Відпочинок в Україні-2022: літо в умовах війни
Літо — традиційна пора відпусток — цього року затьмарено жорстокою війною, розв’язаною росією проти України. Але навіть у таких непростих умовах багато українців все ж таки замислюються про відпочинок. Зарубіжжя зараз менш доступне, оскільки платоспроможність населення сильно впала, до того ж більшість чоловіків на час дії воєнного стану не виїзні. Тому левова частка українських сімей, які планують літній відпочинок, проведуть його в Україні.
А ось визначитись із напрямком буде непросто. Морське узбережжя заміноване та регулярно обстрілюється ворогом, відвідувати ліси та водойми заборонено, а у відносно спокійних регіонах свої нюанси — наприклад, дефіцит палива та високі ціни на житло. Де в Україні можна буде відпочити цього літа, і на який формат відпустки розраховувати? Про це пише авторський блог Світлани Білецької travel-family.org.
Морський відпочинок «тимчасово недоступний»
В Україні два моря та цілий розсип курортів із протяжними пляжами, масою розваг та гарним вибором житла. Не дивно, що море завжди було найзатребуванішим напрямком літнього відпочинку для українців. Але цього року розраховувати на нього не доводиться. Значна частина Запорізької та Херсонської областей, в яких розташовані найпопулярніші курорти Азовського моря – Кирилівка, Бердянськ та Арабатська Стрілка, – тимчасово перебувають під російською окупацією.
На чорноморських курортах інша проблема — там пляжі закриті для відпочиваючих: прибережну смугу, щоб завадити висадці десанту ворога, наші військові замінували, а в морі дрейфують сотні розкиданих росією протикорабельних мін. Причому це стосується як окупованої частини нашої країни — Залізного Порту, Лазурного та Скадовська, так і підконтрольної Україні території — Затоки, Кароліно-Бугаза, а також низки маловідомих курортів на кшталт Росєйки, Лугового, Чорноморки, Сергіївки та подібних населених пунктів.
«Наразі вже є спільне рішення, що не можна використовувати прибережні зони, де є ризик висадки десанту», — прокоментував ситуацію голова Миколаївської обласної адміністрації Віталій Кім.
Заборону на відвідування пляжів підтвердив і речник оперативного штабу Одеської обласної військової адміністрації Сергій Братчук.
«Пляжі заміновані. Буде перемога – буде проведено роботу з розмінування акваторії Чорного моря та пляжів. Тоді і відпочиватимемо», – заявив він.
З пляжу – у військкомат
Але, незважаючи на мінну небезпеку, люди все одно тягнуться до моря. На пляжах Одеси та області вже було зафіксовано випадки підриву — як на піску, так і у воді. І навіть сумні наслідки нехтування забороною не зупиняють охочих позасмагати на «мінному полі». У Південній Пальмірі боротися із кандидатами на премію Дарвіна вирішили креативно. Днями чоловікам призовного віку, що загоряють на міських пляжах, патрульні поліцейські вручали повістки із запрошенням до військкомату.
Не морем єдиним
Проте закритий доступ до пляжів не означає, що приїхати відпочити до моря не можна.
- По-перше, існує альтернатива пляжному відпочинку у вигляді готелів та пляжних клубів із власними терасами на узбережжі та басейнами – їхня робота офіційно дозволена.
- По-друге, можна посидіти на літньому майданчику кафе чи ресторану, милуючись морем та дихаючи свіжим морським повітрям.
- По-третє, як і раніше доступні прогулянки набережними. Загоряти та купатися можна в аквапарках. В Одесі днями планують відкритися одразу два аквапарки: однойменний на 7 км Овідіопольської дороги та «Гавайї» у курортному районі Аркадія.
В Одесі взагалі багато чим можна зайнятися, щоб перезавантажитися, відпочити і трохи відволіктися від війни. Сходити на тематичні екскурсії, побувати на знаменитому ринку «Привіз» та поспілкуватися з його колоритними продавцями, відвідати зоопарк та дельфінарій, влаштувати міні-тур ресторанами локальної кухні, подивитися на відомі пам’ятки. Щоправда, не всі їх зараз можна розглянути поблизу. Наприклад, знаменита одеська опера нині огороджена протитанковими їжаками. Безтурботно пройтися Приморським бульваром також не вийде.
