Фінляндія наполягає на своєму праві вступити до НАТО попри бажання Росії

04.01.2022 08:34   -

У щорічному зверненні до громадян премʼєр-міністр Фінляндії Санна Марін наголосила, що країна може подати заявку на вступ до НАТО незалежно від бажань Росії.

«Фінляндія має можливість вступити до НАТО. У нас має бути така свобода вибору, оскільки кожна країна має право самостійно вирішувати питання, повʼязані з національною безпекою», — цитує Марін національна телерадіомовна компанія Yle.

За її словами, таке право є основою європейської безпеки та принципів ОБСЄ. Також вона наголосила, що країна продовжить співпрацю з ЄС щодо безпеки.

«Ми зберігаємо можливість подання заявки на вступ до НАТО. Ми маємо оцінити цю свободу вибору, оскільки це стосується права держави вирішувати питання про свою безпеку. Це одна з основ європейської безпеки, закріплена в Принципах ОБСЄ. Ми показали, що виносимо уроки з минулого. Ми зберігаємо простір для маневру», – наголосила Марін.

Президент Фінляндії Саулі Ніїністе у своєму новорічному зверненні також заявив, що країна вступить до Північноатлантичного альянсу, якщо захоче, незважаючи на вимоги Росії щодо нерозширення блоку впритул до її кордонів.

«Свобода вибору та дій Фінляндії також передбачає можливість військового союзу та подання заявки на членство в НАТО, якщо ми так вирішимо», — сказав президент.

Цю заяву політики зробили на тлі вимоги президента Росії Володимира Путіна надати гарантії, що фінська держава не приєднається до НАТО.

Наразі соціологічні опитування свідчать про те, що 40% фінського населення виступають проти вступу до НАТО, а 26% — за.

Раніше західні ЗМІ повідомили про підготовку Кремлем наступу на Україну на кількох фронтах «у січні-лютому» 2022 року із залученням до 175 тисяч військових. Скупчення військ підтвердили в Пентагоні. США та країни Євросоюзу попередили Росію про наслідки та санкції.

За даними розвідки США, Росія планує широкомасштабний швидкий наступ на трьох напрямках. Також Росія посилює угруповання бойовиків «ЛНР» і «ДНР».

Росія вимагає гарантії від НАТО щодо нерозширення на схід Європи, а 21 грудня міністр оборони РФ заявив, що американські ПВК «готують на Донбасі провокації з хімічною зброєю». У США цю заяву спростували та запевнили, що «не підуть на компроміс щодо ключових принципів, на яких будується європейська безпека».