Хто профінансувів кампанію “ОПЗЖ”?

05.09.2019 16:00   -
Автор:

Днями Президент України Володимир Зеленський анонсував “гучну історію, яка дуже погано закінчиться”, щодо фінансування партії “Опозиційна платформа – За життя” (ОПЗЖ).
Віктор Медведчук, один із лідерів цієї політсили, відповів Зеленському й наголосив, що “вважає ці звинувачення чи критику абсурдними, тому що партія є прозорою у своєму фінансуванні”.
Рух ЧЕСНО проаналізував офіційних донорів ОПЗЖ протягом ІІ кварталу 2019 року, повідомляє Інтернет-видання “ДНІПРО. ГОЛОВНЕ“.
У другому кварталі 2019 року партію “Опозиційна платформа – За життя” фінансували Сергій та Юлія Льовочкіни, Марина та Григорій Суркіси, брати Козаки, Нестор Шуфрич і десяток підприємців з Бердянська, пов’язаних з нардепом Олександром Пономарьовим.
Цю інформацію зазначено у фінансовому звіті партії за ІІ квартал, опублікованому на сайті НАЗК.
Протягом кварталу партія отримала 61,9 мільйона гривень внесків. Із них 45 мільйонів – від фізичних осіб та 16,9 мільйона – від юридичних.
Згодом політсила витратила майже 11 мільйонів на грошові застави в ЦВК та ще 26 мільйонів у червні переказала на рахунок свого виборчого фонду. Тож Льовочкіни, Суркіси, Козаки та Шуфрич фактично профінансували виборчу кампанію партії. Збираючи кошти на поточний рахунок, а не на виборчий, ОПЗЖ змогла уникнути оприлюднення імен донорів своєї кампанії у проміжному фінансовому звіті, що подається за тиждень до виборів. І лише зараз, коли ОПЗЖ подала звіт за ІІ квартал, стали відомі імена частини спонсорів її виборчої кампанії. Імена ще частини внескодавців буде зазначено у звіті за ІІІ квартал 2019 року.
Гроші від власних кандидатів
Найменший внесок від фізичної особи на рахунок партії становив 1 тисячу гривень, однак більшість надходжень перевищувала 100 тисяч. Чимало платежів від різних людей було на 1,6 мільйона гривень – максимально можливий внесок від фізособи.
Частину коштів партії перерахували самі кандидати, які пройшли до нового парламенту за списком ОПЗЖ.
По 1,6 мільйона дали Нестор Шуфрич, сьомий номер у партійному списку під час парламентських виборів, десятий номер Тарас Козак та його брат Богдан Козак, 1,5 мільйона пожертвував п’ятий номер у списку ОПЗЖ Сергій Льовочкін, а його сестра Юлія Льовочкіна, яка у списку перебувала під номером 21, переказала партії ще 1,7 мільйона гривень.
Григорій Суркіс, 17-й номер у списку, дав 1,5 мільйона гривень, його племінниця Марина Суркіс перерахувала ще 1,5 мільйона. Загалом 14,5 тисячі гривень віддав Андрій Альошин, номер 55 у списку.
1,6 мільйона переказав третій номер у списку ОПЗЖ Віктор Медведчук, однак 1,3 мільйона партія йому повернула.
“Бердянське диво” нардепа Пономарьова
15,4 мільйона гривень на рахунок ОПЗЖ надіслали люди, зареєстровані в місті Бердянськ Запорізької області. Це понад 30% усіх внесків фізичних осіб. Більш ніж половина бердянських донорів так чи інакше пов’язана з нардепом Олександром Пономарьовим.
Пономарьов – фігурант антикорупційних розслідувань (ФАР). Більшість бердянських спонсорів партії теж мають стосунок до цих антикорупційних справ.