При цьому, плануючи візит до чорноморського узбережжя в Одеську або Миколаївську області, варто враховувати загрозу ракетних ударів з боку рф.
Західна Україна: спокійніше, але дорожче і багатолюдніше
Другим за популярністю літнім напрямком після морського завжди була Західна Україна: від колоритного Львова до атмосферних Карпат із безліччю дивовижних місць. Сьогодні в умовах війни вона виходить на перше місце, насамперед через відносну безпеку. Хоча сирени тут звучать не набагато рідше, ніж в інших регіонах, «прильотів» російських ракет по рекреаційно-туристичним об’єктам, як це було, наприклад, на Одещині, тут, на щастя, поки що не зафіксовано.
На Західній Україні легко організувати відмінний літній відпочинок, причому на будь-який смак: пізнавальний, активний або, навпаки, розслаблений, лікувально-оздоровчий та інше. За різноманітністю лідирує Буковель.
Тут можна влаштувати пляжний відпочинок біля озера, релаксувати в спа-комплексах, відправитися до скеледрому або відразу на вершину Говерли, влаштувати сплав гірською річкою або тур мальовничими околицями на квадроциклах, покататися на картах і випробувати гострі відчуття в екстрим-парку.
А можна провести час в усамітненні в затишній хатині в одному з самобутніх карпатських селищ, розбавляючи дозвілля прогулянками лісом, походами в гори, милуючись краєвидами, що захоплюють дух, і знайомлячись з місцевим побутом. Або поєднати відпочинок з оздоровленням та відправитися на бальнеологічні курорти Трускавець, Сваляву, Шаян чи Східницю, на термальні джерела у Берегові, Косині, Велятині або Виноградові.
Ще один доступний, зокрема у воєнний час, варіант на Західній Україні — відпочинок на Дністровському каньйоні, що протягнувся територією одразу чотирьох областей: Івано-Франківської, Тернопільської, Чернівецької та Хмельницької.
Якщо тягне природа і тягне до води, можна поїхати до озер: Синевиру, Світязь чи Шацьких. А якщо цікавить історія та архітектура, варто відправитися в тур замками Закарпаття або обійти вздовж та поперек Львів, Чернівці, Кам’янець-Подільський та Ужгород.
Плануючи літню відпустку до західного регіону, варто враховувати нюанси, що з’явилися з початком російської військової агресії. Регіон прийняв сотні тисяч внутрішніх переселенців, які бігли сюди з інших областей України, де велися чи досі ведуться активні бойові дії. І навіть незважаючи на те, що частина цих людей вже повернулися до своїх будинків, багато хто продовжує залишатися на більш спокійному заході. У зв’язку із цим знайти вільні номери у готелях та санаторіях Львівської, Івано-Франківської, Чернівецької, Тернопільської та Закарпатської областей зараз може бути проблематично. До того ж ціни тут значно зросли порівняно з довоєнним часом.
Якщо хочеться знайти житло швидше і заощадити, варто зупинятися не в самих курортних містечках, а в невеликих селищах поряд з ними. Ще одна проблема — дефіцит палива, який зараз відчуває вся країна, та його суттєве подорожчання. Потрібно розуміти, що до високогірних курортів довезти можуть лише приватні перевізники на позашляховиках, і з огляду на ситуацію з пальним, їхні послуги цього літа значно подорожчають.
«На Закарпатті навіть палива зараз немає де купити, місцеві перевізники їздять заправлятися до Івано-Франківська чи ще кудись. Скільки коштуватимуть їхні послуги, складно спрогнозувати, ціни можуть бути космічні», — зазначає голова місцевого союзу підприємців Юрій Сікун.
Міські пляжі: відпочинок поряд з будинком
З огляду на те, що вітчизняні морські курорти цього літа недоступні, а літня відпустка на Західній Україні за нинішніх умов може влетіти в копієчку, яка сьогодні є не у всіх, багатьом українцям доведеться шукати варіанти відпочинку у своєму регіоні. Один із найочевидніших — міські пляжі. Благо у більшості областей нашої країни є вихід до річок або інших водойм. Але тут не все так просто.
