Укрзалізниця, Енергоатом, Ліси України: держкомпанії провели низку ризикових закупівель
Наприкінці 2023 року – початку 2024 року українські держкомпанії провели низку ризикових закупівель, які можуть негативно вплинути на їхню репутацію. Мова йде про Укрзалізницю, Енергоатом та Ліси України. Про це повідомляє 49000 із посиланням на Обозреватель.
За новим контрактом Укрзалізниця переплатила 1,4 мільйона євро
Зокрема, “Укрзалізниця” переплатила 1,4 млн євро за рейки експартнерам заступника голови Офісу президента Ростислава Шурми по роботі в “Запоріжсталі”. Про це повідомив нардеп Ярослав Жедезняк. 19 грудня Укрзалізниця повідомила про укладення договору на постачання рейок по 1 680 євро за тонну. Контракт на загальну суму 16,8 млн євро отримало ТОВ “Мінерфін-Транс”, а сам тендер був проведений без використання Prozorro на безконкурентній основі. До цього з різних причин Укрзалізниця скасувала майже завершені закупівлі рейок у китайських постачальників.
В опублікованому нардепом документі про закупівлю наголошується, що у липні 2023 року Укрзалізниця закуповувала такі ж рейки у австрійської компанії – і робила це набагато дешевше. Так, ціна за тонну була меншою на 140 євро. Тобто, за новим контрактом “Укрзалізниця” переплатила 1,4 млн. євро.
Скандальні договори Енергоатома
“Енергоатом” наприкінці грудня 2023 року уклав договір із компанією Westinghouse Electric Company на 437,5 млн доларів. За договором, за ці гроші він має отримати до листопада 2027 року обладнання для впровадження ядерної установки на ще не збудованих 5 та 6 енергоблоках Хмельницької АЕС.
Але Верховна Рада ще не ухвалила законопроєкт, який дозволяє будівництво нових енергоблоків із ядерною установкою на ХАЕС. А Кабмін не затвердив необхідне для цього техніко-економічне обрамлення.
Зазначається, що цей контракт має стати предметом розслідування ТСК з питань закупівель під час військового стану, тому що не має законного підгрунтя.
У середині грудня 2023 року Рівненська АЕС, яка є частиною Енергоатому, уклала угоду на проведення робіт з реконструкції на 162,69 млн грн. На торги прийшов лише один учасник, який знизив ціну на 0,6%. Таким чином, порівняти ціни з ринковими неможливо, а Енергоатом продовжує закривати дані про свої закупівлі, прикриваючись особливостями військового стану.
Ліси України масово скуповують автомобілі
Держпідприємство Ліси України на початку січня 2024 року оголосило черговий тендер на купівлю легкового авто за 1,11 млн грн. А в останній тиждень грудня минулого року воно ж оголосило два тендери на купівлю чотирьох легкових автомобілів на загальну суму 4,8 млн грн.
При цьому, зазначається, лише з липня по листопад 2023 року Ліси України оголосили 16 тендерів на закупівлю легкових автомобілів на загальну суму 235,5 млн. грн. А також встигли укласти 11 договорів щодо цих тендерів на 157,8 млн грн.
При цьому на запит народного депутата Максима Хлапука про доцільність таких закупівель під час війни, державне підприємство так і не надало обґрунтованого пояснення.