«Дорослі зазвичай кажуть, що ми повернули їх у дитинство». На Дніпропетровщині працює козина ферма, яка веде (не)сімейний бізнес
«Оферма» на Дніпропетровщині є місцем, де виготовляють органічні продукти з козиного молока, та домом для понад двох сотень кіз. З початку повномасштабного вторгнення з ферми возили молоко для військових та для дітей в дитячих будинках. А ще в перші місяці великої війни на ферму безкоштовно могли прийти всі охочі, аби перезавантажитись та провести час з тваринами.
За півтора року ферма стала популярним місцем серед відвідувачів, а кози – їхніми особистими терапевтами. Маркетингова директорка «Оферми» Анастасія Бондарєва розповіла про роботу господарства під час повномасштабної війни, який запах має козине молоко насправді та чому відвідувачі вважають цей бізнес сімейним, хоча це не так.
Смачно, органічно та без ГМО
«Оферма» була створена 2016 року. Головне завдання нашої ферми – просувати локальний продукт, який має бути якісним, органічним та не поступатись магазинній молочці за смаковими характеристиками та пакуванням. Ми за сучасне фермерство – виробляємо органічний продукт і впевнені в його користі та безпечності, адже маємо сертифікації та не додаємо консервантів, барвників чи ГМО. В наших продуктах є натуральне козине молоко, закваска та сіль. Вони в красивому пакуванні, приємні за текстурою та дуже смачні.
В складі продуктів: натуральне козине молоко, закваска та сіль. Фото: ШоТам.
Після 24 лютого віддавали молоко військовим та дітям
Коли почалось повномасштабне вторгнення, це стало для нас шоком, як і для всіх інших. Зазвичай ми приймаємо замовлення до вівторка, у середу і четвер готуємо сири, а щоп’ятниці розвозимо кур’єрською доставкою по Дніпру та надсилаємо Новою Поштою. Такий цикл роботи дозволяє нам завжди надсилати клієнтам свіжий готовий продукт, бо ми його готуємо фактично перед замовленням.
24 лютого вранці, а це був четвер, ми скасували всі замовлення на той та наступний тиждень, адже не були впевнені, що зможемо їх виконати. Ми тоді були в стані шоку, морально занепали і ніхто не знав, що далі, все було ніби в тумані. Потім почали думати про те, як можемо допомагати.
Спочатку ми віддавали молоко військовим, а потім почали шукати контакти дитячих будинків, щоб передавати продукцію їм, адже козине молоко дуже корисне для дітей. Ми привозили молоко в кілька притулків, але вже через кілька днів нам дзвонили з проханнями не возити більше продукції, бо всього є вдосталь.
Через два тижні ми з керівницею вирішили відновити роботу ферми, аби забезпечувати наших працівників заробітком та продовжувати доглядати за нашим стадом. Ми вирішили залишатися в Україні та потрохи налагоджувати процеси роботи.
Так на другий тиждень повномасштабної війни зробили першу доставку, хоча обсяги виробництва продукції були невеликими. Нас рятувало те, що ще до початку великої війни ми зрозуміли, що маємо робити ставку на продажі онлайн і були на прямому зв’язку з нашими споживачами, а не залежали від посередників. А ще тоді був період окотів, тому мусили доглядати за маленькими козенятами.
Відновили роботу ферми, щоб доглядати за стадом. Фото: ШоТам.
Наші екскурсії відвідало понад 600 туристів
У 2021 році ми планували запустити екотуризм, адже в нас дуже красива територія на фермі, тому бачили в цьому потенціал. Зробити туристичний сезон хотіли навесні 2022 року. Повномасштабна війна внесла свої корективи, ми не мали моральних сил налаштовувати процеси як планували, але відкрили ферму для безкоштовного відвідування і запрошували людей приїхати, побути з тваринами та перезавантажитись.
Через пів року, коли приїжджало все більше туристів, ми почали брати символічні кошти за вхід на територію ферми. Взимку почали готуватись до літнього туристичного сезону, який повноцінно запустили цього року. Відвідувачі можуть бути на фермі скільки бажають та контактувати з тваринами. За цей час ферму відвідали понад 600 людей, які замовляли екскурсії, але ще були люди, які приїжджали та гуляли самостійно чи робили фотосесії.
Прогулянки на «Офермі» мають терапевтичний ефект для відвідувачів
Екскурсії на фермі проводжу я. Спершу знайомлю гостей з усіма тваринами, які досить контактні та люблять, коли їх чухають за вушком. Я показую відвідувачам всіх тварин, деякі породи люди можуть погодувати самостійно, а я розповідаю про ведення господарства, виготовлення сиру, збирання молока. Потім робимо дегустацію всієї продукції, яка в нас є, – просто неба на сіні. Його заготовляємо самі з наших полів. Під час дегустації я розповідаю про особливі характеристики козиного молока та наголошую, що воно не має тхнути та мати специфічний запах, якщо коза здорова та добре харчується. Часто для людей це несподіванка.
Молоко не має тхнути та мати специфічний запах, якщо коза здорова та добре харчується. Фото: ШоТам.
Далі у вільний час можна повернутись до тварин чи піти на пасовище, яке є в нас позаду ферми. Дорослі зазвичай кажуть, що ми повернули їх у дитинство, адже в багатьох бабусі та дідусі жили в селах та мали своє господарство. Ми переконані, що прогулянки на «Офермі» мають для гостей терапевтичний ефект, можна трохи вимкнути думки та подихати свіжим повітрям на повні груди.
Прогулянки на «Офермі» мають для гостей терапевтичний ефект. Фото: ШоТам.
Господарство – це те, чим дихає наша країна
Зараз на фермі маємо 228 кіз. За їхнім здоров’ям слідкує наш лікар, який ще виконує обов’язки тракториста. В нас велика проблема з кадрами, особливо на полі, тому іноді мені здається, що наступного року сама їздитиму на тракторі. В нас є директорка Оксана, а також маю колегу, яка допомагає розвивати маркетинг ферми. І ще в нас працює зоотехнік, який, щоправда, зараз на фронті захищає нас всіх.
В майбутньому плануємо запустити в продаж сир з пліснявою. Зараз технологи над цим ретельно працюють, адже ми хочемо бути абсолютно впевненими в смаку та якості продукту. Хочемо продовжувати розвивати нашу ферму, аби отримувати стабільний якісний продукт, а також робимо все для того, аби нашим кізочками було максимально комфортно.
Цей бізнес відображає повернення до витоків. Фото: ШоТам.
«Оферма» є моєю душею. Цей бізнес відображає повернення до витоків, адже я завжди хотіла займатись чимось таким, що пов’язане з сільським господарством. Для мене хліборобство та фермерство – це те, чим дихає наша країна. Ми розвиваємо сучасний органічний продукт, який є корисним і відповідаємо за високий рівень якості. «Оферма» є для мене дуже рідним місцем і часто наші відвідувачі думають, що це в нас сімейний бізнес, тому ми про нього так дбаємо. Але між нами нема родинних зв’язків, ми всі є найманими працівниками, але дуже любимо це місце та працюємо заради наших кізочок, заради кожного з нас та країни загалом.
Джерело: ШоТам.