Наприкінці листопада 2022 року Мет Формстон додав підкорення «Святого Ґрааля» з-поміж хвиль до переліку власних здобутків. Підкорення хвиль у португальському Назаре це вже неабияке досягнення, а коли це робить сліпий Формстон, та ще й першим з-поміж сліпих серфінгістів, це заслуговує на овації. 44-річний сіднеєць втратив зір у дитинстві, але все життя підкорює хвилі, бере участь та перемагає в національних та міжнародних змаганнях.
Найбільшу хвилю у світі, яку можна спостерігати біля Назаре, він не підкорив (26 метрового монстра підкорив німець Себастьян Штаудтнер), але представники його команди кажуть, що він виходив переможцем у боротьбі з 11-метровими хвилями, а це також не мало.
Західнопортугальське містечко Назаре на атлантичному узбережжі – це «Мекка» хоробрих серфінгістів, що воліють підкорити чи не найбільшими в Європі (та світі) хвилі. Для нас це переважно здається божевільною ідеєю, адже краще надавити на педаль спортивного авто, зануритися в крижані води океану, як це робить Вім Хоф, чи покрутити колесо в одному з багатьох онлайн казино для хайроллерів, але дехто не може жити без такого рівня адреналіну.
Із листопада до березня Назаре є магнітом для любителів великих хвиль, яких підвозять до гребеня партнери на водному мотоциклі, після чого ці відчайдухи залишаються сам на сам зі стіною води. Сюди стікаються люди з усіх усюд, аби лише подивитися на шоу боротьби сміливців із величезними хвилями.
Формстон, який ніколи не боявся океану, каже, що Назаре – це закономірний прогрес в улюбленій справі. Упродовж останніх 5 років він підкорював найвищі хвилі східного узбережжя Австралії та ніколи не відступав, хоч якими б великими вони не були, навіть якщо їхню висоту не можна порівнювати з велетнями з Назаре.
Мет виріс на півночі Сіднея в районі Нарабін і з дитинства пропадав на тутешніх пляжах, які дали Австралії найкращих серфінгістів, разом із 2-разовим чемпіоном світу Демієном Хардманом. Оскільки гострота зору Мета відповідає 5% гостроти здорової людини (він страждає на макулярну дистрофію), він більше покладається на інші почуття, переважно на слух і дотик.
У Формстона є «провідник», який повідомляє йому про наближення хвилі, та «веде» його хвилею, аби Мет мав максимально точне уявлення про неї. Сам Мет каже, що використовує ногу, що стоїть попереду, як ціпок, який передає йому інформацію про ситуацію і дає змогу демонструвати дива моторності та витонченості. Його техніка так вражає, що глядачі дізнаються про його ваду лише з напису «сліпий серфінгіст» (blind surfer) на костюмі.
Усе життя Мет розширює межі можливостей сліпих серфінгістів, адже він виграв 4 чемпіонати світу та безліч національних змагань. Він з-поміж найкращих серфінгістів із вадами у світі, а наприкінці 2022 року він навіть брав участь у чемпіонаті світу для парасерфінгістів на пляжі «Пісмо» в США.
Водночас Назаре – це зовсім інший рівень, тому, як і безліч інших серфінгістів, які обожнюють великі хвилі, Мету довелося тренуватися за спеціальною програмою. Особливу увагу він приділив диханню, адже йому потрібно було навчитися затримувати дихання до 5 хвилин, аби вижити у величезному обсязі води, яку приносить кожна тутешня хвиля.
Як і всіх інших серфінгістів, його притягнули на водному мотоциклі в місце, де народжуються хвилі. Але на цьому його схожість з іншими серфінгістами закінчується, оскільки Формстон, який не бачить хвилю, що наближається, має почути свист від своєї команди, аби відпустити мотузку, а потім іще один, аби різко розвернутися, щоб уникнути величезної лавини піни.
Що робитиме цей неймовірний серфінгіст після успіху в Назаре? Тепер йому кортить підкорити ще більші хвилі, як от легендарні хвилі на пляжі «Щелепи» на Гаваях. А після рішення залучити сліпого серфінгіста до Паралімпійських ігор 2028 року в Лос-Анджелесі, Мет сподівається ще й вибороти декілька медалей.