“Чому в мого сусіда є світло, а в мене нема?”: що треба знати про графіки відключень електроенергії

22.05.2024 14:42   -

З 16 травня в Дніпропетровській області, згідно з розпорядженням НЕК “Укренерго”, введені графіки стабілізаційних відключень електроенергії. Це тимчасовий захід, викликаний значним дефіцитом електроенергії в енергосистемі країни, спричиненим руйнівними атаками з боку Росії.  Вжиття таких заходів стало необхідним, щоб запобігти масштабним аваріям в мережі. Енергетики роблять все можливе, щоб мінімізувати незручності для споживачів. ДТЕК Дніпровські електромережі пояснюють причини та порядок застосування графіків відключень електроенергії, пише «Наше місто».

Причиною значного дефіциту електроенергії стали наслідки масштабних атак ворога по енергоінфраструктурі країни. Енергетики роблять все можливе, щоб задовольнити потреби споживачів, але наявних ресурсів не вистачає. Для збереження стійкості енергосистеми та запобігання масштабним аваріям, в країні вводяться погодинні відключення електропостачання.

Хто вирішує, коли будуть відключення?

НЕК «Укренерго» контролює обсяг електроенергії, що виробляється в країні, і розподіляє його між регіонами. У разі, якщо споживання в певному регіоні буде перевищувати доступний обсяг, головний диспетчер дасть вказівку ДТЕК Дніпровські електромережі застосувати стабілізаційні або екстрені відключення. Оператор системи розподілу робить все можливе, щоб розподілити доступну електроенергію справедливо між усіма мешканцями та підприємствами.

Як працюють графіки відключень? Чому світла немає більше 4-х годин?

Оскільки доступний обсяг енергоспоживання спрогнозований заздалегідь, ДТЕК Дніпровські електромережі має змогу рівномірно його розподілити між різними споживачами й скласти графік, згідно з яким світло відключають у всіх по черзі.

У графіках є дві категорії:

  • біла зона — світло є;
  • сіра зона — світла немає (близько 4 годин ± 30 хвилин для переключення клієнтів);

Чому не попереджали щодо відключень?

ДТЕК Дніпровські електромережі попереджають про введення графіків відключень одразу, як отримують цю інформацію від НЕК «Укренерго». Повідомлення про графіки публікують на сайті ДТЕК Дніпровські електромережі, на сторінці у Facebook та чат-боті у Viber і Telegram. Ознайомитися з графіками можна на сайті в розділі “Відсутня електроенергія”. Якщо ж відключення екстрене – воно відбувається без попередження та заздалегідь визначеного графіка.

Навіщо застосовувати відключення вночі?

Оператор системи розподілу чітко підпорядковується командам оператору енергосистеми – НЕК «Укренерго». ДТЕК Дніпровські електромережі проводять відключення тільки тоді, коли отримують відповідну команду. Наразі відключення застосовують у вечірні пікові години споживання електроенергії – з 18:00 до 24:00. Саме в цей період є дефіцит електроенергії.

Чому в мого сусіда є світло, а в мене нема?

Відключення застосовуються до всіх будинків та вулиць. Проте різні будинки та навіть різні під’їзди одного будинку можуть живитися від різних ліній електропередачі, тому відключаються в різний час. Будинки, підключені до критичної інфраструктури (лікарні, насосні станції, котельні), не відключаються взагалі. Список таких об’єктів затверджує місцева влада.

Чи відключатиметься вуличне освітлення?

Цим питанням опікується місцева влада. Спільно з місцевою владою ДТЕК Дніпровські електромережі проводять переговори та шукають оптимальне рішення щодо відключення вуличного освітлення, що з одного боку допоможе економити електроенергію, а з іншого – не буде знижувати безпеку міст.