«Ми дуже довго працювали над тим, аби ця експозиція була сьогодні тут»: у Кельні Філатов та Вольтер відкрили виставку робіт Вадима Сідура до «Днів Дніпра»
30 серпня у Кельні відкрили виставку оригінальних робіт Вадима Сідура — відомого в Європі скульптора, що народився та зростав у Дніпрі. На першу ексклюзивну презентацію зібралося керівництво обох міст-побратимів, а також ті, хто знали митця за життя, повідомляє Днепр.Главное з посиланням на ДМР.
«Ця виставка відбувається в рамках «Днів Дніпра», що проходять на честь підписання угоди між Дніпром і Кельном. Сьогодні, після майже 80 років по завершенні другої світової посеред Європи росія розпочала війну на винищення цілого народу. І люди (українці, — ред.) будуть змушені жити з цим досвідом до кінця життя», — сказав віце-мер Кельна Андреас Вольтер, та додав, що, на його думку, сам Вадим Сідур жахнувся б того, наскільки актуальними для його земляків у Дніпрі та України в цілому зараз є його роботи.
«Ми дуже довго працювали над тим, аби ця експозиція була сьогодні тут. І щоб її представляв саме Дніпро — місто, де він зростав і де побачив, як війна стерла з нього те, що було знайомим з дитинства. Місто, яке через багато десятиліть відродило пам’ять про його спадок. Але зараз знову потерпає від підступних ворожих ракет», — наголосив під час своєї промови мер Дніпра Борис Філатов. Він також висловив сподівання, що зібрані тут роботи Вадима Сідура допоможуть німецькому суспільству позбутися фантомного «комплексу провини», який йому постійно нав’язує росія: «Зло має бути позбавлене здатності прикидатися добром», — додав Філатов.
Загалом до експозиції увійшло близько 40 витворів Вадима Сідура. Це не лише оригінальні скульптури, а й графічні роботи. Для співорганізаторів виставки у Німеччині важливо, що таким чином вони можуть розвінчати міф про те, що твори радянського періоду автоматично належать росії. «Одне з завдань проєкту — усталити історичну справедливість та розтлумачити те, що радянський союз — це була не тільки росія», — каже кураторка виставки Євгенія Гавриленко.
Як відомо, радянська влада забороняла Сідуру покидати межі союзу. Тому вивозити твори до Німеччини йому допомагали друзі. Колишні німецький дипломат пан Ганс один з тих, хто був знайомий з Сідуром особисто і на його прохання переправляв через кордон декілька його робіт: «Я дуже радий бачити тут його роботи. І, звичайно, я зичу лише найкращого Україні та Дніпру. Це жахлива ситуація, і ми сподіваємося, що Україна впорається і викине росію зі своєї країни».
Нагадаємо, що цього тижня Дніпро та Кельн підписали безстрокову угоду про партнерство. Для потужного німецького міста це перший такий договір за останні 13 років.
Як підсумував власник колекції робіт Сідура Карл Аймермахер, міське партнерство — ідеальний спосіб об’єднати людей і один з найвизначніших внесків для миру.
Експозиція працюватиме в Кельні протягом двох тижнів.