Усі країни ЄС погодили виділення Україні рекордної фіндопомоги: обійшлося без вето від Угорщини

30.11.2023 20:33   -

Країни ЄС погодили рекордний пакет фінансової підтримки для України. Йдеться про надання 50 млрд євро до 2027 року.

Про це заявив єврокомісар з бюджету Йоганнес Ган на брифінгу 30 листопада, повідомляє Sky News. “Головне – це підтримка України. Це не заперечується ким би не було, навіть щодо суми”, – сказав він.

Цікаво, що раніше того ж дня уряд Угорщини пригрозив заблокувати надання фінансової допомоги Україні. Однак, за словами Гана, жодна країна не виступила проти виділення коштів з бюджету ЄС.

Раніше добро на рекордний обсяг фінансування України заздалегідь дав Європейський парламент. Однак для фінального рішення необхідна постанова Ради ЄС і, відповідно, консенсус усіх країн-членів блоку. Офіційно такий документ не публікувався.

За даними видання NOS, уряд Орбана своїми погрозами заблокувати рішення щодо України домагається отримання понад 20 млрд євро субсидій від Єврокомісії, на які, як Угорщина вважає, вона має право. Брюссель відмовляється виплачувати ці гроші, оскільки в Угорщині існують проблеми з корупцією та верховенством права.

50 млрд євро допомоги Україні: що відомо про програму

Згідно з пропозиціями Єврокомісії, рекордна фінансова допомога для України надаватиметься протягом 4 років, тобто до 2027 року. Гроші виділятимуться як кредитами, так і у вигляді безповоротних грантів. Однак для отримання коштів буде висунуто умови проведення реформ.

На цьому тлі Кабінет міністрів уже передав Європейській комісії попередній проєкт плану програми Ukraine Facility. Фінальний документ має бути готовим у грудні-2023. План складається з таких блоків:

  • макроекономічні сценарії, що включають розвиток якісних інституцій відновлення;
  • базові реформи, такі як реформа держуправління, заходи щодо управління держфінансами, боротьба з корупцією, реформа системи правосуддя;
  • економічні реформи: йдеться про поліпшення бізнес-клімату, управління держактивами, розвиток людського капіталу, регіональної політики;
  • ключові сектори економіки: енергетичний сектор, аграрний сектор, логістика, ІТ, переробна промисловість.

Дотримання вже готового плану кожні три місяці перевірятиме Європейська комісія. Якщо Україна виконуватиме задумане – ЄС видасть транш допомоги, а якщо не буде – не надійде фінансування.

Прихильники плану вважають, що він допоможе вивести фінансову підтримку України на стабільніший та передбачуваний рівень після хвилі критики за безсистемне та спорадичне надання коштів протягом 2022 року. 2023 року в ЄС для цього затверджували окремий річний план фінансування України на 18 млрд євро.

За матеріалами OBOZ.UA