В Україні незабаром різко підвищать один із тарифів на комуналку: що подорожчає у два етапи
В Україні у квітні можуть провести перший етап підвищення тарифу на воду (в середньому на 10%). У липні проведуть друге підвищення, яке також становитиме близько 10%.
Нацкомісія з питань енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) ще з січня 2023-го мала підвищити тарифи на воду. Тоді рішення ухвалили, але несподівано скасували. Офіційна причина: під час ухвалення документа члени комісії заплуталися і не до кінця зрозуміли, за що голосують.
Тепер, як ідеться в офіційній заяві НКРЕКП, усі зауваження взято до уваги. Член НКРЕКП Ольга Бабій, котра раніше представляла інтереси водоканалів, відмовилася коментувати OBOZREVATEL нововведення. Однак у самому проєкті більшість правок стосується актуалізації витрат на електроенергію та зарплати (із січня цифри застаріли).
Підвищити тарифи на електроенергію планують у великих містах (у невеликих населених пунктах це вже зробила місцева влада, а решті потрібна згода НКРЕКП). Наприклад, згідно з документом комісії, тариф на воду в Києві в межах першого етапу (ймовірно, з квітня) має підвищитися з 16,1 до 18,2 грн за куб (без урахування водовідведення). З липня тариф має становити 22 грн за куб. Загалом 2023-го повна вартість кубометра води (вже з урахуванням водовідведення) має збільшитися з 30,38 до 40,4 грн за куб.
Причин такого зростання кілька. Чим більше води продає водоканал, тим меншим буде тариф (оскільки розподіляє витрати на велику кількість споживачів). У Києві обсяг споживання знизився на 11,65%. До того ж витрати все одно зросли: на 8,6% більше доводиться платити за електроенергію (вже з огляду на те, що під час падіння обсягу споживання скоротилася і кількість використаних кВт⋅год). Збільшилась амортизація на 9,03%.
Різко подорожчали реагенти (на 81,69%), а на зарплати доводиться витрачати на 23,97% більше. У ситуації, коли собівартість зростає, єдиний шанс зберегти тариф – компенсувати нижчі ціни з комунального чи державного бюджету. Проте грошей на це нема.