Олександр Пономарьов був депутатом ВРУ 7-го та 8-го скликань. У 2014-му обирався в тому ж 78-му окрузі як самовисуванець. Входив до депутатської групи “Воля народу“.
Згідно з даними аналітичної системи YouControl, Олександр Пономарьов має власну групу компаній. Керівники або власники цих юросіб активно фінансували виборчу кампанію ОПЗЖ.
Значна частина внесків від мешканців Бердянська – по 1,6 мільйона гривень, а всі ці перекази відбулися протягом одного дня – 27 червня 2019 року.
1,6 мільйона гривень дав, наприклад, Юрій Люцканов, заступник директора ТОВ “Торговий дім “Агрінол”, що належить до групи компаній нардепа Олександра Пономарьова. Люцканов мав 88-ме місце у списку ОПЗЖ, тож до Верховної Ради не потрапив.
Людина з ідентичним прізвищем, Володимир Люцканов, була кандидатом-мажоритарником від ОПЗЖ в окрузі №82. Він є одним із засновників ПП “Азов-Сокол” і директором ТОВ “Меотида-1”, а також був помічником нардепа Олександра Пономарьова. Виборчу кампанію Володимира Люцканова на 74% профінансувало ТОВ “ТД Агрінол”.
Ще один донор із Бердянська пов’язаний з Пономарьовим. Дмитро Коверний, один із засновників ТОВ “ТД Агрінол”, перерахував партії 1,6 мільйона гривень.
Ігор Лінцов, який віддав ОПЗЖ 1,6 мільйонів, також працює в компанії “Агрінол”. Цю інформацію зазначено в декларації його дружини Юлії Лінцової, яка обіймає посаду у виконавчому комітеті Бердянської міської ради.
Сергій Величкін, котрий дав ОПЗЖ 800 тисяч гривень, згідно з даними системи YouControl, є уповноваженою особою ПП “Азов-Сокол” (група компаній Пономарьова).
Житель Бердянська Юрій Ковальчук, який теж дав партії 1,6 мільйона гривень, керує ПрАТ “Бердянський Райагропромпостач”, що також належить до групи компаній Пономарьова.
Дмитро Вакал, зареєстрований у Бердянську, пожертвував партії 1,6 мільйона. Він є одним із власників ТОВ “Рейвен”, що входить до групи компаній Олександра Пономарьова.
Сам Пономарьов пройшов до Верховної Ради 9-го скликання в мажоритарному окрузі №78 від ОПЗЖ. Його виборчий фонд становив 1,5 мільйона гривень, але сам він не вклав у власну кампанію жодної копійки. До його виборчого фонду кошти надходили від юридичних осіб, а також ФОПів, які фінансували ОПЗЖ, наприклад від Сергія Величкіна.
Також партії давав гроші мешканець Бердянська Валентин Сазонов. Він профінансував ОПЗЖ на 1,6 мільйона гривень, а під час президентської кампанії переказав 1,6 мільйона на кампанію Юрія Бойка.
Чотири юридичні особи проспонсорували ОПЗЖ на 11,1 мільйона гривень. Усі вони зареєстровані в Києві. Це ТОВ “К.А.Н. Девелопмент” (працює в галузі нерухомості), ТОВ “Авалон Систем” (25 різних видів діяльності, дані про фактичну діяльність знайти не вдалося), фінансова компанія “Бізнес капітал НВ” (за адресою її реєстрації зареєстровано ще 462 суб’єкти) та ПП “Радоніт 2017” (29 видів діяльності).
Куди витратили зібрані гроші
У фінансовому звіті також зазначено витрати ОПЗЖ протягом ІІ кварталу. Серед них значна кількість переказів до ЦВК за реєстрацію партії (4,2 мільйона гривень) та 155 кандидатів-мажоритарників від неї (загалом майже 6,5 мільйона гривень).

25,9 мільйона гривень партія перерахувала до свого виборчого фонду під час парламентських виборів. Ці витрати є у фінансовому звіті про використання коштів виборчого фонду, але відсутні у фінзвіті партії за ІІ квартал.
Протягом червня ОПЗЖ заплатила за рекламу на телеканалі “Інтер” 6,1 мільйона гривень. Ще 5,2 мільйона віддала компанії “Глобал Медіа Груп” (це група “1+1 Медіа”). 825 тисяч гривень сплатила каналу “NewsOne”, 1,3 мільйона – каналу “112 Україна”. А 2,4 мільйона витратила на зовнішню рекламу. Рахунок виборчого фонду ОПЗЖ відкрили 21 червня, до того партія платила за рекламу з основного рахунку.

