Филатов провел первое заседание комиссии по контролю за приватизацией

19.02.2015 22:53

Борис Филатов, который несколько месяцев назад работал заместителем главы Днепропетровской ОГА Игоря Коломойского, провел сегодня первое заседание парламентской спецкомиссии по приватизации. Он сразу же предложил обсудить ряд вопросов, среди которых реприватизация и назначение главы ФГИ, сообщает портал «ДЕЛО».

В четверг, 19 февраля, прошло первое заседание специальной контрольной комиссии Верховной Рады по вопросам приватизации. В прошлую пятницу парламент наконец утвердил состав этой комиссии в количестве 15 депутатов. В нее вошли представители всех парламентских фракций и групп (от БПП — 5 депутатов, а от "Народного фронта" — 3), а внефракционный Борис Филатов возглавляет ее.

В своем вступительном слове Филатов очертил свое видение того, чем должна заниматься комиссия и какие первоочередные задачи следует решить. Во-первых, по его мнению, должен быть назначен полноценный руководитель Фонда госимущества Украины. Уже несколько месяцев Дмитрий Парфененко является и.о. главы ФГИ, хотя по закону он не может исполнять обязанности более месяца.

"Фактически, если страна войдет в большую приватизацию с и.о. руководителя Фонда госимущества, то мы закладываем серьезные противоречия в будущие результаты, которые могут быть оспорены недобросовестными инвесторами", — пояснил Филатов.

Он также проинформировал, что обратился к президенту с просьбой определиться с кандидатурой руководителя ФГИ. Глава АП Борис Ложкин в ответе уведомил, что сначала требуется соответствующее представление премьер-министра, с чем, собственно, уже и обратились к главе правительства.

Кроме этого, Борис Филатов уже договорился с Арсением Яценюком, что спецкомиссия будет анализировать все нормативные акты правительства, касающиеся приватизации. Члены Комиссии также будут присутствовать на всех заседаниях Кабинета министров, где будут обсуждаться приватизационные вопросы. "Кабмин готов идти на нормальное плодотворное сотрудничество", — сказал Филатов.

Читайте также: Борис Филатов: «Донбасс самоликвидировался»

Также он призвал не политизировать работу приватизационной комиссии, чтобы она "действительно контролировала приватизацию в стране, а не просто занималась борьбой за все хорошее против всего плохого".

Филатов предложил членам комиссии выбрать себе направление работы. Уже известно, что Аркадий Корнацкий ("Блок Петра Порошенко") сосредоточится над приватизацией в аграрной сфере, а Виктория Войцицкая ("Самопомич") решила заняться приватизацией в энергетическом комплексе.

Ну и в конце выступления председатель комиссии призвал своих коллег определиться со своим отношением к приватизации в стране. "В частности вашему вниманию представлено заключение Академии наук касаемо приватизации, в котором идет речь, что в стране, где ведутся боевые действия, где экономический кризис, распродавать по дешевке имущество не является целесообразным. Это одна из точек зрения, я не хочу комментировать... Но мы должны взвесить все за и против", — обратился к депутатам Филатов.

Читайте также: Филатов назвал Порошенко "папой кондитерским"

В продолжении этой темы Филатов предложил сформировать общую позицию комиссии относительно реприватизации и изучения результатов приватизации в прошлом.

Глава спецкомиссии предложил два варианта: изучить отдельные эмитенты ("голубые фишки"), либо сразу отдельные отрасли. "Я провел консультации со всеми политическими силами из коалиции. Например, есть точка зрения у большой группы депутатов из "Народного фронта", которые хотят внести законопроект, касающийся энергетики и присутствия российского капитала в этой отрасли", — привел пример Филатов.

Что касается реприватизации, то он отметил, что "шариковщина" (отобрать все) не приемлема, так как возникает ряд вопросов, в том числе и с реституцией. "Если нам удастся объединенными усилиями провести законопроект о доплате за недооцененные активы, я буду считать, что политически мы выполним колоссальную и очень полезную для страны задачу", — рассуждал глава спецкомиссии.

