Відпочинок у Трускавці 2022: як курорт змінився під час війни
Відомий у багатьох країнах світу бальнеологічний курорт Трускавець запрошує на відпочинок та лікування навіть у військових умовах. Про стан справ на курорті зараз, про готелі, санаторії, водолікарні, екскурсії, ресторани і магазини йтиметься в нашій статті. Про це повідомляє сайт НМП “Трускавець”.
Трішки історії. Або як Трускавець став курортом зі світовим ім’ям
Датою заснування курорту в Трускавці вважається 1827 р., коли тут на мінеральних джерелах були побудовані перші 8 ванн і готель для відпочиваючих.
Хімічний аналіз місцевої води вперше провів 1836 року львівський хімік Теодор Торосевич. Завдяки його зусиллям слава про тутешню мінеральну воду поширилася на всю Австро-Угорську імперію.
Однак у повісті Івана Франка 1880 року «Борислав сміється», в якій згадані всі міста-супутники Трускавця (Борислав, Дрогобич, Стебник) та всі навколишні села, про сам Трускавець нічого не написано. Але, у будь-якому випадку, факти свідчать, що з цього моменту курорт почав швидко розвиватися.
Було збудовано водолікарні, готелі, пансіонати, дороги, а до 1909 року сюди було прокладено гілку залізниці. У 1913 році курорт Трускавець отримує Велику золоту медаль Австро-Угорської імперії. З початком першої світової війни розвиток курорту зупиняється, однак після її завершення починається знову.
У 1939 році Трускавець був окупований радянськими військами. З 1941 по 1944 роки – німецькими. У 1944 р. Трускавець був знову зайнятий радянськими військами, але опір місцевих жителів у складі УПА продовжувався до середини 50-х років.
Радянська влада вирішила перетворити Трускавець на одну із «всесоюзних здравниць». Було збудовано численні санаторії з сірого бетону з величезним номерним фондом та зі «зручностями» на поверсі для відпочинку радянських громадян.
Після проголошення Незалежності України багато з цих санаторіїв залишилися не затребуваним. Деякі з них й досі стоять порожні, бо відпочиваючі не хочуть платити за подібні умови. З цієї причини розпочалося активне будівництво готелів із номерами «люкс», апартаментів та вілл. Приблизно так, як це було в 19 столітті.
Трускавець в умовах нової війни
Під час розв’язаної росією війни туризм в Україні економічно постраждав одним із перших.
Але, на відміну від курортів Херсонської та Запорізької областей (вони перебувають під окупацією та не працюють), від курортів Миколаївської області (тут йдуть бойові дії) та від курортів Одеської області (там з метою безпеки заборонено купатися в морі, а в деяких регіонах, таких як Расейка навіть розібрані містки, що ведуть до моря), курорти Західної України продовжують свою роботу.
Навіть у нинішніх умовах сезон у Трускавці розпочався з 1 червня 2022 року у звичайному режимі, хоча у широкому сенсі цього слова сезон тут триває цілий рік.
Звичайно, далеко не всі готелі та санаторії цього року чекають на гостей. Деякі з них ще у лютому прийняли біженців із південно-східних регіонів України і тепер служать їм будинком. Інша частина перепрофільована та займається виключно лікуванням та реабілітацією воїнів ЗСУ.
Санаторії та готелі Трускавця, які цього року приймають відпочиваючих:
- Санаторій “Карпати”
- Санаторій “Шахтар”
- Санаторій “Молдова”
- Санаторій «Ріксос Прикарпаття»
- Готель «Роял Гранд»
- Готель «Женева»
- Готель «Арніка»
- Санаторій «Кристал»
- Санаторій «Еліт Дніпро»
- Санаторій «Лісова пісня»
- Готель «Шале Грааль»
- Готель «Цезар»
- Готель «Віктор»
- Санаторій «Дніпро Бескид»
- Санаторій “Аркада”
- Санаторій «Діамант»
- Готель «Кришталевий Палац»
- Готель «Весна»
- Санаторій «Перлина Прикарпаття»
Верхній бювет на вулиці Суховоля закритий. Працює лише «нижній» бювет (бювет мінеральних вод №1), який поряд із входом до Курортного парку на вулиці Торосевича. Режим роботи цього року з 8:00 до 10:00, з 12:00 до 15:00 та з 17:00 до 19:00. Мінеральна вода платна. Спочатку потрібно покласти деяку суму грошей на картку (картку дають безкоштовно та без застави), потім цією карткою можна розплачуватись у терміналах видачі води.
Мінеральні води у бюветі №1:
- «Нафтуся» – використовується для лікування нирок, печінки та ін.;
- “Софія” – використовується при зниженій або підвищеній кислотності шлунка;
- “Марія” – використовується для лікування панкреатитів;
- «Бронислава» – використовується при лікуванні пародонтозу.
Відкрито всі приватні клініки та масажні кабінети Трускавця.
Майже всі кафе, ресторани, сувенірні ринки також працюють. Є й ті, що закриті, але на загальному тлі вони не помітні. Комендантська година у місті з 23.00 до 6.00.
Екскурсійні бюро, як і раніше, пропонують екскурсії визначними пам’ятками Львівської області та Закарпаття. Квитки на екскурсії можна придбати по всьому місту у розповсюджувачів.
Магазини, супермаркети та продуктовий ринок відкриті. Ціни такі самі, як і в інших містах країни. Алкоголь продають із 10:00 до 18:00.
Транспорт ходить у звичному режимі за розкладом. Є прямі поїзди з Києва та Дніпра, електрички зі Львова, міжміські автобуси зі Львова та інших міст.
Відома на всю Україну дискотека у ПК ім. Т.Г. Шевченка, «Мекка» курортних романів, закрилася, бо перетворилася на пункт зберігання та видачі речей для внутрішньо переміщених мешканців.
Підсумки
Якщо у вас є можливість відпочити та оздоровитися – приїжджайте до Трускавця. Так, триває війна. Це вже четверта війна, яка торкається землі Західної України за останні 120 років. Так, курорт змінився. Тут тепер багато біженців, вони заощаджують кожну копійку і просто дивляться у вітрини кафе та магазинів. У Трускавці майже щотижня відбувається похорон тих, хто не побоявся стати на захист своєї Батьківщини. Люди стоять навколішки, назавжди проводжаючи своїх захисників. У Трускавці тепер ходять молоді хлопці на милицях чи їздять в інвалідних візках — ті, хто віддав своє здоров’я заради миру, свободи та демократії в Україні.
Але життя в Україні має продовжуватися — ви лише приїжджайте. Особливо з урахуванням того, що нервова напруга неминуче провокує хвороби органів шлунково-кишкового тракту, на лікування яких і орієнтований Трускавець.