Словаччина, яка разом із Польщею та Румунією відмовилася знімати з України зернове ембарго, трохи змінила позицію. Словацька влада заявила, що зніме заборону, проте це відбудеться після створення системи ліцензування торгівлі зерном.
Про це заявили представники Міністерства сільського господарства Словаччини 21 вересня, пише Reuters. “Міністри (сільського господарства Словаччини та України. – Ред.) домовилися про створення системи торгівлі зерном, заснованої на видачі та контролю ліцензій “, – заявили у відомстві.
Тобто заборона залишиться чинною, поки ця система не буде запущена і повністю протестована. Нинішні словацькі правила передбачають дію ембарго як мінімум до кінця 2023 року. У разі запуску системи ліцензування торгові кордони для зерна можуть відкрити раніше.
Днем раніше повідомлялося, що Словаччина визнала запропоновану Україною схему контролю поставок “цілком прийнятною”. Про це заявив словацький міністр сільського господарства Йозеф Біреш, повідомили у Мінагропроді України.
Заява Біреша прозвучала під час його зустрічі з українським колегою Миколою Сольським 20 вересня. “Міністри домовилися якнайшвидше доопрацювати план, а також координувати ситуацію та зберігати конструктивні відносини між країнами”, – йдеться у повідомленні.
Нагадаємо, пропозиція України полягає в тому, що наша країна сама регулюватиме експорт агропродукції до “проблемних” країн ЄС. Для цього спочатку українська влада погоджуватиме з ЄК список та обсяги продукції і лише після цього видаватиме експортні дозволи вітчизняним агровиробникам.
Наразі Словаччина входить до трійки країн-сусідів України, які в односторонньому продовжили заборону на ввезення нашої агропродукції після 15 вересня. Централізована заборона діяла з 2 травня.
Такі рішення були ухвалені в обхід позиції Єврокомісії, і Україна вже звернулася до СОТ із запитом щодо проведення консультацій. Якщо вони допоможуть, будуть судові позови.