Музеї Дніпра: новий підхід до розвитку та популяризації

12.07.2021 16:34   -

У Дніпрі презентували проєкти розвитку музеїв історії міста. Йшлося про три заклади: Музей історії Дніпра, Музей Вадима Сідура та Музей історії лоцманів Дніпровських порогів.

Спільне усіх трьох проєктів – сучасний підхід до експозицій: це інтерактивні виставки, які дозволяють відвідувачам зануритися в атмосферу давніх часів та краще зрозуміти персоналії.

«Усі ці три музеї присвячені історії нашого міста. Музей історії Дніпра розповідає не тільки взагалі про події, а про людей, до дрібничок. Музей лоцманів Дніпрових порогів розповідає про ту нашу історію, яку, на жаль, мало хто знає. У давнину були фахівці, як їх би зараз назвали, що могли подолати небезпечні дніпровські пороги. Цей музей багато років функціонував у приміщенні Лоц-Кам’янського будинку культури, зараз є проєкт створення окремого музею, адже це цікава та важлива сторінка історії нашого міста. Вадима Сідура знають у всьому світі, його роботи є у різних музеях, а у рідному місті, де він народився, на жаль, раніше не було. Ми хочемо, аби дніпряни знали свою історію та пишалися нею», – розповіла виконувачка обов’язків начальника управління культури департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради Людмила Кудряшова.

Перший поверх Музею історії Дніпра (вул. Воскресенська, 14) вже функціонує. Зараз запроєктовано й другий поверх з не менш цікавими залами.

«Другий поверх буде розпочинатися з виставкової зали. Тут відвідувачі потраплятимуть у незвичний коридор: людина зануриться у вулиці нашого міста, побачить трамвай, почує звуки кінських копит, побачить афішну тумбу, фасади будівель. Буде локація з фільмом, який триватиме декілька хвилин, але дозволить розповісти про основні віхи історії Дніпра. Наступна зала – персоналій. Буде зала промисловості, зала космосу. Завдяки нашим партнерам глядачі зможуть потрапити з повним зануренням на Місяць. Буде й фотозона у вигляді фотоательє початку минулого століття», – розповів директор КП «Музей історії Дніпра» Дніпровської міської ради Олег Репан.

Вадим Сідур – відомий дніпровський художник та скульптор. Мета створення музею його імені – популяризувати його мистецтво у рідному місті. Планується, що музей буде розташовано на Троїцькій площі у приміщенні Маріїнської гімназії.

«Це буде одна велика зала, яку зможе відвідати кожен бажаючий. Зала буде поділена на три експозиційні розділи. Перші дві зали міститимуть інтерактивні та мультимедійні елементи. А третя – представить репліки найбільш відомих скульптур Вадима Сідура. Таким чином можна буде скласти найбільш повну картину життя та творчості нашого земляка», – зазначив фаховий мистецтвознавець КП «Школа сучасного образотворчого мистецтва та дизайну ім. Вадима Сідура» Дніпровської міської ради Володимир Маліков.

А от проєкт Музею історії лоцманів Дніпровських порогів передбачає інтерактивні експозиції. До речі, до створення деяких з них долучилися й нащадки лоцманів, які мешкають у Дніпрі.

«Раніше річка Дніпро мала вигляд гірської, небезпечної. І тільки лоцмани знали, як можна було обійти пороги. Це були нащадки козаків. Перша зала у музеї буде присвячена дніпровським порогам, адже важливо розуміти, чому взагалі знадобилася професія лоцмана. Наступна зала буде присвячена тому, як жили лоцмани, як була впорядкована їхня громада. Є зала лоцманської хати, де відвідувачі дізнаються, як вони вели побут. Буде також й кінозал у вигляді човна», – розповіла краєзнавиця Людмила Стахів.