Найпоширеніші схеми шахраїв у Telegram і що робити мешканцям Дніпра, якщо їх взломали

26.05.2024 20:08   -

Месенджер Telegram, з понад 700 мільйонами активних користувачів щомісяця, став не лише популярним засобом спілкування, але й майданчиком для шахрайства. Зокрема, ця проблема активно поширюється і в Дніпрі. Про це повідомляє “Дніпро Оперативний” із посиланням на “Наше місто”.

Психологічний тиск та маніпуляції

Останніми тижнями у Дніпрі значно зросла кількість шахрайських схем, пов’язаних з Telegram-акаунтами. Зловмисники використовують різні методи, щоб отримати доступ до особистої інформації та коштів користувачів.

«За добу до зламу мого Telegram-акаунта я отримала повідомлення від знайомого лікаря з проханням підтримати його донечку, проголосувавши за неї у конкурсі. Я натиснула “лайк”, і мій голос був зарахований. Я не встигла навіть привітати тата з участю донечки, як з’ясувала, що вона вже доросла і має свою дитину», – розповідає журналістка Фаїна Мендалюк.

Наступного дня шахраї вже господарювали в її акаунті. В момент, коли Фаїна робила робочі розсилки у Telegram, він раптово вимкнувся і запросив повторну авторизацію. Всі спроби скинути авторизацію були марними.

Поки Фаїна намагалася з’ясувати, що сталося з її акаунтом, шахраї вже благали її знайомих про термінову грошову допомогу, обіцяючи повернути гроші за кілька годин.

«Я дізналася про злам, коли знайомі почали телефонувати і питати, чим мені допомогти. Виявилося, що шахраї від мого імені просили гроші, і одна моя колега вже переказала 4400 грн, вірячи, що мені потрібна допомога. Потім я повернула їй ці гроші з власних», – розповідає Фаїна.

Саме так працює ця шахрайська схема у популярному месенджері. Шахраї намагаються виманити у людей пароль або код підтвердження, застосовуючи психологічний тиск та маніпуляції. Наприклад, вони можуть заявити, що ваш акаунт було зламано і вам потрібно терміново ввести код для його відновлення.

Найпоширеніші схеми шахраїв у Telegram

 • Ваш друг у біді: шахраї надсилають повідомлення, нібито від близької людини, яка потребує термінової допомоги. Вони можуть просити перевести гроші на карту, щоб вирішити проблему. Часто це виглядає дуже правдоподібно, що змушує користувачів поспішати з допомогою, не перевіряючи інформацію.
 • Фейкові розпродажі: зловмисники створюють фейкові канали або групи, де пропонують товари за дуже низькими цінами. Після того, як користувач переводить оплату, товар йому не надсилають. Такі схеми приваблюють людей, які шукають вигідні пропозиції, але натомість вони втрачають свої гроші.
 • Фішингові посилання: шахраї надсилають посилання, які ведуть на фейкові сторінки входу до Telegram. Після того, як користувач вводить свої дані, зловмисники отримують доступ до його акаунту. Це дозволяє шахраям використовувати акаунт для подальших шахрайських дій, наприклад, для розсилки подібних повідомлень іншим контактам.
 • Вірусні програми: шахраї можуть надсилати файли або посилання, які містять віруси. Після того, як користувач завантажує їх, зловмисники отримують доступ до його пристрою та особистої інформації. Це може призвести до значних фінансових та особистих втрат.
 • Злом через QR-коди: зловмисники можуть генерувати QR-коди, які, якщо їх відсканувати, ведуть на шкідливі сайти або додатки. Ці сайти або додатки можуть вкрасти ваші дані або заразити ваш пристрій. Цей метод стає все більш популярним, оскільки багато людей використовують QR-коди для зручності.

Не довіряти та відкоригувати налаштування: поради від системного адміністратора

Системний адміністратор Андрій Борисенко зазначає, що останніми днями значно зросла кількість звернень щодо зламу Telegram-акаунтів. Захиститися від таких атак стає дедалі важче, оскільки шахраї постійно вдосконалюють свої методи, використовуючи наївність людей.

Під виглядом голосувань, зборів або різних оцінок, шахраї намагаються змусити користувачів перейти за шахрайським посиланням, після чого отримати числовий код для злому облікового запису. Тому, крім дотримання всіх заходів безпеки, слід уникати довіри до сумнівних посилань на голосування та інші подібні запити, – радить Андрій Борисенко.

Ось кілька правил, які допоможуть захистити ваш обліковий запис від шахраїв:

 • Налаштувати двофакторну авторизацію: увімкніть хмарний пароль. Це додатковий рівень захисту: навіть якщо зловмисник отримає код через SMS, йому буде потрібен хмарний пароль, створений користувачем.
 • Приховати номер телефону від сторонніх: це допоможе зменшити ризик злому. Проте цей крок може бути незручним для людей, які отримують багато дзвінків від незнайомих номерів з робочих причин.
 • Перевіряти, на яких пристроях активний ваш акаунт: у налаштуваннях облікового запису можна переглянути список пристроїв, на яких використовується акаунт. Якщо з’явиться невідомий пристрій, це може свідчити про злом. У цьому ж меню можна закрити сеанс на невідомому пристрої або закрити всі сеанси, крім поточного. Після цього необхідно повторно увійти в акаунт на необхідних пристроях.

Навіщо шахраям ваш акаунт?

За даними Кіберполіції, найчастіше шахраї просять гроші і роблять це дуже правдоподібно. Наприклад, пишуть нібито своєму знайомому, что треба терміново погасити кредит, а гроші обіцяють повернути. Також зловмисники можуть читати переписки, мають доступ до фото, шукають якийсь компромат на людину, яким можна  потім її шантажувати.

Тому якщо ваш знайомий написав вам та попросив гроші, не поспішайте їх кидати, а краще зателефонуйте йому та спитайте, чи це дійсно йому потрібно допомога.

Що робити, якщо вас все таки взломали у Telegram?

 • Це перший і найважливіший крок. Змініть пароль якнайшвидше, щоб зменшити ризик доступу шахраїв до вашого акаунту.
 • Вийдіть з акаунту на всіх пристроях: це допоможе уникнути повторного взлому. В налаштуваннях Telegram знайдіть розділ “Активні сеанси” і закрийте всі інші сеанси, залишивши лише той, на якому ви зараз користуєтеся.
 • Зверніться до служби підтримки Telegram: якщо ви маєте проблеми з відновленням доступу або потребуєте додаткової допомоги, зверніться до служби підтримки Telegram через їхню веб-сторінку.
 • Повідомте про шахрайство: якщо ви стали жертвою шахраїв, повідомте про це в Telegram, використовуючи опцію “Поскаржитися” у чаті з шахраєм. Це допоможе покращити безпеку платформи.

Пам’ятайте, що безпека в інтернеті – це постійний процес. Важливо дотримуватися правил безпеки і бути уважними, щоб уникнути потенційних загроз для вашого акаунту та особистої інформації.