В Україні вже озвучили нові тарифи на комуналку

07.09.2018 13:00   -
Автор:

Цілий ряд водоканалів перерахував вартість своїх послуг, а Національна комісія в сферах енергетики і комуналки (НКРЕКП) пропозицію підняти ціни підтримала. Слідом за цим – введення абонентської плати на все і зростання тарифів на газ. Про це повідомляє інтернет-видання «ДНІПРО. ГОЛОВНЕ», з посиланням на сайт «Діалоги».
Холодна вода подорожчає у Вінниці, Дніпрі, Броварах, Житомирі, Луцьку, Чернівцях, Запоріжжі та ще в цілому ряді міст. В середньому тариф зросте на 12,2%. Наприклад, якщо зараз сім’я з трьох осіб платить за воду близько 150 грн, то після перегляду цін сума в платіжці може вирости приблизно до 170 грн. Рішення про підвищення тарифів прийняв НКРЕКП, а нові ціни розрахували підприємства разом з місцевою влада.
В Україні тарифи підвищують за наступною схемою: підприємство затверджує інвестиційну програму з місцевою владою, оцінює свої витрати, обсяги споживання. Рахують оновлені тарифи, обговорюють їх на громадських слуханнях і лише після їдуть до Києва і захищають свої розрахунки в Національній комісії в сферах енергетики і комунальних послуг.
Наприклад, у пропозиції підвищити ціни в Маріуполі місцева влада пояснює: на рішення вплинуло зменшення обсягів споживання, подорожчання електроенергії, зростання зарплат і т.д. Після зростання тарифів українця почали економити, це призвело до того, що обороти водоканалів впали. З огляду на те, що постійні витрати – утримання інфраструктури, ремонти, зарплати і т.д. у них не змінюються, чим менше українці витрачають води, тим більше вона буде коштувати.
З минулого року в Маріуполі почали витрачати на 4,75% менше води. Але найбільше в складових тарифу змінилася заробітна плата. Фонд оплати праці виріс більш ніж на 28%. Варто відзначити, що також ростуть і зарплати звичайних споживачів – тому подорожчання комуналки – закономірне явище. Важливо при цьому, щоб темпи зростання тарифів не випереджали зростання доходів населення. Крім того, субсидіанти, як і раніше, будуть платити всього лише відсоток від свого доходу і на них нові ціни ніяк не вплинуть.
До речі, поступово буде дорожчати вода по всій Україні. Інформацію про те, як планує підняти ціни ваш водоканал, можна дізнатися на його сайті. Постачальники, розробляючи пропозиції, публікують їх. За словами віце-президента Асоціації водоканалів Ольги Бабій, у вересні-жовтні холодна вода може подорожчати приблизно на 10% по всій Україні.
У Києві взлетять тарифи на воду, а українців чекає абонплата. Так, якщо комісія підтримає постачальника, вже через 4 місяці жителі столиці сплачуватимуть за куб води 23, 1 грн (зараз 16, 7 грн). Припустимо, що сім’я з трьох осіб на місяць витрачає 7 кубометрів холодної води. Зараз їм приходить платіжка на 117 грн. Якщо тарифи підвищать, за такий же обсяг води доведеться платити вже 161, 7 грн.
Підстави для перегляду тарифу ті ж: зростають зарплати, дорожчає ремонт, електроенергія. Серед іншого в цьому році додався ще один фактор – в кілька разів зросли ціни на реагенти для знезараження води (хлор).
Наступний крок після подорожчання води – введення абонентської плати з 2019 року. Ця норма передбачена вже прийнятим законом “Про житлово-комунальні послуги”. Її розмір, за підрахунками OBOZREVATEL, становитиме близько 15-20 грн з квартири. І не має значення, це п’ятикімнатні апартаменти або “одиничка” у “хрущовці”.
В уряді вже підготували пропозицію обмежити максимальний розмір абонплати. Варіант Кабміну – прив’язати платежі до мінімальної зарплати. Вважати будуть за формулою: мінімальна зарплата × 2,58 × коефіцієнт витрати. Для опалення і гарячої води коефіцієнт – 0,004, для холодної води – 0,0035, а на вивезення сміття – 0,0015. З ростом мінімалки будуть збільшуватися і суми в платіжках. Це дозволить компенсувати подорожчання.