Однак має ОПЗЖ і незадекларовані витрати. Так, ані в поточному звіті партії, ані у звіті про виборчу кампанію немає видатків на рекламу в соцмережах. Ідеться щонайменше про 1,5 мільйона гривень, витрачених на просування реклами зі сторінок списочників політсили, партійних сторінок та зі сторінки “Бойко-премьер”, яка була основною сторінкою кампанії з популяризації ОПЗЖ.
Очевидно, що немає у фінзвітах і витрат на так звану “джинсу” – приховану рекламу, котра подається телеканалами як новинні сюжети. Мова йде, зокрема, про новинний блок на телеканалі “Інтер”, де системно піарили ОПЗЖ та її лідера Юрія Бойка. Згідно з моніторингом “Детектора медіа”, Вадим Рабінович, наприклад, був єдиним спікером у програмі “Подробиці вибору” на каналі “Інтер”:
“У вступній частині до “Українського формату” на “NewsOne” 17 липнявиступав Вадим Рабінович. Він відкрито агітував за свою партію: “номер партии – 6” (ведучий зробив зауваження), “ключи от мира – только у нас”, а також закликав не підтримувати “Слугу народу“.
Моніторинг теленовин за червень 2019 року, здійснений “Детектором медіа”, свідчить про те, що ОПЗЖ згадувалася в новинах 108 разів, 66 – на телеканалі Дмитра Фірташа “Інтер”, 57 із них – у позитивному світлі.
Окремі телеканали, такі як “112 Україна” та “NewsOne”, також надавали партії істотну інформаційну підтримку й навіть рекламували контент за участю лідерів партії на різноманітних платформах в інтернеті (YouTube, Facebook).

На цих же телеканалах авторські програми має Вадим Рабінович, який систематично вихваляє свою політичну силу та критикує політичних опонентів.
За підрахунками Руху ЧЕСНО, згідно з моніторингом телереклами, ОПЗЖ у звіті про використання коштів виборчого фонду зазначила меншу суму витрат на телерекламу, ніж повинна була б мати за офіційними розцінками телеканалу.
Навіть без урахування видатків на дочасну агітацію прозвітовані витрати з виборчого фонду партії були на 14 мільйонів нижчими за фактичні. Зокрема, відрізнялася вартість виходу роликів ОПЗЖ в ефірі “Інтеру”: політсила переказала каналу з виборчого фонду 20,4 мільйона, тоді як загальна вартість показів, зафіксованих моніторингом, становить 34,5 мільйона.
Зауважимо, що видатки партії на рекламу на інших телеканалах збігаються або незначно відрізняються в обох джерелах (дані моніторингу та фінзвіту).
“Опозиційна платформа – За життя” (ОПЗЖ), яка посіла друге місце на парламентських виборах, офіційно витратила під час кампанії 58,5 мільйона гривень. Найбільше коштів партія спрямувала на рекламу на телебаченні. За неї ОПЗЖ заплатила 46,8 мільйона гривень. Це 80% усіх витрат на кампанію.
Рух ЧЕСНО проаналізував остаточні фінансові звіти про використання коштів виборчих фондів партій.
Незадекларовані витрати на рекламу у Facebook мали щонайменше партії “Слуга народу“, ВО “Батьківщина” та “Європейська солідарність“.
У звіті “Опозиційного блоку” можна знайти видатки на фартухи, рушники, ліхтарі, чашки, блокноти, ручки, наліпки й календарі.
Партія “Сила і честь” отримувала на рахунок виборчого фонду внески від фізичних осіб. Так, їй надіслали 248,4 тисячі гривень. Із них 210 тисяч переказав Сергій Сухов із Маріуполя. Людина з ідентичними прізвищем, ім’ям і по батькові є співробітником ТОВ “Метінвест холдинг”, що належить олігарху Рінату Ахметову.
А рахунок виборчого фонду партії “Сила людейвідкрили лише в останній день агітації – 19 липня. За час кампанії політсила не отримала й не витратила звідти жодної копійки.