Передатування літочислення історії м. Дніпро: в питаннях та відповідях

12.06.2017 15:52

Після того, як історики Дніпропетровщини звернулися до місцевої влади із пропозицією змінити літочислення обласного центру з 1776 р. на 1524 р., увагу до можливого позбавлення міста імперського міфу звернула не лише громада, але й бажаючі попіаритися на цій темі, зажадавши матеріальних аргументів її обґрунтованості.

Про це повідомляє Інтернет-видання  «ДНЕПР. ГЛАВНОЕ»  з посиланням на Агентство розвитку Дніпра.

Тож на найбільш поширенні питання відповідає один із ініціаторів звернення – директор Інституту історії Дніпра, доцент ДНУ Олег Репан.

– Пане Олеже, отже однією з підстав до звернення науковців стала резолюція десятої обласной історико-краєзнавчої конференції «Історія Дніпровського Надпоріжжя», яку наприкінці квітня провів Дніпровський національний університет імені О. Гончара, участь в якій взяли науковці з різних міст і місцеві краєзнавці. То що вона із з себе представляє і чи маєте ви оригінал цієї резолюції з живими підписами учасників?

– Звісно, це ніяка не профанація – у науковому світі такі речі неприпустимі. Резолюція конференції була прийнята на підсумковому засіданні 21 квітня 2017 року шляхом голосування. Ця резолюція з підписом головуючого, професора Світленка С. І., була спрямована до міськради. На цій же конференції було прийнято звернення до міського голови та міськради, відкрите для підписання науковцями. Наразі маємо понад 30 підписантів. Звичайно, це живі підписи учасників, що засвідчує фото документу. Оригінал теж можу продемонструвати громаді.

– Ваші опоненти ставлять під сумнів, а чи насправді існують докази існування козацького чи ще якогось міста з 1524 р.?

– Отже, саме питання формулюється некоректно. Йдеться не про місто, а про поселення, з якого виростає місто. Неспростовні докази існування такого торговельного поселення дають розкопки, які проводили археологи ДНУ (в тому числі один з опонентів-істориків п. В. Векленко) з початку 2000-х років. Перевіз, згідно знахідок золотоординських монет, функціонує тут з кінця XIV ст. Проте безперервний культурний шар з цього часу не фіксується, що не дозволяє науково коректно датувати виникнення постійного поселення з доби Золотої Орди. Водночас чітко простежується (монети 1509, 1547, 1580-90-і рр., товарні пломби 1524, 1525 рр., масово монети XVІІ ст.) існування поселення Самарь у XVІІ- XVІІІ ст. Чітким підтвердженням існування такого поселення є досліджений у 2012 р. фрагмент вулиці (3 будівлі, розкоп 8), життя на якому датується серединою XVІ-XVІІ ст., та дослідження 2017 р., які фіксують на іншій ділянці закриті комплекси, що функціонували у 1610-1630-х рр. До XVІІ ст. відноситься шинок біля перевозу, який припинив своє існування на 1688 рік.

– Тобто підставою для передатування можна вважати знахідку однієї єдиної товарної пломби 1524 р. До речі, коли її було виявлено?

– Така пломба була виявлена у 2001 році під час планових розвідок співробітником НДЛ «Археології та історії Придніпров’я» ДНУ ім. О. Гончара Шалобудовим В.М. Якщо б така пломба була одиничною, це, справді, могло би бути поставлено під сумнів, як датуюча знахідка. Проте у 2009 році під час стаціонарних археологічних досліджень було знайдено пломбу ідентичного походження, тільки датовану роком пізніше – 1525 роком. Такими пломбами запечатували товари (наприклад, довгий сувій сукна), для гарантування їх якості. Наявність таких пломб на Старій Самарі підтверджує міжнародний характер торгівлі. Наведу цитату зі статті В.Векленка та М. Несправи «Археологічні пам’ятки як джерела локальної історії (на прикладі Богородицької фортеці)», 2009 р.,: «…торговельні пломби повідомляють про товарообіг у нижньому Присамар’ї у першій половині XVI ст.». В іншій статті (у співавторстві з І. Ковальовою та В. Шалобудовим), присвяченій археологічному вирішенню дискусії стосовно розташування містечка самарь та Богородицької фортеці, п. В. Векленко підтверджує важливість пломби 1524 р. для датування саме козацької Самарі. Зауважимо, що і надалі на території м. Самарь фіксуються товарні пломби – наприклад, з м. Гданська 1605 року, голландського м. Гельдерн тощо.

Комментарии
Последние записи в блогах

За результатами 2018 року платники подали майже 304 тис. декларацій з податку на прибуток. До сплати задекларовано 97,55 млрд грн. Це на 17%, або на 14,2 млрд грн більше, ніж у 2017 році. Тоді цей показник складав 83,3 млрд гривень.

