Нові житлові забудови, зміни територій з промислової на житлову, великі масиви садибної забудови – основні зміни в генеральному плані міста.
За словами начальника головного архітектурно-планувального управління департаменту по роботі з активами ДМР, головного архітектора міста Дмитра Волика, за згаданим документом серед іншого заплановані великі масиви садибної забудови у Таромському, ж/м Ігрень (вул. Сахарова), в районі Полтавського шосе (озеро Карпенкове), а також формування багатоквартирної забудови в районі вул. Бєляєва, просп. Мануйлівському, вул. Уральської, вул. Робочої – Н. Алєксеєнко. Окрім того, багатоквартирне будівництво може бути на окремих територіях поруч з наявною садибною забудовою – це вул. Мандриківська, Космонавта Комарова (між ж/м Сокіл та ж/м Перемога), Таганрозька, Широка, а також просп. Мануйлівський (з боку парку Сагайдак) тощо.
Окрім того, генеральний план міста передбачає зміни у функціональному призначенні певних територій – з промислових вони потенційно можуть перейти під житлову забудову (вул. Павлова, Берегова, Маршала Малиновського тощо). А також заміну застарілого житлового фонду по просп. Калнишевського, вул. Калиновій, просп. Поля – вул. Нахімова тощо.
Водночас у місті постійно розробляють зонування територій, які формують чіткі параметри забудови будь-яких земельних ділянок у рамках детальних планів. Наразі у роботі низка таких планів по центральній частині міста, а саме в межах територій вул. Шевченка, Паторжинського, Гоголя, Південної, Харківської, Коцюбинського, а також вул. Чернишевського, Гоголя, Виконкомівської. А також за більш віддаленими районами, зокрема, вже згаданими вул. Бєляєва, Сахарова, Широкій, які формують масиви багатоквартирної чи садибної забудови для подальшого освоєння.
«Будівельні об’єкти розглядатимуться з урахуванням їхньої відповідності нормативним і законодавчим документам, зокрема, щодо регулювання містобудівної діяльності, охорони культурної спадщини тощо.Загалом зонування територій, розробка їхніх детальних планів дозволяє коректно та системно розпоряджатися і освоювати ресурс міської території в цілому. Такі документи не відповідають на питання конкретної забудови на тому чи іншому місці, а формують принципи та бачення подальшого освоєння територій. Це така багатоелементна робота, у ході якої враховуються різні нормативні показники (кількість мешканців або транспортні потоки, з огляду на які можуть ухвалюватися рішення, наприклад, щодо ущільнення забудови», – підкреслив Дмитро Волик.