Археологи б’ють на сполох: через підрив Каховської ГЕС із курганів Херсонщини вимиваються історичні артефакти

17.06.2023 12:00   -

На Херсонщині через підрив російськими окупантами Каховської ГЕС із недосліджених курганів вода може вимити історичні артефакти. У той же час на дні обмілілого водосховища люди бачать історичні та археологічні знахідки різних часових періодів.

Як повідомляє Херсонська ОВА, через підмивання курганів археологи вже почали бити на сполох. “Історичні артефакти, які перебували в недосліджених курганах Херсонщини, через підрив Каховської ГЕС російськими військовими вимиваються із землі та потужною течією розносяться берегами річок і на узбережжя Чорного моря”, – йдеться у повідомленні.

Усіх, хто помітив такі об’єкти, просять негайно звернутися до Херсонського обласного краєзнавчого музею та повідомити про знахідку.

“Допоможіть зберегти культурну спадщину України та пам’ятки археології Херсонщини. Контактний номер телефону музею: 066 35 51 407”, – звертаються до небайдужих громадян історики.

У Спілці археологів України зі свого боку заявили, що артефакти почали знаходити в самому водосховищі.

“З-під води з’являються різноманітні історичні та археологічні знахідки. Відомо, що водосховище розташовувалося на особливій території серед українського степу, яка була свідком багатьох історичних подій та отримала назву Великий Луг“, – повідомили в спілці.

Зокрема, як пише ZAXID.NET, у селі Покровське Нікопольського району вже на третій день після підриву греблі відійшла вода, і місцеві жителі помітили кладовище біля кам’яного фундаменту – ймовірно, церкви, збудованої в 1798 році й затопленої у 1950-х, коли будували водосховище.https://www.youtube.com/embed/hatyHpMOG2c?start=0

Директорка Покровського історико-краєзнавчого музею ім. Петра Калнишевського Лариса Гладкочуб розповіла, що про знахідки їй відомо, але це місце поки що небезпечне для відвідування.

“У нашому селі була остання запорізька січ – Нова Січ (1734-1775). Після указу імператриці січ зруйновано, церкву пограбовано, а останнього кошового отамана Петра Калнишевського заслали на Соловки. В тому районі 1798 року поруч із дерев’яною козацькою була збудована кам’яна церква, в розчин для міцності добавляли яєчні білки. Але кам’яними у ній були лише стіни, а верхівку перенесли з цієї давнішої дерев’яної. Біля січі було козацьке кладовище”, – повідомила Гладкочуб.

У 1954 році церкву і дві вулиці села були затоплені водами Каховського водосховища.

Нова Січ (ілюстація). Реконструкція Володимира Ленченка

А в околицях Нікополя знаходять давній посуд, металеві вироби, деталі суден, кості давніх тварин, гільзи та зброю часів Другої світової війни.

На територіях, які давно затопило водою, тепер знаходять різноманітні предмети
Знахідка на Нікопольщині
Частина кістки
Горщик
Зображення рослини
Знахідки
Металева частина сокири
Розбита тарілка
Знахідки в околицях Нікополя
Вода сходить і відкриває предмети, що лежали на дні
Скляна пляшечка

Як відомо, Каховське водосховище створили у 1955-1958 роках. Воно має площу 2155 км2. Для його побудови знищили 90 сіл, родючі ґрунти, дніпрові плавні, затопили історичну місцевість – Великий Луг.

У районі Нікополя знайшли стародавні мушкети
Старовинна зброя
Каска часів Другої світової війни
Череп
Череп у касці