Український музей в Естонії

06.12.2019 23:13

Діяльність Українського товариства історії та культури Рівненської області сконцентрована не тільки на Волинському регіоні та Україні.

Вона сягає інших країн Європи, зокрема Естонії, де налагоджені тісні стосунки з українськими патріотами, такими як Тетяна Івушкіна, членом Рівненського Товариства, яка створила в Естонії унікальний український музей.

– Тетяна, розкажіть про створений вами у Естонії музей української культури та події цих днів.

В місті Кохтла-Ярве, де я мешкаю, і яке розташоване в північно-східному регіоні Естонії, переважно російськомовному, мною був створений осередок української культури – музей. До відкриття музею були приурочені дні української культури, які тривали п’ять днів.

На святкування з України приїхали гості – запорізький ансамбль української пісні та побутового танцю “Оксамит” (під керівництвом заслуженого робітника культури України Лариси Купчинської), а також чудові народні майстрині, які проводили творчі майстер-класи.

Це Валентина Мелай, майстриня художньої вишивки, та Наталія Рибак, майстриня петриківського розпису. Одночасно проводилися виставки робіт цих майстринь…

– Усі події проходили у вашому місті?

Частина заходів днів української культури проводились в культурному центрі в Сілламяє, в лютеранській Церкві Михайла в Йихві, у Нарвському замку, культурному центрі в Кохтла-Ярве.

Але головною подією днів української культури усе ж стало урочисте відкриття українського музею в Кохтла-Ярве.

На заході були присутні представники посольства України в Естонії, Міністерства культури Естонії, представники місцевої влади, Конгресу українців Естонії, Інтеграційного Фонду Естонії, Союзу українок Естонії, представники української діаспори Естонії та естонські друзі України.

Засновниками музею виступили ми з мамою, Тетяна Івушкіна, та Наталія Гвоздьова. Бо нам вдалося зберегти чималеньку кількість родинних речей з батьківщини Січеславщини (Дніпропетровської області).

– Тетяно, чому так сталося – Естонія, музей?

В Естонію, а саме в місто Кохтла-Ярве, доля закинула мене ще у далекому 1984 році. Тут я жила, працювала, навчалася у Талліннському технічному університеті. Проте думками завжди була з Україною…

У травні 2013 року організувала та очолила Українське земляцтво в нашому місті під назвою «Два кольори“.

А з огляду на те, що у нашій родині збереглося чимало цікавих речей, особливо від прабабусі та прадідуся, а також інших родичів, постало питання створення музею української культури при земляцтві.

Але нині музей значно більший за те, з чого усе починалось?

Спочатку музей поповнювався речами, які мали родичі, шкільні друзі, знайомі. З часом до наповнення музею прилучились користувачі соціальних мереж. Багато чого я купувала за власні гроші через інтернет.

Тому нині у музеї маємо наступні експозиційні матеріали:

 • Церковні книжки (найстаріша – 1874 року), ікони (найстаріша – вінчальна пара 1900 року);
 • Побутові речі (прядки, посуд, знаряддя праці і ін.);
 • Вироби майстрів петриківського розпису з середини ХХ ст.;
 • Писанки з середини ХХ ст. до нашого часу, зокрема від засл. майстрів України, членів СХУ Оксани Білоус (Київ) та Галини Павлів (Запоріжжя);
 • Мальованки майстрів петриківського розпису;
 • Бісерки, травленки та інші писанки з різних регіонів країни;
 • Колекція рушників початку ХХст. ( з України та Естонії), Дніпропетровська, Полтавська, Сумська, Київська, Вінницька, Рівненська, Івано – Франківська, Запорізька, Тернопільська, Львівська області;
 • Намітки, середина ХХ ст. (Рівненська, Чернівецька обл.);
 • Сорочки чоловічі, жіночі, дитячі з початку ХХст., (Дніпро, Полтавська, Сумська, Чернігівська, Запорізька, Вінницька, Тернопільська, Рівненська, Івано-Франківська, Чернівецька обл.);
 • Постільні облаштунки (наволочки, ясики, підзори), Дніпропетровська, Запорізька, Івано-Франківська обл.
 • Картини вишиті (Дніпро, Запорізька, Івано-Франківська обл.);
 • Зразки вишивки (Дніпро, Полтавська, Чернігівська, Київська, Івано-Франківська області);
 • Серветки (Дніпро, Івано-Франківська обл.), скатертини, покривала, мережива;
 • Хустки з початку ХХст. дитячі речі (з 1926 року, Дніпро, Запорізька обл.);
 • Глиняні вироби (Дніпро, Київська, Запорізька, Полтавська, Івано-Франків обл.);
 • Старі світлини (початок – друга половина ХХ ст.)(Дніпро, Івано-Франківська, Рівненська обл.);
 • Посуд, прикраси, іграшки, статуетки та інше.

