Інтернет-видання «Дніпро.Головне»

За українцями хочуть встановити відеонагляд: деталі

У Верховній Раді України зареєстровано законопроєкт “Про єдину систему відеомоніторингу”. Цей документ пропонує запровадити тотальний відеонагляд в Україні, що неминуче порушує питання приватності громадян. Які ж наслідки може мати прийняття цього законопроєкту? Чи дійсно він допоможе покращити безпеку в країні, чи лише стане інструментом тотального контролю над населенням? Про це детальніше розповість «Дніпро Оперативний». 

Що передбачає та яка мета законопроєкту?               

Законопроєкт №11031 “Про єдину систему відеомоніторингу стану публічної безпеки” пропонує запровадити в Україні систему, яка буде включати:

Згідно з документом, ідентифікація осіб буде проводитися за допомогою біометричних даних, а також інформації про особу, такої як її ім’я, дата народження та адреса проживання.

У пояснювальній записці зазначено, що головна мета даного законопроєкту — це запобігання порушень закону шляхом використання передбачених заходів на попередження, виявлення та притягнення до відповідальності осіб, які порушують правила. Також наголошується на необхідності забезпечення безпеки громадян у різних сферах, включаючи транспорт, прикордонний контроль та заходи, пов’язані з безпекою дітей.

Згідно з інформацією зазначеною на сайті парламенту, документ було направлено на розгляд Комітету 21 лютого 2024 року.

Які дані збиратимуться?

Об’єктами відеомоніторингу будуть:

Ідентифікація фізичної особи відповідно до документа здійснюється на основі наступного набору даних: ім’я, дата народження/смерті, місце народження, стать, інформація про зареєстроване або задеклароване місце реєстрації/зміну місця проживання, відомості про громадянство або його відсутність та оцифрований образ обличчя. Також реєстраційний номер платника податків або серія та номер паспортного документа особи.

Згідно з законопроєктом, в системах відеомоніторингу зберігатимуться та оброблятимуться персональні дані, що містять інформацію про фізичну особу чи власника транспортного засобу. Ці дані зберігаються протягом строку, необхідного для досягнення визначених законодавством цілей обробки, але не довше 15 років. 

Щодо зацифрованого зображення обличчя особи та даних про транспортний засіб, таких як марка, модель, кольори й номерний знак, вони зберігаються лише на центральному рівні системи відеомоніторингу стану публічної безпеки.

Як будуть використовуватися зібрані дані?

Дані з камер відеоспостереження будуть використовуватися для:

Хто матиме доступ до цих даних?            

Законопроєкт не визначає чітко, хто матиме право доступу до інформації з камер відеоспостереження, проте судячи з мети застосування системи відеомоніторингу, можна зробити висновок, що доступ матимуть: 

У законопроєкті також зазначили, що кожна особа, чиї персональні дані зберігаються в системах відеомоніторингу стану публічної безпеки, має право:

Які ризики несе законопроєкт