В Україні з’явився віртуальний музей російської агресії

20.10.2021 08:14   -

Міністерство культури представило Віртуальний музей російської агресії, який докладно розповідає про окупацію Донбасу і Криму. Поки на rusaggression.gov.ua представлені експозиції про злочини в Криму, – повідомив міністр культури Олександр Ткаченко.

У проєкті зібрано фотографії, відеозаписи, усні свідчення, особисті та судові справи учасників подій. Все це відображається на інтерактивній карті України.

Щодо Криму, то музей детально знайомить з 20 кейсами, серед яких викрадення і зникнення людей, екологічні, військові та інші злочини російського режиму.

«Такі проєкти — частина успішної реалізації стратегії з інформаційної безпеки РНБО. Також інформація з ресурсу буде корисною і для іноземних журналістів — як надійне джерело для висвітлення теми. Для цього доступна англомовна версія. Фактично Віртуальний музей російської агресії спростить роботу в частині доказової бази щодо анексії Криму», — заявив міністр.

Це перший в Україні інтернет-портал про ключові події та злочини, скоєні під час окупації Російською Федерацією територій України – Криму та частини Донецької і Луганської областей.

Віртуальний музей російської агресії – один із перших у світі цифрових інструментів із забезпечення доступу кожного до правди про війну. Також це важливий інструмент збереження пам’яті про неї.

Ресурс містить найрізноманітніші дані українською та англійською мовами:

 • свідчення очевидців,
 • архівні джерела,
 • усноісторичні джерела,
 • інформацію ЗМІ,
 • рішення та резолюції міжнародних організацій,
 • фото та відеоматеріали.

Уся інформація є достовірною, об’єктивною та базується на даних, підтверджених офіційними українськими та міжнародними організаціями. Інтернет-портал на сьогодні містить інформацію про ключові події з початку окупації Криму в лютому 2014 року, а також інформацію про конкретних осіб й основні сфери, на які вплинула окупація частини території країни за ці роки. Надалі ресурс наповнюватиметься інформацією про розв’язання Російською Федерацією війни на Сході України. Презентація Віртуального музею російської агресії відбулася 19 жовтня 2021 року в Мистецькому Арсеналі.

Віртуальний музей російської агресії створено спільними зусиллями:

 • Українського інституту національної пам’яті,
 • Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим,
 • Офісу Генерального прокурора,
 • прокуратури АР Крим та міста Севастополя,
 • Міжнародного фонду «Відродження»,
 • Центру дослідження безпекового середовища «Прометей». 

Над проєктом працювали кілька держорганів, правозахисні організації, юристи, журналісти та громадські активісти.

До роботи над проєктом долучилися авторитетні українські неурядові організації, що після початку російської агресії займаються документуванням  злочинів, правопорушень та іншої важливої інформації щодо подій та наслідків збройного конфлікту на території України, надають допомогу жертвам війни. Зокрема, партнерами проєкту стали Українська Гельсінська спілка з прав людини, Кримська правозахисна група, Центр глобалістики «Стратегія ХХІ» і часопис «Чорноморська безпека», Інститут Чорноморських стратегічних досліджень, Регіональний центр прав людини, Інститут демократії імені Пилипа Орлика, Крайова Рада Українців Криму, Центр громадянської просвіти «Альменда», громадська організація «Корпус справедливості», Кримськотатарський ресурсний центр, інформаційне агентство «Центр журналістських розслідувань», Кримський інститут стратегічних досліджень, Об’єднання родичів політв’язнів Кремля, Центр прав людини ZMINA, КримSOS, Центр близькосхідних досліджень, газета «Кримська світлиця», Міжнародна волонтерська спільнота «Інформнапалм».

Ініціатори та партнери проєкту відкриті до співпраці з іншими урядовими та неурядовими організаціями, які поділяють його мету.