Знаємо, що ваші музейні експозиції часто виставляються на показ в інших містах Естонії…

Дійсно, колекції старожитностей нашого музею стали предметом уваги багатьох національних виставок у Естонії. Зокрема таких виставок як:

 • «Землі української дух» – виставка української вишивки;
 • «Стелися, доле, рушниками» – виставка українського рушника;
 • «Виставка української хустки» ;
 • «Небо і Земля нині торжествують» – Різдвяна виставка;
 • «Писанка – символ життя» до Великодня;
 • «Побутові речі української родини» – виставка родинних речей, які зберегли мої мама та бабуся;
 • «Дніпропетровщина – край степовий»;
 • «Український колорит» – виставка строїв, деталей одягу, хусток, наміток та рушників 8 етнографічних регіонів України;
 • «Петриківськими стежками» – виставка петриківського розпису;
 • Виставка Петриківського розпису, де було представлено понад 70 експонатів;
 • «Вишивана доля» – виставка строїв, деталей одягу, хусток, наміток та рушників 12 етнографічних регіонів України, яку побачили більше як 3000 чоловік, що для умов Естонії є дуже значимо.

А що користується особливою увагою в музеї? Та як з часом зростав музей?

Особливою популярністю у діяльності нашого музею користуються різноманітні майстер-класи, зокрема, по вив’язуванню хусток, виготовленню ляльок–мотанок, приготуванню українських вареників та інші…

Ви праві, з часом у приміщенні земляцтва, де були розміщені музейні експонати, місця стало бракувати. Тому для розширення діяльності музею у жовтні 2018 р. Мною була придбана квартира.

У цьому приміщенні можна буде провести семінар, тематичний вечір, уроки чи майстер-класи. Тут ми будемо спроможні приготувати українські страви чи випічку. До слова у музеї кожного тижня уже випікаємо хліб на традиційній заквасці.

Вже зараз одна із кімнат квартири-музею облаштована як зразок опорядження старовинної української хати…

– Як до вашої діяльності ставиться естонська влада? Та чи сприяє в вашій роботі українська держава?

Після офіційної реєстрації музею 11 липня 2017 року, Ріігікогу (Верховна Рада Естонії) у 2018 році надала нам одноразову фінансову допомогу на придбання певного обладнання для музею.

На жаль якоїсь фінансової допомоги від Українського Уряду чи Українського Посольства в Естонії поки, що ми не отримували. Кажуть, що коштів немає…

Що вас сьогодні поєднує з Україною? Чи маєте стосунки з іншими музеями?

Щороку відвідую Україну, іноді по декілька разів на рік. Спілкуюся з працівниками музеїв, однодумцями, а також приймаю участь у роботі Українського Товариства охорони пам’яток історії і культури Рівненської області. Тому неодноразово відвідувала Рівне. Найтісніший зв’язок маю з «Берегинею» – жіночою частиною Товариства.

Підтримую зв’язок із Сарненським історико–етнографічним музеєм (Рівненська обл.), де директоркою є Вікторія Дашко.

Підтримую тісне спілкування з парафіяльним музеєм Іізаку (Естонія), де директоркою є Маріка Оольберг, та з Центром народного мистецтва «Петриківка» (селище Петриківка Дніпропетровської обл.), де директором є Василь Біленко.

Тому робота музею продовжується, і ми запрошуємо українців відвідати наш музей у Кохтла-Ярве.

Наразі дуже вдячні за цю розмову і бажаємо успіхів!

 

 

Українське товариство охорони Пам’яток історії та культури Рівненської області

Джерело - http://rodovid.rv.ua/ukrayinskiy-muzey-v-estoniyi/

Кохтла-Ярве , Естонія

12.11.2019 р.

Рейтинг
Последние записи в блогах

Західно-Донбаське управління Головного управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що з         19.04.2020 набирають чинності норми Закону України від 20 вересня 2019 року № 128-IX «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» (далі – Закон № 128), відповідно до яких у платників податків виникає право на використання програмних реєстраторів розрахункових операцій   (далі – РРО) – альтернативи традиційним РРО.

Для застосування програмних РРО ДПС надасть безкоштовне рішення, яким можна буде користуватися в частині фіскалізації торговельних операцій, поряд з цим, платники зможуть використовувати програмні РРО, доступні на ринку.

Запис на тестування відбувається на сайті Кабінету Міністрів України за посиланням https://prrosto.kmu.gov.ua/.

Слід зазначити, що дія Закону № 128 не поширюється на:

► «спрощенців» першої групи;

► фізичних осіб, які продають на ринку вживані речі, продукти власного підсобного господарства.

Самозайняті особи – «айтішники», юристи, консультанти, інші самозайнятих осіб, у тому числі і ті, хто працює на третій групі спрощеної системи оподаткування, можуть не використовувати РРО у разі:

● якщо їх клієнти розраховуються з ними виключно у безготівковій формі без застосування платіжних карток і перераховують їм кошти на поточний рахунок банківським переказом;

● якщо клієнт у касі банку вносить готівку для подальшого її зарахування на поточний рахунок продавця.