Напомним, 28 декабря 2014 года Филатов в комментарии журналисту Delo.UA высказывал мнение, что за нечестно приватизированные во времена Януковича объекты следовало бы доплатить, а вот "Укртелеком", скорее всего, стоит вернуть государству.

Как это повлияет на рейтинг:
Мэр Днепра
Подробнее
Комментарии
Последние записи в блогах

Західно-Донбаське управління Головного управління ДФС у Дніпропетровській області інформує.

ДФС України на офіційному веб-порталі за посиланням http://sfs.gov.ua/nove-pro-podatki--novini-/378902.html нагадала, що фізична особа, яка не зареєстрована як фізична особа – підприємець, зобов’язана самостійно до  1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання (податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) та/або військовий збір), зазначеного в поданій нею податковій декларації (п. 179.7 ст. 179 розділу IV Податкового кодексу України (далі – ПКУ)).

За несплату узгодженої суми грошового зобов’язання за наслідками поданої річної декларації про майновий стан і доходи, платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

► при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 10 відс. погашеної суми податкового боргу;

► при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 20 відс. погашеної суми податкового боргу (п. 126.1 ст. 126 розділу ІІ ПКУ).

Крім того, після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання, нараховується пеня (п.п. 129.1.3 ст. 129 розділу ІІ ПКУ).

 

Подробнее

Співробітники податкової міліції ГУ ДФС у Дніпропетровській області під процесуальним керівництвом прокуратури області припинили роботу міжрегіонального конвертаційного центру, через який було проконвертовано понад 1 млрд грн.

У рамках розслідування кримінального провадження за ч. 2 ст. 205, ч. 2 ст. 209 КК України було встановлено групу осіб, які надавали послуги підприємствам реального сектору економіки, підприємствам державної та комунальної форми власності Київської, Донецької, Запорізької, Дніпропетровської, Харківської областей та м. Києва з формування штучного податкового кредиту та переведення безготівкових коштів у готівку.

Зокрема, встановлено, що учасниками злочинної групи здійснено реєстрацію та придбання низки підконтрольних підприємств, на рахунки яких «клієнти» «конверту» перераховували грошові кошти за нібито придбані ТМЦ (товари та послуги).

Отриману такими шляхами готівку фігуранти передавали замовникам незаконних послуг, за винятком «винагороди» у розмірі 10-13% від суми конвертації.

Таким чином протягом 2018-2019 років через рахунки компаній, які входили до складу конвертцентру, було проконвертовано понад 1 млрд. грн.

За результатами санкціонованих обшуків, проведених в офісних приміщеннях, за місцями проживання фігурантів та їх транспортних засобах з незаконного обігу вилучено 567 тис. гривень готівкою, 53 печатки, 2 електронних ключа, 13 одиниць комп’ютерної техніки, 30 мобільних телефонів, 31 банківську картку, 15 електронних носіїв інформації, фінансово-бухгалтерську документацію, чорнові записи та травматичний пістолет 9 мм марки „SHMEISSER PSH 790” без дозвільних документів та 13 набоїв до нього.

Окрім того, накладено арешт на 3,4 млн грн ліміту суми ПДВ на рахунках компаній-фігурантів в СЕА ПДВ.

Слідство триває.

 

Подробнее

Західно-Донбаське управління Головного управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що згідно з Законом України від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII «Про ринок електричної енергії» (далі – Закон № 2019) з 01 липня 2019 року набирають чинності статті 54, 55, 66 – 71 та 73 цього Закону, що впливає на визначення платників акцизного податку з електричної енергії.

Починаючи з 01 липня 2019 року, купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами здійснюють виробники, електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, трейдери, гарантований покупець та споживачі (ст. 66 Закону № 2019).

