Інтернет-видання «Дніпро.Головне»

Міністром освіти і науки може стати колишній регіонал Сергій Шкарлет

На пост міністра освіти і науки розглядають кандидатуру колишнього прибічника Януковича, регіонала у минулому Сергія Шкарлета. Він є наймолодшим ректором в Україні – очолює Чернігівський державний технологічний університет, доктор економічних наук, професор.

Здавалося б, що людина із системи освіти, молодий вчений міг би претендувати на підтримку освітян і науковців у справі призначення його на посаду міністра. Втім, його ймовірне призначення викликає багато зауважень навіть у тих чиновників, що встигли попрацювати за президентства Зеленського в попередньому уряді Гончарука.

Зокрема, колишня міністерка освіти і науки Ганна Новосад досить негативно оцінює кандидатуру Шкарлета. За її словами, Сергій Шкарлет представляє інтереси української спільноти ректорів вишів, що саме просувають його на посаду. Шкарлет є одним із ректорів, яким не до вподоби реформи в українській освіті – обмеження терміну перебування ректорів на посадах, контроль їх діяльності, запровадження ЗНО для вступу в університети. Всі ці новації ідуть проти інтересів ректорів, які часто пожиттєво керують навчальними закладами, прагнучи не їх розвитку і підвищення якості освіти, а, скоріше, власного збагачення і комфорту.

«Дуже просто – окремим ректорам, і вочевидь, пану Сергію, чхати на якість освіти, на майбутнє студентів, їм треба не хороші студенти – їм треба КОНТИНГЕНТ. Саме так називаються в їхньому світі вступники з будь-яким рівнем знань, з яких вони просто знімають гроші. Тому їм геть незручні ті зміни, які зробили і наша команда, і попередні. Високопоставлена особа, яка приймає рішення може сказати: “Так він же подобається ректорам! Хороший же варіант, треба брати!” Звісно подобається. Тому що це про їхні інтереси, але аж ніяк не про наші з вами», – коментує ситуацію на своїй сторінці у Фейсбук Ганна Новосад.

Ще одним маркером, що виступає в якості аргументу проти Шкарлета в якості міністра – його колишня відданість «Партії Регіонів» і Віктору Януковичу.

«Політичні орієнтири я обрав ще у 2004 році. На президентських виборах підтримував Віктора Януковича. Не змінив своїх переконань навіть тоді, коли довелося відчути на собі певний тиск тодішньої правлячої партії, яка наполегливо пропонувала отримати її партквиток. Я повністю поділяю погляди і принципи Партії регіонів. Впевнений, разом з Президентом ми вибудуємо міцну вертикаль влади, яка займатиметься ділом і досягне значних результатів», – заявляв Сергій Шкарлет у далекому 2010 році в інтерв’ю виданню Svoboda.FM.

Невже Шкарлет, який витримав «тиск тодішньої правлячої партії» (політичного блоку Віктора Ющенка та Юлії Тимошенко), змінив свої політичні вподобання за останні роки? Чи потрібен на посаді міністра освіти і науки чоловік, що не розділяє цінності, що ствердились в Україні після 2014 року?

Небайдужою до кандидатури Шкарлета виявилась іще одна колишня міністерка – Уляна Супрун. За її словами, на додаток до сказаного вище, Сергій Шкарлет ще й не зовсім чесний науковець. Зокрема, аналіз його робіт показує, що ректор зовсім не цурається плагіату – тобто, просто краде частини раніше опублікованих наукових праць і видає за свої. Зокрема, у монографії з колективом авторів від 2018 року, Шкарлет безсоромно використовує текст зі статті іншого вченого, опублікованої у 2013 році.

«Тож що маємо у підсумку? Людину, яка краде чужі тексти, є креатурою злочинного режиму регіоналів і сповідувачем їхніх антиукраїнських цінностей, є “єдиним кандидатом” від освітніх феодалів-ректорів, які лобіюють його на посаду, аби цементувати свій вплив. До цього всього, пошуком і відбором цієї кандидатури займається президент, перевищуючи власні повноваження і нівелюючи положення Конституції України», – відзначає Уляна Супрун.

Кадровий голод, про який нещодавно розповідав Володимир Зеленський, здатен привести до влади будь-яку випадкову людину. Хіба що, всі ці призначення зовсім не випадкові …