Чи можуть чоловіки відмовитися від повістки і яке покарання загрожує за ухилення від мобілізації: роз’яснення
В Україні з початком повномасштабної російської агресії в Україні було оголошено загальну мобілізацію та воєнний стан. Днями президент Володимир Зеленський подав у Верховну Раду законопроєкти щодо чергового продовження цих режимів, 7 листопада народні депутати ухвалили їх більшістю голосів.
Найімовірніше, воєнний стан і мобілізація діятимуть щонайменше до середини лютого 2024 року, тож чоловіки і надалі отримуватимуть повістки. Чи можна відмовитись від повістки і яке покарання може загрожувати за ухилення від мобілізації.
Чи можна законно відмовитися від повістки
Законна відмова від вручення повістки можлива в кількох випадках, кажуть юристи. Зокрема, громадянин, якому її вручають, повинен мати конкретні та поважні причини.
“Такий варіант розвитку подій можливий та цілком законний в окремих випадках, однак потрібно розуміти всі ризики та те, що відмовитись від отримання повістки без об’єктивних причин не можна”, – пояснила юристка практики військового права юридичної компанії “Приходько та партнери” Тетяна Козян.
Серед причини, які можуть бути підставою для відмови від повістки, – наступні:
– неправильні дані отримувача в повістці (документ може бути адресований комусь іншому),
– вручення повістки неуповноваженою особою,
– відсутність печатки/підпису комісара ТЦК та СП.
У випадку відмови співробітник військкомату повинен скласти відповідний акт у присутності свідків.
“Однак пам’ятайте, що незначна помилка в повістці не є поважною причиною відмови від отримання повістки або неприбуття в ТЦК та СП у розумінні вимог закону”, – застерегла Тетяна Козян.
Що може загрожувати за ухилення від мобілізації
У разі неявки за повісткою до військкомату настає адміністративна відповідальність, що передбачає сплату штрафу. Також можлива кримінальна відповідальність.
“А відтак, слід виходити зі змісту та загального усвідомлення самого виклику до ТЦК та СП. Після фіксації вашої відмови від отримання повістки та складання акту справа передається на розгляд керівникам ТЦК та СП, який в результаті може стягнути штраф за порушення правил військового обліку”, – зазначила юристка.
Штраф можна оскаржити в суді, де військкомат має довести факт порушення правил обліку, за яке й настає відповідальність, а не за саму відмову від повістки, пояснила Тетяна Козян.
За матеріалами OBOZ.UA.