День Соборності України

22.01.2021 11:57   -

22 січня відзначається День Соборності України. З цієї нагоди представники міської та обласної влади поклали квіти до пам’ятника молодому Тарасу Шевченку, – повідомляє dniprorada.

«Цей день символізує єднання, згуртованість для усієї нашої країни, а особливо після 2014-го року, коли національна єдність стала необхідною цінністю та передумовою супротиву зовнішній агресії. Єдність народу – це запорука незалежності України», – зазначив заступник міського голови Едуард Підлубний.


 Перше офіційне відзначення свята Соборності на державному рівні відбулося 22 січня 1939 року в столиці Карпатської України м. Хусті. Це була наймасовіша за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини демонстрація українців – понад 30 тис. осіб.

День Соборності України відзначають щороку 22 січня, в день проголошення Акта злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, яке відбулося в 1919 році. Це була основоположна подія для українського державотворення. Акт злуки став історичним об’єднанням українських земель в одній державі.

Проголошення Акта злуки УНР та ЗУНР в єдину незалежну державу відбулося 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві. У зачитаному на зборах «Універсалі соборності», зокрема, відзначалося: 

«Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка». 

Офіційно в Україні День Соборності відзначається з 1999 року.

«Вперше у XX столітті українська незалежність була проголошена 22-го січня 1918-го року IV Універсалом Української Центральної Ради, а вже за рік (22-го січня 1919-го року) на Софійському майдані в Києві відбулася не менш вагома подія – об’єднання Української Народної Республіки (УНР) і Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) в одну державу», – пояснюють в Українському інституті національної пам’яті.