служби як у мирний, так і у воєнний час. Вам прийде тимчасове військове посвідчення з відмітками «взято на облік» та «знято з обліку». Також буде написано, що ви виключені із реєстру військовозобов’язаних. У комплекті йде пропозиція лікарської комісії», — повідомляють аферисти на своїх каналах у Telegram з ліповими послугами.

За кілька тисяч можуть запропонувати як волонтер відправити перевізником гуманітарної допомоги. При цьому час оформлення до бази «Шлях», де реєструють дозволи на міжнародні перевезення у військовий стан водіям, становитиме нібито до шести годин. Мовляв, за кордон перевезе «своя» людина на своїй або вашій машині.

Протягом трьох днів та за дві з половиною тисячі доларів гарантували, що оформлять запрошення на навчання заднім числом до 24 лютого у навчальному закладі, забезпечивши студентський квиток, дані про стипендії на навчання та відстрочку від військкомату, а також дозвіл на виїзд із мокрими печатками.

А за те, що при перетині кордону нададуть опікунство над інвалідом першої групи, у якого паралізовано половину тіла, просили вже п’ять тисяч у.о. За 4 тисячі можуть «зробити» інвалідом та самого клієнта.

На жаль, схеми працюють, збагачуючи як місцевий кримінал, і їхніх господарів там. Так, минулого місяця у Дніпрі викрили шахраїв, які за 900 євро виготовляли фейкові медичні довідки та посвідчення про інвалідність. Як повідомили в СБУ, встановили майже півтори сотні клієнтів, які скористалися послугами злочинців.

«Двоє місцевих жителів створили так званий кол-центр, через який приймали замовлення. Потім із усіма замовниками послуг зв’язувався організатор. Він отримував особисті дані людей та вносив їх у фальшиві документи. У шахраїв знайшли комп’ютери та засоби зв’язку, фальшиві документи та бланки, майже 50 печаток та штампів закладів МОЗу та готівку у різній валюті (приблизно мільйон гривень)», — зазначили у спецслужбі.

І знову, мабуть, затримано лише представників проміжних ланок злочинного ланцюга. Схема продовжує діяти. Про це самі дніпряни повідомляють у соцмережах.

Так, за словами Олесі Коробової, їй запропонували вивезти двох осіб за 900 гривень, але із обов’язковою передоплатою у розмірі 50%. Готівку брати відмовилися, аргументувавши тим, що приймають лише безготівковий розрахунок. Коли Олеся пообіцяла, що гроші буде переведено на карту не ввечері, а наступного дня, оскільки вона робила міжнародний переказ – перевізників це не влаштувало, і вони розірвали з нею контакт. Пізніше, зайшовши на сайт компанії, від імені якого і діяли «перевізники», жінка побачила, що вони не здійснюють жодних перевезень.

За повідомленням НПУ, у Кривому Розі шахраї також розміщували в інтернеті оголошення про перевезення до західних областей України або за кордон. Брали передоплату, а потім пропадали з грошима.

«Взявши в охочих виїхати на захід України передоплату у розмірі 1000 грн., вони відключали телефони і більше не виходили на зв’язок. Оплату отримували на банківську картку спільника, який був «дропом». Він знімав гроші та переказував їх спільникам, за що отримував відсоток від кожної транзакції. Від дій аферистів страждали жінки з дітьми, які намагалися врятуватися від війни. Аферистів затримано. У любителів легких грошей вилучили телефони та банківську картку», — повідомляють у поліції.

Очорняючи владу, послабити оборону

Розробляючи нові схеми розлучення, дніпровські злочинці вдосконалюють та перевірені ще з 90-х. Наприклад, шахрайство із нерухомістю. Для цього знову таки використовують безвихідь співгромадян. Але головним завданням цього варіанта, швидше за все, є пряма дискредитація місцевої влади, внесення хаосу та, відповідно, зниження обороноздатності.

Нерідко під виглядом допомоги від міської ради вони пропонують переселенцям вигідні варіанти розміщення. Так, у сусідньому Павлограді аферисти провели хвилю телефонних дзвінків переселенцям, які шукали житло та подавали оголошення про пошук в інтернеті. По телефону представлялися співробітниками виконкому, соцзахисту чи навіть мером і розповідали, що мають квартири чи будинки залежно від того, що люди шукають. Фото квартир та будинків надавали із сайту ОЛГ. Обіцяли деякі щомісячні виплати від мера Павлограда – але за це потрібно було переказати їм на картку передоплату у розмірі 3000 грн.

Не забутий варіант розлучення з використанням прикриття. Дніпровська братва для цього використала досить популярний у країні главу Миколаївської ОВА Віталія Кіма. Так, він у своєму Telegram-каналі поскаржився, що дзвінки зі збору коштів йдуть із телефонного номера, зареєстрованого у Дніпрі:

«Офіційно говорю: я ні в кого нічого не прошу, у нас все є. Ми намагаємося. Є підприємства, які допомагають добровільно і ми впораємося. Я не можу комусь дзвонити і від мене ніхто не може просити комусь грошей. Крапка. Ми з’ясували цей номер, у Дніпрі зареєстровано. Передаю привіт «офісникам» із Дніпра. Пацани, займайтеся росіянами, забирайте в них гроші, не чіпайте наших, Європу, а то посваримося».

Труба на службі агресора

Але апетити братви не обмежуються лише тими, хто перебуває в Україні. Відомо, що їхніми жертвами вже стають пенсіонери у країнах Прибалтики, Німеччини, Польщі та Ізраїлі. Таким чином, дніпровський кримінал, який вийшов на міжнародний рівень і зміцнився там з початком війни, насаджує за кордоном свої порядки. Підкоряючи при цьому не лише переселенців із України, а й мешканців цих країн. Спираючись на силову підтримку сьогоднішніх гвардійців Петровського в Європі – які ще нещодавно були рядовими охоронцями злочинних кол-центрів.

А самі центри продовжують виступати в ролі розплідників із розведення «биків», до завдань яких входить і дискредитація українців в очах мешканців інших країн, зміна проукраїнського курсу політиків.

Тут варто згадати, що верхівка дніпровського криміналу тісно пов’язана із законниками на території Росії. Та й коронувалися наші злодії саме там: той самий соратник і ставленик Наріка – Умка. І їхня діяльність під кураторством саме російських спецслужб давно вже не є секретом. Як і те, якого роду ця діяльність та які цілі переслідує. Досить згадати хоча б той факт, що свого часу, ще на початку 90-х, той же Петровський, обкладений незаперечними доказами, за допомогою зв’язків із тамтешніми спецслужбами зміг уникнути покарання. І навіть почав стрімкий підйом у кримінальній ієрархії.

Чи варто дивуватися, що настав час повертати борги. А ресурс для цього отримувати, займаючись здирством і терором простих українців. Загалом телефонна трубка та інтернет-ресурс перетворилися на зброю банди на службі агресора.

За матеріалами видання 49000.com.ua