Переселенців на Дніпропетровщині привчатимуть до громадської активності

17.06.2015 09:34   -
Автор:

З початком конфлікту в Україні рік тому примусове переміщення осіб стало одним із його руйнівних наслідків. Сьогодні Дніпропетровськ є основним пунктом призначення людей, які тікають від бойових дій на Сході України, і вже прихистив близько 80 тисяч внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Чимало з них планують залишитися в області і вже осіли у малих та середніх містах. Про те, якою на сьогодні є ситуація з переселенцями на Дніпропетровщині, як підтримати внутрішньо переміщених осіб і допомогти їм інтегруватись у місцеві громади йшла мова в ході прес-конференції на тему «Як на Дніпропетровщині сприятимуть інтеграції внутрішньо переміщених осіб у місцеві громади», яка відбулась 16 червня 2015 року у прес-клубі ДОО НСЖУ.
Про це пише видання «ДНЕПР. ГЛАВНОЕ».
За даними Міністерства соціальної політики, станом на 15 червня 2015 року органами соціального захисту населення в Україні зареєстровано 1 341 560 переселенців з Донбасу та Криму. За словами Людмили Хапатько, координатора Центру допомоги переселенцям «Допомога Дніпра» з моніторингу та соціальних проектів, тільки у Дніпропетровську Центром «Допомога Дніпра» взято на облік 24 443 особи.
«Основні проблеми переселенців – де жити, чим займатися, – наголосила Людмила Хапатько. – Ті, хто залишився на Дніпропетровщині, планують тут оселитися, стати частиною нашого суспільства, вливатися в нього і стати не просто переселенцями, а мешканцями нашого міста, області. Вони купують тут житло, облаштовуються. І зараз їхні проблеми навіть не стільки емоційні, скільки практичні – їм потрібно десь жити і працювати. Наша підтримка і допомога для них дуже важлива».
Читайте також: Как живется беженцам с Донбасса на Днепропетровщине
«Сьогодні, коли в Україні настільки складна і важка ситуація, ми спостерігаємо надзвичайну активність людей, які раніше знаходились осторонь громадських організацій, громадського руху, – зазначила Тетяна Карельська, директор громадської організації «Центр підтримки громадських і культурних ініціатив «Тамариск». – З’являються ініціативні групи, волонтери, нові громадські організації. Спектр їхньої діяльності дуже широкий – одні допомагають внутрішньо переміщеним особам, другі бійцям АТО, треті хочуть навести порядок в країні і контролювати владу, боротися з корупцією. Ми розуміємо, що ті новостворені організації, які приходять у третій сектор, самі потребують допомоги і підтримки – методичної, фінансової, матеріальної тощо. Наш Центр «Тамариск», який працює з 2001 року, завжди відгукується на такі виклики».
Щоб посилити спроможність місцевих громад, районних та міських органів влади, внутрішньо переміщених осіб у розбудові конструктивних відносин для сприяння згуртованості громадян та зменшення напруги через підтримку інтеграції ВПО у Дніпропетровській області, громадська організація «Центр підтримки громадських і культурних ініціатив «Тамариск» 3 червня 2015 року почала реалізацію двох нових проектів.
Тетяна Карельська розповіла, що проект «Розбудова партнерства для зменшення наслідків конфлікту у Дніпропетровському регіоні», який реалізується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), передбачає проведення освітньої програми для місцевих організацій громадянського суспільства та новостворених ініціативних груп, що працюють з внутрішньо переміщеними особами, або ті, що знаходяться у сільських та віддалених місцевостях. Учасники шести тренінгів отримають знання й навички з розробки проектів, організаційного розвитку, ефективних комунікацій, менеджменту проектів, основ фасилітації в громаді, стратегічного планування, медіації і фасилітації діалогів.
Перший тренінг «Розробка проектів» відбудеться 23-25 червня 2015 року. Організатори повідомили, що набір учасників заходу наразі триває: до 18 червня 2015 року (включно) можна подати заповнену реєстраційну форму за посиланням: http://goo.gl/forms/j8FkBtI91g Участь у тренінгах безкоштовна, учасникам буде забезпечено харчування, проїзд, проживання, навчальні матеріали тощо.
Ще один з напрямків цього проекту – організація діалогів. «Щоб допомогти тим людям, яких ми називаємо внутрішньо переміщені особи, інтегруватися в суспільство, потрібно налагодити порозуміння і партнерство між ними і владою та громадою. Один із підходів вирішення таких конфліктів – це діалоги. Наші експерти допомагатимуть у створенні механізмів партнерства, їх апробації на практиці, а також у підготовці та створенні органів самоорганізації населення. Для реалізації цього проекту обрані сільські населені пункти», – додала директор «Тамариску».
Читайте також: На Дніпропетровщині перевірятимуть пункти поселення переселенців
Мета другого проекту, який має назву «Українська регіональна платформа громадських ініціатив», – підтримати впровадження демократичних змін у Дніпропетровській області на місцевому рівні. «В рамках цього проекту, який реалізовуватиметься за фінансової підтримки Європейської Комісії в Україні, оголошується конкурс проектних пропозицій на отримання гранту. Перевага надаватиметься ініціативам місцевих ОГС та новостворених ініціативних груп, зокрема тих, що знаходяться у сільських та віддалених місцевостях. Розміри грантів не дуже великі – від 45 до 90 тисяч гривень. Але це можливість для організації отримати певний досвід, грантову історію, на що донори звертають увагу. Також це додаткова фінансова підтримка для розвитку самої організації», – зауважила Тетяна Карельська.
На ефективності діалогів у вирішенні проблем та викликів наголосив і Олександр Мітьков, головний спеціаліст відділу соціально-економічного розвитку територіальної і комунальної власності виконкому Дніпропетровської районної ради. Він розповів, як за допомогою налагодженого діалогу було врегульовано давній конфлікт між двома селами у Дніпропетровському районі.
Громадська організація «Хто як не я?» з Новомосковська не раз була учасником освітніх програм на запрошення Центру «Тамариск». За словами керівника організації Лариси Скрипченко, знання та досвід, які їхні співробітники отримали під час подібних тренінгів, допомагають активно і ефективно працювати, налагоджувати діалоги з владою, вибудовувати партнерські стосунки і співробітництво з організаціями: «Завдяки таким можливостям ми співпрацюємо і з громадськими організаціями Донбасу. Зараз ми привезли з Красногорівки дітей на літній відпочинок, з дітками працюють наші психологи, які пройшли професійне навчання. Також спільно з міськрадою наша організація розробляла програму «Родина героя». Тобто, нас чують і розуміють, нам ідуть назустріч».
Читайте також: Горожан научат защищаться от трудового рабства