Черкаси: ласкаво просимо на пляж!
Поки що пляжний сезон офіційно відкрили тільки в Черкасах та області. Регіон не був під окупацією, мінної небезпеки тут немає, прибережну зону та дно акваторій перевірили на наявність сторонніх предметів, а воду на безпеку. У результаті засмагати та купатися дозволили на всіх трьох комунальних пляжах міста, де запрацювала відповідна інфраструктура, а також на Осташівському ставку в Умані.
Київ та область: доведеться почекати
У столиці та області відвідувати муніципальні пляжі не рекомендують. Акваторії зон відпочинку продовжують досліджувати на наявність вибухонебезпечних та інших предметів, які можуть загрожувати життю чи здоров’ю населення, заодно перевіряють якість води. Результати є поки що по двох пляжах — Центральному та «Венеції», там дно очистили від гілок та інших габаритних предметів. А ось висновки про стан води доступні вже за 13 пляжними зонами: повністю безпечним для купання визнано лише пляж «Золотий» у районі Гідропарку. Більшість столичних пляжів отримали так званий «червоний прапор», це означає, що купатися тут не рекомендують не лише через мінну небезпеку, а й через незадовільну якість води.
Щодо області, тут ситуація різниться залежно від районів. У тих з них, що побували під окупацією російських військ і де велися бойові дії, пляжний сезон цього літа не відкриватимуть.
«Питання розмінування та прибирання цих територій ще довго залишатимуться актуальними, тому пляжі будуть закриті через небезпеку», — заявив голова Київської обласної військової адміністрації Олексій Кулеба.
А ось відпочинок біля озер та Дніпра у південних районах — у Ржищеві, Переяславі, Українці тощо – не заборонено. Єдине, про що наполегливо просять місцева влада, — відвідувати лише офіційні пляжі та місця відпочинку, які спеціально для цього обладнані.
Дніпро та Запоріжжя: рекомендація, але не заборона
У Запоріжжі та Дніпрі ситуація з пляжним сезоном неоднозначна. Офіційно його не відкривали, але й заборони відвідування зон відпочинку біля річки не було. У Запоріжжі заборона діє тільки щодо зон відпочинку в межах заповідного острова Хортиця (він був запроваджений ще у квітні), іншими міськими пляжами — Центральним, Правобережним та по вул. Лейтенанта Шмідта у Заводському районі – рішення, за словами в. о. мера Запоріжжя Анатолія Куртєва, прийматиметься пізніше. Водночас він уточнив, що комунальні служби отримали завдання до 1 липня провести на міських пляжах підготовчі роботи та утримувати їх у належному стані.
Аналогічна обстановка у Дніпрі. Там міська влада не оголошувала про відкриття комунальних пляжів, але з огляду на те, що люди, незважаючи на рекомендації під час воєнного стану не відвідувати прибережні зони, масово відпочивають біля води, перевірили її якість. Небезпечних бактерій, які є збудниками інфекційних захворювань, не виявили. При цьому пляжі до нового сезону не готували – немає навісів та сонцезахисних парасольок, не працюють питні фонтанчики, відсутні пости рятувальників та медпункти. У майбутньому, запевняє місцева влада, можливо, якісь комунальні пляжі все ж таки підготують і відкриють. Поки що офіційно дозволено відвідувати лише два пляжі в області: у місті Верхньодніпровськ та у смт Дніпровське.
Незважаючи на масу обмежень, нюансів та труднощів, літній відпочинок в Україні у 2022 році все ж таки можливий. Можна з’їздити до моря, обійшовшись без відвідування пляжів, можна відпочити на озерах, мінеральних курортах і термальних джерелах Західної України, а можна взагалі залишитися вдома, засмагаючи і купаючись на міських пляжах. Який би варіант ви не обрали, важливо заздалегідь уточнювати правила відвідування того чи іншого регіону чи локації, оскільки зараз, у воєнний час, питання безпеки дуже гостре.