 

 

 

 

Подробнее

     Західно-Донбаське управління Головного управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє, що з початку року стартувала кампанія декларування доходів, отриманих фізичними особами – платниками податків протягом 2019 року, яка триватиме до 1 травня 2020 року.

     За місяць деклараційної кампанії громадянами Дніпропетровської області та особами, які провадять незалежну професійну діяльність, подано 1 344 декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік. Про це повідомила начальник управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Вікторія Каліногорська.

     Загальна сума задекларованого у деклараціях оподатковуваного доходу за 2019 рік – 176,9 млн грн, до сплати в бюджет нараховано 5,6 млн грн податку на доходи фізичних осіб, що на 2,6 млн грн більше, ніж у 2019 році, та 1,0 млн грн військового збору, що на 0,5 млн грн більше минулого року.

     Доходи у сумі понад 1 мільйон гривень задекларували 13 мешканців Дніпропетровщини. Сума задекларованого ними доходу склала 72,9 млн гривень. Сума податку на доходи фізичних осіб до сплати складає 1,2 млн грн, сума військового збору до сплати складає 0,13 млн гривень.

Разом з тим, 177 мешканців Дніпропетровщини надали декларацію з метою скористатися правом на податкову знижку, сума податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету, складає 0,5 млн гривень. Реалізувати своє право на отримання податкової знижки громадяни можуть впродовж всього поточного року.

     Закликаємо громадян не зволікати та вчасно задекларувати свої доходи.

 

 

Подробнее

Західно-Донбаське управління Головного управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що суб’єкти господарювання, які провадять посередницьку діяльність, пов’язану з наданням послуг з оренди нерухомості (рієлтери), зобов’язані надіслати інформацію про укладені за їх посередництвом цивільно-правові договори (угоди) про оренду нерухомості до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації в строки, передбачені для подання податкового розрахунку, за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 13.05.2017 № 497, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 08.06.2017 за № 700/30568.

Норми встановлені п.п. 170.1.6 п. 170.1 ст. 170 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Податковий розрахунок за базовий звітний (податковий) період подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПКУ).

Крім того, звертаємо увагу, що фізичним особам, які надали у 2019 році посередницькі послуги, пов’язані з наданням послуг з оренди нерухомості і не є суб’єктами підприємницької діяльності, необхідно подати декларацію про майновий стан і доходи (далі – декларація) у разі отримання доходів, з яких під час їх нарахування або виплати не сплачувався податок на доходи фізичних осіб та військовий збір, і при цьому такі доходи не звільнені від оподаткування.

Задекларувати отриманий у минулому році дохід та надати декларацію до податкового органу за місцем своєї реєстрації необхідно не пізніше 30 квітня 2020 року.

У такій декларації необхідно самостійно нарахувати податок на доходи фізичних осіб і військовий збір та у термін не пізніше 31 липня поточного року сплатити їх на відповідні рахунки.

Інформація про реквізити банківських рахунків для сплати нарахованих платежів розміщена на головній сторінці субсайту «Територіальні органи ДПС у Дніпропетровській області» у рубриці «Бюджетні рахунки».

 

Подробнее

     Питання організації роз'яснювальної роботи під час кампанії декларування доходів громадян стали провідними під час проведення зустрічі, що відбулася в приміщенні Павлоградської ДПІ Західно-Донбаського управління Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.

     Учасники зустрічі – начальник Павлоградської ДПІ Ольга Радіонова та волонтери – ветерани-пенсіонери податкової служби Західно-Донбаського управління обговорили особливості проведення цьогорічної кампанії декларування, обмінялись думками з приводу нюансів цієї кампанії та визначили шляхи співпраці у доведенні необхідної інформації до громадян.

     Вже стало традицією, що на початку року волонтери добровільно допомагають у пропаганді податкового законодавства та інформують пересічних громадян міста про діяльність податкової служби. Розповсюджуючи тематичну друковану продукцію з питань декларування доходів громадян, волонтери допомагають донести необхідну інформацію до широких верств суспільства.

     “Ми, як ніхто, розуміємо важливість своєчасності сплати податків. Із власного досвіду ми знаємо, що більшість громадян – сумлінні платники. Їм необхідно лише своєчасно нагадати про необхідність декларування доходів та сплати податків, допомогти розібратися у законодавчих нормах. Саме тому ми завжди з готовністю допомагаємо своїм колегам”, - зазначають ветерани.

     Нагадаємо, що з 1 січня 2020 року в Україні стартувала кампанія декларування, котра триватиме до 1 травня 2020 року. Отож, закликаємо виконати громадянський обов'язок – задекларувати свої доходи.

Подробнее