Зокрема, за IV квартал минулого року було нараховано 30,0 млрд грн податку на прибуток (без НАК «Нафтогаз України»). Це на 18%, або на 4,6 млрд грн. перевищило суму нарахувань IV кварталу 2017 року.

Найбільші суми нарахувань за останній квартал 2018 року задекларовано платниками Офісу великих платників та м. Києва. Так, платниками, які обслуговуються в Офісі великих платників, задекларовано до сплати 63,7% від загальної суми податку на прибуток, що складає майже 20,8 млрд грн, у ГУ у м.Києві – 15,2%, або майже 5 млрд грн.

Загальна сума отриманих суб’єктами господарювання доходів за 2018 рік склала майже 9,5 трлн грн. Це на 1,3 трлн грн більше, ніж в 2017 році. При цьому по Україні спостерігається адекватний темп росту податку при рості доходів. Так, при темпі росту доходів 116,2% темпи росту податку складають 117%.

 

Подробнее

Протягом січня – лютого 2019 року слідчими ГУ ДФС у Дніпропетровській області розслідувалось 218 кримінальних проваджень, з яких 65 – прийнято до провадження у поточному році.

Із загальної кількості кримінальних проваджень, які розслідувались працівниками слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС області, закінчено 33, із яких до суду скеровано 19 кримінальних проваджень, в тому числі: 13 – з обвинувальним актом, а 6 – для вирішення питання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.

Крім того, за 2 місяці поточного року за підслідністю направлено 11 кримінальних проваджень, 18 – приєднано до інших проваджень.

Завдяки розслідуваним справам слідчими ДФС Дніпропетровської області впродовж двох місяців 2019 року відшкодована сума нанесених державі збитків у розмірі 39 млн 117 тис. гривень.

Подробнее

«З січня по лютий 2019 року органами ДФС на Дніпропетровщині забезпечено збір платежів до бюджетів усіх рівнів (із врахуванням Дніпропетровського управління офісу ВПП ДФС та Дніпропетровської митниці ДФС) у сумі 17 млрд 237,2 млн грн, що перевищує надходження аналогічного періоду минулого року на 3 млрд 250,6 млн грн, або на 23,2%», - повідомила очільник ГУ ДФС у Дніпропетровській області Оксана Томчук.

Так, до державного бюджету протягом двох місяців поточного року спрямовано 12 млрд 565 млн грн (в тому числі по Дніпропетровській митниці ДФС – 3 млрд 666,7 млн грн), що на 2 млрд 262 млн грн (або на 22%) більше надходжень січня - лютого 2018 року.

До місцевих бюджетів області за відповідний період платниками регіону сплачено 4 млрд 672,2 млн гривень. Це на 988,6 млн грн (або на 26,8%) більше фактичних надходжень двох місяців 2018 року.

Єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у січні - лютому 2019 року в області зібрано 2 млрд 395 млн грн, що перевищує минулорічні показники на 460 млн грн (або на 23,8%).

 

Подробнее

Західно-Донбаське управління Головного управління ДФС у Дніпропетровській області повідомляє, що за наявності у власності платника податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі – податок), об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, в тому числі його частки, що перебуває, зокрема у власності фізичної особи – платника податку, загальна площа якого перевищує 300 кв. м (для квартири) та/або 500 кв. м (для будинку), сума податку, розрахована відповідно до підпунктів «а» – «г» п.п. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПКУ, збільшується на 25 000 грн на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (його частку)  (п.п. «ґ» п.п. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України (далі – ПКУ)).

У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а для нового власника – починаючи з місяця, в якому він набув право власності (п.п. 266.8.1 п. 266.8 ст. 266 ПКУ).

Отже, у разі переходу права власності на об’єкт житлової нерухомості, в тому числі його частку, від одного власника – фізичної особи до іншого протягом календарного року сума податку, збільшена на 25 000 грн на рік за загальну площу такого об’єкту (його частки), що перевищує 300 кв. м (для квартири) та/або 500 кв. м (для будинку), обчислюється контролюючими органами для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося право власності на зазначений будинок, а для нового власника – починаючи з місяця, в якому він набув право власності за формулою:

(Сума податку, розрахована відповідно до підпунктів «а» «г» п.п. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПКУ) + (25 000 грн / 12 х К міс.), де:

К міс. – кількість місяців володіння об’єктом житлової нерухомості.

 

 

Подробнее
Голосование
Кто победит на выборах президента Украины?
Юлия Тимошенко
Петр Порошенко
Анатолий Гриценко
Владимир Зеленский
Юрий Бойко
Олег Ляшко
Александр Вилкул
Другой кандидат