Довгоочікуваний фільм “Толока” відсьогодні на екранах. Фільм про українську таємну зброю проти воєн, Голодомору, репресій, руйнування українського села…
Ще у 1967 році Михайло Іллєнко задумав створити свій фільм. Але реалізувати ідею у радянський час йому не вдалося через цензуру, а на початку незалежності України про українське кіно не дбали на державному рівні. Лише у 2013 році режисер розпочав роботу над стрічкою. Однак творча група призупинила працю через події на Майдані і бойові дії на Донбасі. Це була складна творча перерва, але за цей час вдалося внести певні зміни у сценарій. Відтак з’явилась тема Криму, де свою останню, дванадцяту, хату збудувала героїня завдяки толоці, розповідає Радіо Свобода.
Михайло Іллєнко толоку називає стратегією виживання України, таємною зброєю проти воєн, Голодомору, репресій, руйнування українського села, Чорнобиля. Толока привчила людей до єдності:
«У нас є таємна зброя – толока. Збирається толока – і є шанс на виживання. І це почалось ще до трипільських часів. Після кожної біди будували, і толока привчила людей до єдності. Це залишилось в генетичному коді українців, коли біда і збираються на Майдан, разом перемагають біду. Кожного разу видається, що це найгірше випробування, а фільмом ми намагалися розказати про те, що були випробування, і вони в минулому. Трапилась біда і є глина, вода, очерет і деревина. Толока гуртувала, будувала, рятувала українців», – говорить режисер.
Зйомки фільму відбувались в Україні. Останню толоку, коли хату героїні Катерині будували у Криму, зняли під Борисполем. Місцевість добре відповідала творчому задумові. Костюми до фільму підбирали гуртом.
Жанр: драма, історія Режисер: Михайло Іллєнко; В ролях: Іванна Іллєнко, Богдан Бенюк, Дмитро Лінартович, Дмитро Рибалевський, Олег Примогенов, Сергій Романюк та Василь Кухарський.
У Тараса Шевченка є маленька балада про те, як закохалися у Катерину троє козаків. Свій вибір Катерина довірила долі: пообіцяла стати дружиною тому, хто визволить з полону її брата. Двоє з трьох козаків загинули, намагаючись виконати умови договору, третьому вдалося врятувати брата, але брат Катерини виявився не братом, а її коханим… Фінал поезії відсувається надовго – чекати Катерині доведеться не одне століття, не старіючи та не втрачаючи надії. Ця розповідь, наче притча, пролітає крізь історію України, відтворює її драматичні та героїчні епізоди. Кожне випробування руйнує й хату Катерини. Але вона вперто, як і сотні поколінь українців, знову й знову піднімає її з руїн. Вік української хати короткий – від війни до війни. Якби не толока, не було б де й зустріти свого коханого. Але жодна хата в Україні ніколи не була «скраю».
Олег “Фагот” Михайлюта запрошує на “Толоку”! У кіно з 20 серпня! завтра на широкий екран виходить довгоочікувана прем’єра від легендарного українського режисера Михайла Іллєнка
Олег Скрипка запрошує на “Толоку”! У кіно з 20 серпня!