Людство торкнулося Сонця

15.12.2021 09:51   -

Зонд NASA Parker Solar Orbiter став першим створеним людиною апаратом, що “доторкнувся” до Сонця – пролетів через корону, верхні шари атмосфери зірки. Про це повідомляє пресслужба агенції.

Під час першого прольоту через корону Сонця Parker зібрав дані про частинки та магнітні поля. У NASA називають цю подію “гігантським стрибком” у вивченні Сонця і порівнюють його за значущістю з висадкою на Місяць.

“Дотик до Сонця Parker Solar Probe – це монументальний момент для сонячної науки та справді видатний подвиг. Ця віха дає нам не тільки глибше розуміння еволюції Сонця та його впливу на нашу сонячну систему. Все, що ми дізнаємося про нашу власну зірку, також навчить нас більшому про зірки в решті Всесвіту”, – сказав помічник голови Дирекції наукових місій NASA Томас Зурбухен.

Перший із багатьох запланованих проліт через корону тривав кілька годин, Parker якогось моменту наблизився до поверхні Сонця на 15 сонячних радіусів (близько 10,4 млн км).

Він кілька разів перетинав критичну поверхню Альфвена – точку, в якій гравітація та магнітні поля зірки надто слабкі, щоб утримати сонячний матеріал, тут атмосфера Сонця закінчується та починається сонячний вітер. Такий проліт доводить – критична поверхня Альфвена не має форми гладкої кулі, швидше за все, у неї є “шипи та западини”.

Крім того, зонд пролітав через псевдостримери – масивні структури, що височіють над поверхнею Сонця. Проліт через них був схожий на потрапляння до епіцентру бурі – усередині псевдостримера умови заспокоїлися, а частинки сповільнилися.

Вчені розраховують, що перший прохід через корону та наступні надаватимуть дані про явища, які неможливо вивчити здалеку. Наступний проліт Parker через корону Сонця може відбутися у січні 2022-го.

Сонячний зонд Parker Solar запустили у 2018 році. Місія розрахована до 2025 року, її мета – вивчення корони Сонця. Апарат має зробити 25 перигеліїв – підльотів до Сонця.

У лютому 2020-го Parker встановив рекорд як найшвидший об’єкт, створений людиною. Тоді він розігнався до 393 044 км/год.