Кожен українець може збільшити свою пенсію на 50%: що потрібно зробити
Україні будь-який працюючий може збільшити розмір своєї майбутньої виплати. Для цього, за власним бажанням, потрібно збільшити собі пенсійний вік. Якщо замість 60 років вийти на пенсію у 65 років та 7 місяців.
Це випливає із 29-ї статті закону “Про загальнообов’язкове пенсійне страхування”. Згідно із законом, якщо українець самостійно ухвалює рішення вийти на пенсію пізніше, його виплату збільшать на певний відсоток. Так:
- якщо відстрочити пенсію на період до п’яти років – за кожний місяць без пенсії, розмір виплати збільшать на 0,5%;
- якщо відстрочити пенсію на період від п’яти років – за кожний місяць без пенсії, розмір виплати збільшать на 0,75%.
Тобто українець, який вийде на пенсію на 5 років та 7 місяців пізніше, зможе отримати надбавку до пенсії у розмірі близько 50%. Припустимо, якщо за формулою ви заробили на пенсію у розмірі 5 тис. грн і вирішили продовжити працювати та зверніться за виплатою у 65 років та 7 місяців, ваша пенсія становитиме вже 7,5 років.
Як рахують пенсії? За формулою середню зарплату за три минулі роки (а це 12 157,7 грн) помножать на співвідношення власної зарплати до середньої, на стаж у роках та на 1%.
Зазначимо, Україна зіткнулася з умовами, за яких пенсійна система не зможе вижити без реформування:
- значне погіршення демографічної ситуації. За оцінками Інституту демографії та соцдосліджень, населення України у 2030-му може становити 35 млн осіб;
- плачевна економічна ситуація. Як мінімум перші кілька років після повномасштабної війни ситуація на ринку праці залишатиметься складною, як результат, кількість працюючих буде незначною, тоді як витрати на пенсії не скоротяться;
- Більшість тіньової зайнятості. Кількість українців, які працюють без офіційного працевлаштування, за час повномасштабної війни лише збільшилась.
Все це неминуче призведе до рішення підвищити пенсійний вік, тим самим знизивши кількість нових пенсіонерів. Вчена Лідія Ткаченко розповідає рішення щодо підвищення пенсійного віку буде більш чесним варіантом, ніж поступово підвищувати пенсійний вік. Крім того, міжнародна практика показала, що це єдиний дійовий спосіб компенсувати масштаби старіння населення.
За матеріалами OBOZREVATEL.