Медична реформа і медицина у Дніпрі

15.07.2020 19:42   -

Перший форпост галузі охорони здоров’я – центри первинної допомоги. Таких у Дніпрі 12, і у їх складі 61 амбулаторія. Всі центри уклали договори з НСЗУ і отримують звідти фінансування. Щоб пройти всі етапи реформи, місто доклало максимум зусиль, аби підготувати центри до відповідних вимог. Сьогодні амбулаторії з відремонтованими приміщеннями, оновленими меблями, необхідними медичним обладнанням та цілком комп’ютеризовані. За останні чотири роки на оснащення амбулаторій з міського бюджету виділено понад 26 млн грн. Про це під час прямої телефонної лінії 15 липня повідомила начальниця відділу первинної медичної допомоги департаменту охорони здоров’я населення ДМР Тетяна Кравець.

Попри фінансування від НСЗУ, місто продовжує підтримувати первинну ланку і на цей рік у міському бюджеті на оснащення центрів передбачено 5 млн грн. Більш того, коштом міського бюджету проводяться капітальні реконструкції амбулаторій. Нині відповідні роботи проводяться на 9 об’єктах з урахуванням доступності для маломобільних груп людей.

У центрах запроваджено електронну медичну систему, тобто сімейні лікарі можуть виписувати електронні рецепти за програмою «Доступні ліки», електронні направлення до вузьких спеціалістів. Важливий напрямок у роботі «первинки» – це планова вакцинація дітей за календарем щеплень та ревакцинація дорослих. На сьогодні по місту всі вакцини у наявності.

«Пацієнти продовжують отримувати рецепти на препарати за державною програмою «Доступні ліки». А за комплексною муніципальною програмою пільгові категорії пацієнтів з певними захворюваннями безкоштовно отримують ліки. Так, за останні чотири роки з міського бюджету на такі пільгові рецепти було виділено майже 176 млн. грн. А на цей рік передбачено – 53 млн. грн. Серед іншого, додатково виділяються кошти з міського бюджету на забезпечення інсуліном хворих на цукровий діабет (20 млн. грн на цей рік); проведена безкоштовна кохлеарна імплантація 7 дітлахам, а майже 11, 5 школярам молодших класів стоматологічна процедура – герметизація фісур», – розповіла Тетяна Кравець.

За її словами, велика увага приділяється і вторинній ланці медицини. З поверненням лікувальних закладів з підпорядкування області місту, почалося поступове оновлення лікарень та їхня підготовка до реформи і підписання договорів з НСЗУ. За останні два роки з міського бюджету на лікувальні заклади вторинного рівня виділено 900 млн грн. Усі вони вже підписали договори з НСЗУ і працюють за відповідно підписаними пакетами медичних послуг.

«Зрештою, фінансування не вистачає і місто фінансово підтримує лікарні. Так, кошти виділяються на оплату комунальних послуг, енергоносії, на дофінансування заробітних плат медичним працівника, а також на медикаменти, поточні ремонти, реконструкції будівель лікарень, придбання сучасного медичного обладнання», -підкреслила начальниця відділу департаменту охорони здоров’я населення міськради.

Дніпро стало одним із перших міст в Україні, де впроваджено комплексну програму паліативної допомоги. Паліативні хворі отримують допомогу на первинній ланці, тяжким хворим допомагає мобільна багатопрофільна бригада спеціалістів. А також для паліативних хворих є стаціонарне лікування у міських лікарнях №2 та №12.

«Загалом, на сьогодні як завдяки реформі, так і фінансовій підтримці міста значно покращилося медичне обслуговування, стан та оснащення лікувальних установ Дніпра. Сімейні лікарі мають достойну заробітну плату. Для сімейного лікаря її рівень у середньому складає 16-20 тис. грн залежно від кількості підписаних декларацій. Наразі по Дніпру із сімейними лікарями підписано 729 тис. декларацій», – додала Тетяна Кравець.