Кабмін опублікував програму економічного розвитку України для подолання наслідків епідемії

29.05.2020 14:04   -

27 травня Кабінет міністрів затвердив Програму стимулювання української економіки. В розробці програми брали участь не лише урядовці, але й різні аналітичні центри та експерти.

«У Програмі враховані ініціативи за такими напрямками: доступ до фінансів, доступ до ринків, дерегуляція, модернізація та розвиток, доступ до інфраструктури. Важливою частиною Програми буде системна та ґрунтовна підтримка вітчизняного виробника. Принциповим пріоритетом є створення робочих місць та сплата податків в Україні», – зазначено в передмові до презентації програми, розміщеної на сайті Кабміну.

Серед пропозицій щодо відновлення економіки містяться прогнози та цікаві констатації, які демонструють реальний стан української економічної сфери. Зокрема, зазначається, що падіння промисловості в Україні через вплив епідемії склало 48% у показниках ВВП, торгівлі – на 31%, освіти і культури – на 70%, вантажних і пасажирських перевезень – на 24%.

На думку урядовців, швидкого виходу з кризи очикувати не варто – цей процес займе, згідно прогнозів, 1-2 роки. Треба зауважити, що наслідки епідемії і терміни подолання кризи залежитимуть від динаміки розповсюдження коронавірусу, а також і тих заходів, що вживатиме уряд. Найбільш оптимальним для економіки визначено саме варіант адаптивного карантину, в умовах якого уряд здійснюватиме контроль над епідемією, застосовуючи потрібні обмеження, але при цьому ослабляючи тиск на економічну сферу.

Як уже зазначалось, через епідемію суттєвого удару зазнала українська промисловість. Втім, її спад, на думку урядовців, лише продовжує тенденцію зменшення промислового виробництва в Україні починаючи ще з 90-х років минулого століття. Але, на відміну від України, сусідні країни виглядають трохи краще.

Враховуючи стан промисловості, в уряді пропонують три основні стратегії її підтримки: кредитування, полегшення доступу до ринків та модернізацію. В контексті цих стратегій передбачається зменшення адміністративного і податкового тиску, екологічна модернізація, доступ додешевшої сировини, збільшення державних закупівель, інвестиції.

Кризові явища в економіці і скорочення сектору промисловості негативно вплинули на ринок праці в Україні – зростання безробіття стає ще одним викликом для уряду. Наразі, рівень безробіття оцінений на рівні 9,4%, що дорівнює близько півмільйона людей. Для вирішення даної проблеми уряд пропонує 2 основні стратегії – створення нових робочих місць та перекваліфікація працівників.

Хоча сільське господарство України ще не відчуло різких негативних віпливів, це може статися у майбутньому. Тому уряд планує підтримку і цієї галузі економіки. Основні стратегії тут – доступ до фінансів, доступ до ринків та виважена регуляторна політика.