Відповідно до п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платниками акцизного податку з електричної енергії є:

● особа, яка виробляє підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини (п.п. 212.1.1 п. 212.1 ст. 212 ПКУ);

● особа – суб’єкт господарювання, яка ввозить підакцизні товари (продукцію) на митну територію України (п.п. 212.1.2 п. 212.1 ст. 212 ПКУ);

● оптовий постачальник електричної енергії (п.п. 212.1.12 п. 212.1 ст. 212 ПКУ);

● виробники електричної енергії, які мають ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії і продають її поза оптовим ринком електричної енергії (п.п. 212.1.13 п. 212.1 ст. 212 ПКУ).

Не є платниками акцизного податку особи, які здійснюють діяльність з виробництва електричної енергії за умови її продажу на оптовому ринку електричної енергії та/або з постачання електричної енергії, крім платників, зазначених у п.п. 212.1.12 п. 212.1 ст. 212 ПКУ.

Об’єктами оподаткування є операції з:

● реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) (п.п. 213.1.1 п. 213.1 ст. 213 ПКУ);

● оптового постачання електричної енергії (п.п. 213.1.10 п. 213.1 ст. 213 ПКУ).

Базою оподаткування є вартість реалізованої електричної енергії без податку на додану вартість (п.п. 214.1.3 п. 214.1 ст. 214 ПКУ), виходячи з якої обчислюється сума податкового зобов’язання із врахуванням ставки у розмірі 3,2 % (п.п. 215.3.9 п. 215.3 ст. 215 ПКУ), а також дати виникнення податкових зобов’язань щодо постачання електроенергії – дата підписання акта прийому-передачі електроенергії (п. 216.10 ст. 216 ПКУ).

Не підлягають оподаткуванню операції з реалізації електричної енергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками та/або з відновлюваних джерел енергії (п.п. 213.2.8 п.213.2 ст. 213 ПКУ).

Відповідно до п. 49.2¹ ст. 49 ПКУ платники, які мають діючі (у тому числі призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством, зобов’язані за кожний встановлений ПКУ звітний період подавати податкові декларації незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді.

Отже, з 1 липня 2019 року у виробників електричної енергії виникає обов’язок подання декларації акцизного податку, у т.ч. при реалізації електричної енергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками та/або з відновлюваних джерел енергії (операції не підлягають оподаткуванню), та сплати акцизного податку при реалізації електричної енергії, крім операцій, які не підлягають оподаткуванню.

 

Подробнее

Західно-Донбаське управління Головного управління ДФС у Дніпропетровській області доводить, що з 02 травня 2019 року змінились реквізити із сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок).

З метою уникнення помилок та запобігання нарахування штрафних санкцій при сплаті платежів, необхідно дотримуватися вимог наказу Міністерства фінансів України від 24.07.2015 № 666 із змінами, яким затверджено Порядок заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів (далі – Порядок № 666).

Відповідно до Порядку № 666 плата за кожним видом платежу та за кожним видом сплати має оформлятися окремим документом на переказ. У Порядку № 666 наведені приклади заповнення поля «Призначення платежу» у різних випадках. Особливу увагу при заповненні цього поля потрібно приділяти правильності визначення коду видів сплати.

У разі заповнення поля «Призначення платежу» з порушенням вимог, визначених у Порядку № 666, документ на переказ приймається до виконання. При цьому вважається, що платник податків сплачує грошове зобов’язання (код виду сплати 101).

У разі наявності у платника податків/платника єдиного внеску податкового боргу/недоїмки з єдиного внеску розрахунковий документ на переказ коштів приймається до виконання незалежно від напряму сплати, зазначеного у полі «Призначення платежу» розрахункового документа. При цьому зарахування коштів відбувається у порядку черговості, встановленому Податковим кодексом України, а такому виду сплати органами ДФС присвоюється код виду сплати 140.

Звертаємо увагу, що перелік кодів видів сплати (які вказуються у полі «Призначення платежу») розрахункового документа наведено у додатку до Порядку № 666.

Для уникнення боргу з єдиного внеску також рекомендуємо платникам провести звірку надходження коштів на нові рахунки для сплати єдиного внеску, які почали діяти з 02.05.2019.

 

 

Подробнее
Голосование
Сможет ли Владимир Зеленский быть самостоятельным президентом?
Нет, не сможет
Да, сможет