Міжнародне енергоагентство звинуватило Росію в енергетичній кризі в Європі
Міжнародне енергетичне агентство звинуватило Росію в енергетичній кризі, яка завдає збитків економіці всієї Європи, – повідомив голова МЕА Фатіх Біроль агентству Bloomberg.
За його словами, Росія може збільшити постачання газу до Європи як мінімум на третину проти нинішнього рівня, водночас спотовий продаж російського газу обмежений, незважаючи на високі ціни в регіоні. За оцінками глави МЕА, Росія може збільшити постачання газу на 3 млрд кубометрів на місяць.
“Хоча ми розуміємо, що Газпром виконує свої договірні зобов’язання щодо довгострокових контрактів, він скоротив спотовий продаж до Європи, і це незважаючи на те, що ціни за довгостроковими контрактами Газпрому значно нижчі за поточні спотові ціни”, — сказав Біроль.
За даними агентства, постачання російського газу до Європи впало на 25% у четвертому кварталі 2021 року проти минулого року і знизилося на 22% проти допандемічного рівня.
За словами Біроля, Росія обмежує постачання газу до Європи, тоді як інші постачальники, такі як Норвегія, Алжир та Азербайджан, нарощують їх. Газосховища в ЄС заповнені лише на 51% проти звичайного показника близько 70%.
Водночас, незважаючи на те, що Газпром збільшив постачання газу за розпорядженням президента Володимира Путіна минулого року, його виявилося замало для Європи.
Високі ціни призвели до того, що важка промисловість від металургійних заводів до виробників добрив скоротила виробництво або повністю зупинилася.
Водночас глава МЕА зазначає, що на частку російського Газпрому припадає половина дефіциту запасів у Європі, хоча потужності російської компанії становлять лише 10% від загальної встановленої потужності в регіоні.
МЕА також рекомендувало країнам Європи встановити мінімальний рівень запасів для постачання газу в майбутньому.
“Європа загалом не приділяла достатньої уваги критичній важливості зберігання газу для безпеки постачання газу”, – сказав Біроль.
15 грудня 2021 року Газпром заявив, що виконав свої зобов’язання щодо транзиту газу до Євросоюзу через територію України на 2021 рік.
21 грудня польську ділянку Ямал-Європа перевели в реверсний режим, внаслідок чого ціна на газ у Європі злетіла спочатку до $1800 за тисячу кубометрів, а потім досягла історичного максимуму – понад $2000 за тисячу кубометрів.
На початку січня 2022 року Газпром скоротив до річного мінімуму прокачування газу через Україну до Словаччини.
3 грудня Єврокомісія отримала скаргу Нафтогазу на зловживання Газпрому на газовому ринку Європи.
У січні 2022 року Bloomberg повідомляв, що Європа може залишитися без газу напередодні двох холодних зимових місяців на тлі найнижчих запасів у регіоні за останні десять років.