Наші військові цілували пиріжки. Волонтерка з Дніпропетровщини опікується захисниками вдома, виграє гранти та вчить дітей бути українцями
Ольга Семенюк понад 30 років живе у селі Дружба, що біля Дніпра. З 2015 року жінка возила продукти на фронт, підтримувала чоловіка-військовослужбовця та як завідувачка сільського будинку культури займалась національно-патріотичним вихованням молоді.
Ольга розповідає, як організує культурні заходи, мріє створити в селі соціальну пекарню, а також допомагає військовим на фронті та у власному домі.
Коли чоловік вирішив піти воювати, я не знала як поводитись
Я народилась в селі Верхи на Волині, на території мальовничого Полісся. На Дніпропетровщині живу відколи вийшла заміж. Спершу дуже сумувала за домом. Моя лісова Україна змінилась на степову, але тут теж дуже багато краси, яка наповнює.
Ми з чоловіком відкрили власний магазин меблів. До 2014 року я думала про те, як розвивати власну справу, створювати нові робочі місця, тобто насамперед – про економічний розвиток.
Але коли 22 січня 2014 року на Майдані вбили Сергія Нігояна з Дніпра, я вирішила, що вже була донькою, дружиною, мамою, а тепер маю бути громадянкою. Ми вийшли на протести в Дніпрі разом з рідними та знайомими, а через тиждень за активну участь в спротиві арештували мого чоловіка Юрія. Ми його довго визволяли і вже тоді я зрозуміла, що волонтеритиму далі.
Коли почалась війна, ми збирали та возили їжу на фронт. Мій чоловік вирішив йти воювати. Я не знала як поводитись, кричала на нього, плакала, а він втікав. Колись чоловік пережив інсульт, я пояснювала йому, що він лише обтяжуватиме молодих хлопців, але він не слухав. Це продовжувалось понад місяць, а потім я прочитала поради психолога, як мають поводитись дружини військових, і змінила тактику. Замість сварити, я говорила чоловіку, що він мій хороший та коханий воїн, і що я його дуже люблю та молюсь за нього.
У 2015 році чоловік пішов на фронт, а я волонтерила. Ми організувались в районі, збирали все необхідне та їхали до них. Після кожної поїздки я дуже плакала по кілька днів.
«Дайте мені олію та муку, я посмажу ці кабачки!»
Одного разу я приїхала до чоловіка, й він показував мені власний бліндаж на передовій. Ми багато спілкувались, а інші хлопці теж дуже хотіли показати свої бліндажі та поговорити. Ми з жінками тоді привезли багато пиріжків і один військовий взяв їх, поцілував і попросив подякувати жінкам, які їх спекли. Він був вдячний не за те, що їстиме їх, а за те, що вони пахли нашими руками, домом, Україною, сім’єю. Мені досі перед очима ця картина, які він нюхав ті пиріжки.
А ще якось моя сусідка дуже просила взяти хлопцям кабачки. Я сварила її і казала, що там їх ніхто не готуватиме, але все ж з поваги взяла. Коли ми привезли ці кабачки на фронт, то один військовий дуже зрадів, бігав з ними і кричав: «Дайте мені олію та муку, я посмажу ці кабачки!». Це було таке шоу. Навіть кабачок – це дуже важливо, але не як їжа, а як прояв уваги та турботи. Тих, хто нас захищає, потрібно обіймати і піклуватись про них.
Вчу дітей любити своє та бути українцями
Рік проїздивши у зону бойових дій, я зрозуміла, що потрібні зміни. Ми маємо ставати більш проукраїнськими – нам в тилу потрібно розвивати традиції. Я створила громадську організацію і ми почали робити різні національно-патріотичні заходи. Так я організувала таке свято Івана Купала, що його точно запам’ятали всі.
Далі чоловіку прооперували хребет після АТО, і я зрозуміла, що можу працювати лише в селі. До того ж була вакансія в будинку культури, тому я стала його завідувачкою. Я організовувала різні заходи, вчила дітей бути свідомими громадянами, ми співали народні пісні, говорили про історію та культуру. Добре допомогла моя педагогічна освіта.
У нас в селі є 93-річна бабуся, яка співає триголоссям дуже красиві козацькі пісні. Я часто возила до неї дітей, щоб вони слухали справжній народний спів. Я не співаю та не танцюю професійно, але принаймні вчу любити своє та бути українцями.
Просила людей виїжджати, аби нашим хлопцям було легше воювати
Я завжди знала, що буде велика війна і не заперечувала цього, бо все тягнулось вже дуже довго, потрібно вже було з цим завершувати. Але ніхто не міг уявити, що буде настільки страшно та з такими обстрілами. За кілька днів до вторгнення ми з активістами області зібрались в місті Кам’янське, й один з них сказав, що Україна – обрана держава, країна добра та справедливості, що має побороти зло. Я тоді сварилась з ним через ці гучні фрази, але через кілька тижнів переконалась, що це правда.
Після 24 лютого через наше село на Київ їхали тисячі авто, а коли наставала комендантська година, то всі лишались в селі. Було багато сімей з дітьми, які шукали де переночувати. Ми в селі допомагали іншим, організували тероборону та слідкували за порядком.
Коли хтось лишався в селі, то ми їх поселяли в школі, садочку, приватних будинках. Шукали їжу, одяг та ліки. Я завжди просила, аби люди, які залишили зону бойових дій, телефонували близьким та знайомим і просили виїхати, щоб нашим хлопцям було легше працювати. Було багато переселенців з Луганщини. Хтось залишився, хтось виїхав за кордон, а хтось, на жаль, повернувся під окупацію.
Створюю для військових домашній затишок
Я живу біля міста Дніпро і взимку військові, які неподалік стояли на посту, приходили до нас купатись та прати одяг. З мого рідного села служить багато чоловіків, тому я написала повідомлення, в якому запрошувала односельців прийти до нас додому, трохи змінити оточення, помитись, відпочити та побути кілька днів в домашніх умовах, якщо дозволять на службі. Коли до нас приходять військові, то завжди багато говорять, п’ють чай. Для них найважливіше – увага і розуміння, що вони потрібні.
У нас є кімната, де може відпочити двоє чи троє людей. Ще планую зробити будиночок для апітерапії, щоб військові могли оздоровитись за допомогою сну на вуликах з бджолами. Це дуже корисно. Коли до нас приходять захисники, то мій чоловік Юрій часто лікує їх бджолами. Коли він лежав після операції, то сусід порадив йому профілактику укусами бджіл. Вони поставили його на ноги, лікують і досі, це його життя.
А ще ми з чоловіком подали заявку на грант й виграли медогонку.
Я всім ветеранам кажу про те, що потрібно подаватись та гранти та розвиватись.
Після нашої перемоги багато плакатиму, а потім відбудовуватимемо Україну
У селі хочу зробити соціальну пекарню, де пектиму натуральний хліб в печі. Проте поки немає приміщення і є багато бюрократії. Сподіваюсь, що завдяки грантовій підтримці це вдасться.
Ще мрію бути помічником ветерана: пояснювати людям, як спілкуватись з військовослужбовцями, допомагати ветеранам адаптуватися в цивільному житті, а їхнім дітям – вступати до ВНЗ.
Після операції мій чоловік був в складному моральному стані, але ми це все пройшли і я розумію, як допомагати іншим пройти такий шлях. Не знаю, чи буде якийсь конкретний день нашої перемоги, але я дуже багато плакатиму. Потім зберу всіх знайомих в місце, де в селі ми організовуємо всі заходи, будемо багато говорити та згадувати цей складний час.