Податок на розкіш: що це і як працює
Уряд України розглядає можливість запровадження податку на розкіш. Цей податок буде сплачуватися фізичними та юридичними особами, які придбають товари або послуги, які вважаються розкішними. Кого це може торкнутися, та скільки доведеться платити, детальніше розповість «Дніпро Оперативний»
Що таке податок на розкіш і як він працює у світі?
Податок на розкіш — це вид податку, який накладається на товари або послуги, які вважаються предметами розкоші. Ці товари або послуги зазвичай мають високу ціну або є символами статусу.
Мета податку на розкіш — збільшити податкові надходження та зменшити нерівність. Податок також може бути використаний для регулювання споживання певних товарів або послуг.
Як працює податок на розкіш
Податок на розкіш може бути застосований до широкого спектру товарів та послуг, включаючи:
- Автомобілі
- Нерухомість
- Ювелірні вироби
- Мода
Податок на розкіш може бути встановлений у вигляді фіксованої ставки, процентної ставки або комбінації обох.
Чому в Україні хочуть запровадити податок на розкіш?
Уряд України поки що не оголосив, коли, в якому вигляді та чи взагалі буде запроваджено податок на розкіш. Однак, є ймовірність, що він набуде чинності у найближчі роки.
Податок на розкіш може стати додатковим джерелом доходів для державного бюджету. Це важливо для України, бо тільки наразі держава потребуватиме 300 мільярдів гривень у разі додаткової мобілізації та на забезпечення військовослужбовців. Ця сума включає в себе харчування, мінімальні побутові витрати, екіпірування, форму, особисту зброю та підготовку до бойових дій.
Наразі варіантів, звідки взяти гроші на забезпечення захисників, небагато. Вони обговорюються як у Кабінеті Міністрів, так і у Верховній Раді. Тому люди з високими доходами, якщо будуть платити більше податків, тим самим допоможуть забезпечити українських військовослужбовців.
Які товари та послуги вважатимуться розкішними в Україні
Уряд України поки що не оприлюднив список товарів та послуг, які будуть вважатися розкішними в разі запровадження податку на розкіш.
Роксолана Підласа, голова Комітету Верховної Ради з питань бюджету, запропонувала змінити правила оподаткування для українців з високими доходами. Тобто збільшити військовий збір з 1,5% до 3% для українців, які заробляють понад 20 тисяч гривень. Народні депутати, за її словами, могли б платити 5% військового збору.
Крім того, вона пропонує ввести податок на розкіш, який міг би стосуватися, зокрема, нових iPhone.
Також, що до предметів розкоші можуть будуть відноситись такі товари та послуги:
- Автомобілі. Розкішними автомобілями можуть вважатися ті, вартість яких перевищує певний поріг.
- Нерухомість. Розкішною нерухомістю може вважатися нерухомість, яка має високу вартість або розташована в престижному районі.
- Ювелірні вироби. Розкішними ювелірними виробами можуть вважатися вироби, виготовлені з дорогоцінних металів або прикрашені дорогоцінними каменями.
- Мода. Розкішною модою можуть вважатися товари, виготовлені з дорогих матеріалів або від відомих брендів. Наприклад, у деяких країнах, таких як Італія, податок на розкіш застосовується до одягу вартістю понад 1000 євро.
Хто буде сплачувати податок на розкіш в Україні?
Податок на розкіш в Україні буде сплачуватися фізичними та юридичними особами, які придбають товари або послуги, які вважаються розкішними.
- У разі фізичних осіб, податок буде сплачуватися покупцем товару або послуги. Наприклад, якщо громадянин України придбає розкішний автомобіль, він буде зобов’язаний сплатити податок на розкіш.
- У разі юридичних осіб, податок буде сплачуватися продавцем товару або послуги. Наприклад, якщо компанія реалізує розкішний автомобіль, вона буде зобов’язана сплатити податок на розкіш до бюджету.
Однак, уряд України може також встановити, що податок на розкіш буде сплачуватися виробником товару або послуги. Наприклад, він може встановити, що виробник розкішного автомобіля буде зобов’язаний сплатити податок на розкіш до бюджету.
Остаточний порядок сплати податку на розкіш в Україні буде затверджений урядом після проведення відповідних консультацій.
Які переваги та недоліки має податок на розкіш для української економіки?
Вплив податку на розкіш на економіку є предметом дискусій. Деякі економісти вважають, що податок може зменшити споживання та інвестиції, що може призвести до зниження економічного зростання. Інші експерти вважають, що податок може призвести до збільшення податкових надходжень, які можуть бути використані для фінансування державних програм або зменшення податків для інших груп населення.
Однак, як правило, вважається, що податок на розкіш має менший вплив на економіку, ніж інші податки, такі як податок на прибуток або податок на додану вартість. Це тому, що товари та послуги, які підлягають оподаткуванню розкішшю, зазвичай купуються лише невеликою часткою населення.
Основні переваги податку на розкіш для української економіки
- Збільшення податкових надходжень. Податок на розкіш може стати додатковим джерелом доходів для державного бюджету.
- Зменшення нерівності. Податок на розкіш може допомогти зменшити нерівність у суспільстві. Він буде спрямований на людей з високими доходами, які можуть дозволити собі купувати товари та послуги, які вважаються предметами розкоші.
- Регулювання споживання. Податок на розкіш може бути використаний для регулювання споживання певних товарів або послуг. Наприклад, він може бути запроваджений для зменшення споживання енергоємних товарів або послуг, таких як розкішні автомобілі.
Недоліки податку на розкіш для української економіки
- Нерівність. Деякі критики вважають, що податок на розкіш може посилити нерівність. Він буде спрямований на людей з високими доходами, які можуть дозволити собі купувати товари та послуги, які вважаються предметами розкоші.
- Неефективність. Деякі спеціалісти вважають, що податок на розкіш є неефективним способом збільшення податкових надходжень. Він буде спрямований на невелику частку населення, тому його вплив на бюджет буде обмеженим.