Понад 30 країн — членів ООН звинуватили Росію в поширенні фейків про Україну та закликали негайно відвести війська

23.12.2021 15:57   -

Делегації понад 30 країн — членів Організації Об’єднаних Націй звинуватили Росію в поширенні дезінформації про сусідні країни.

Про це йдеться у спільній заяві Албанії, Австралії, Австрії, Бельгії, Болгарії, Канади, Хорватії, Чехії, Данії, Естонії, Мікронезії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Ісландії, Ірландії, Італії, Латвії, Ліберії, Литви, Люксембургу, Мальти, Нідерландів, Нової Зеландії, Норвегії, Чорногорії, Папуа — Нової Гвінеї, Польщі, Португалії, Румунії, Словаччини, Словенії, Великої Британії, США, України та ЄС.

Як зазначається, Росія провела засідання за формулою Аррії ДовідкаНеформальна зустріч у приватному порядку, яку може організувати член Ради безпеки ООН і запросити на неї людей, думки яких, як він вважає, буде корисно заслухати або яким потрібно щось повідомити., на якому «висунула цинічні та необґрунтовані звинувачення на адресу держав-членів, спотворила історію у своїх власних політичних цілях і сприяла хибному наративу та дезінформації про сусідні країни». Ідеться про звинувачення України та країн Балтії в насильницькому екстремізмі на основі ксенофобії, расизмі тощо.

На думку підписантів заяви, дії РФ є навмисною спробою «вкотре відвернути увагу світової спільноти від порушень Росією міжнародного права, зокрема в галузі прав людини”.

«Вибір часу для цієї зустрічі за формулою Аррії викликає особливу тривогу на тлі нарощування російської військової потужності на Кримському півострові та на кордонах України. Статут ООН забороняє загрозу силою або її застосування проти територіальної цілісності чи політичної незалежності будь-якої держави», — наголошується в документі.

Водночас делегації країн — членів ООН запевнили, що будь-яка подальша військова агресія проти України матиме величезні наслідки.

У документі підтверджується підтримка незалежності, територіальної цілісності та суверенітету України в межах її міжнародно визнаних кордонів, включно з її територіальними водами, а також засуджується та не визнається тимчасова окупація частини території України, що триває.

«Дії Росії викликають глобальне занепокоєння і порушують міжнародне право, зокрема Статут ООН, суперечать зобовʼязанням Росії щодо Гельсінського заключного акту та Паризької хартії та все більше загрожують безпеці Європи й заснованому на правилах міжнародного порядку», — додали автори документа.

Окремо делегації країн ООН закликали Росію припинити кампанію дезінформації проти України, знизити напруженість усередині й навколо неї та «негайно вивести сили та техніку, які вона розмістила у країні без згоди України».

16 грудня Генасамблея ООН ухвалила щорічну російську резолюцію про «боротьбу з героїзацією нацизму, неонацизмом та іншими видами практики, які сприяють ескалації сучасних форм расизму, расової дискримінації, ксенофобії та повʼязаної з ними нетерпимості». Проти виступили США та Україна, ще 49 країн утрималися від голосування.

9 грудня Генасамблея ООН ухвалила посилену резолюцію щодо мілітаризації окупованого Росією Криму. У документі, зокрема, міститься підтримка саміту «Кримської платформи». Росія та Білорусь виступали проти.