Україна вдев’яте отримала 1,5 млрд євро від ЄС: що за програма та куди йдуть гроші
Україна 23 жовтня отримала чергові 1,5 млрд євро бюджетної допомоги від Європейського Союзу (ЄС). Кошти входять до 18-мільярдного пакета та вже надійшли на рахунки України. Витрачати ці кошти можна на покриття “дірки” у бюджеті та забезпечення роботи соціальної інфраструктури та здійснення реформ, але не на військові потреби.
Про перерахування коштів повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. “Україна отримала від Європейського Союзу дев’ятий транш макрофінансової допомоги у розмірі 1,5 млрд євро”, – заявив він.
Загалом бюджетна підтримка ЄС у 2023 році вже досягла 15 млрд євро. За словами Шмигаля, це один із найважливіших факторів, який допомагає Україні бути економічно стійкою.
Це вже дев’ятий транш у межах макрофінансової допомоги ЄС Україні на 2023 рік. Восьмий транш Україна отримала 22 вересня, сьомий – 22 серпня, шостий – 25 липня, п’ятий – 22 червня, четвертий – 23 травня, третій – 25 квітня. А перші два було переведено одночасно, на початку 2023 року.
У 2023 році залишилося ще два транші. Їхнє надання очікується з урахуванням рівня виконання Україною погоджених сторонами умов структурної політики.
“Зараз спільно з Єврокомісією ми працюємо над новою довгостроковою програмою Ukraine Facility загальним обсягом у 50 млрд євро. Розраховуємо наступного року отримати з них 18 млрд євро. Вдячний європейським партнерам за непохитну солідарність з Україною”, – додав Шмигаль.
Якими є умови допомоги Україні від ЄС
Раніше голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн нагадувала, нагадувала, що, окрім грошової підтримки, європейські кошти сприяють реформам в Україні. Зокрема, йдеться про “ефективне управління”, зазначала вона.
Кошти виділено в межах рекордного пакета допомоги на 18 млрд євро. Його затвердили на 2023 рік. Так, Україна прогнозовано одержує від Європи по 1,5 млрд євро на місяць.
Ці гроші Україна не може витрачати на власний розсуд, зокрема, їх не можна виділяти на фінансування ЗСУ. Кошти повинні піти:
- на невідкладні бюджетні витрати (невійськові), включно з виплатою пенсій;
- відновлення критично важливої інфраструктури;
- початкову підтримку післявоєнної реконструкції.
Усі 18 млрд євро – це серія довгострокових кредитів із високою знижкою. Термін повернення – до 35 років, починаючи з 2033 року. Передбачається, що відсотки за кредитами замість України покриють країни ЄС.
За матеріалами OBOZ.UA.