Коли перепишуть податки для ФОПів: Гетманцев розкрив усі деталі

14.06.2023 10:46   -

Податки для фізосіб-підприємців (ФОПів) в Україні планують підвищити з 1 серпня, а не з 1 липня, як планувалося раніше. До відповідного законопроєкту №8401 також вносяться суттєві правки.

У цьому документі йдеться, насамперед, про скасування пільгової ставки 2% для ФОПів третьої групи та повернення повної ставки 5%. Про плани змінити норми повідомив голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. За його словами, новими правками пропонується:

  • запровадити чіткі правила переходу зі сплати 2% єдиного податку інші податки;
  • встановити мораторій на певні види перевірок (зокрема, на більшість перевірок 1-2 групи платників єдиного податку), а також обмежити підстави для включення платників податків у планові перевірки;
  • не враховувати “технічний борг” за квітень 2022 – липень 2023 року щодо можливості платника єдиного податку залишатися на спрощеній системі;
  • зберегти можливість добровільної сплати єдиного податку та ЄСВ для платників 1-2 групи, які мали податкову адресу на територіях бойових дій (у тому числі можливих бойових дій) та на окупованих територіях;
  • не застосовувати штрафи та пеню за несвоєчасне погашення податкового боргу у разі, коли борг було самостійно відкориговано платником до нульових показників;
  • скасувати касовий розрив між включенням до складу податкового кредиту послуг, отриманих від нерезидентів з відображенням за ними зобов’язань.
  • звільнити ФОП від фінансової відповідальності за порушення (у тому числі за невикористання РРО ), скоєних під час війни до 1 серпня 2023 року.

Нагадаємо, підвищити податки ФОПа” і повернути перевірки РРО для бізнесу – вимога МВФ, яка прописана в меморандумі. Для цього парламент мав ухвалити відповідний законопроект Кабміну так, щоб той запрацював з 1 липня. Однак зробити цього не встигли – тепер “домашнє завдання” від фонду буде прострочено щонайменше на місяць.

Справа в тому, що пільгову ставку ввели в перші місяці повномасштабної війни, коли малий бізнес гостро потребував підтримки. Після більш ніж року повномасштабного російського вторгнення підприємці адаптувалися до нових складних умов роботи.

І на перший план наразі виходить наповнення бюджету країни. Адже фінансувати військові потреби (наприклад, зарплати захисникам та захисникам) Україна може лише із власного бюджету. Спрямовувати на ці цілі міжнародну фіндопомогу не можна.