Український інститут національної пам’яті ініціює перенесення вихідного з 9 на 8 травня, заявив голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович
Про це повідомляє Інтернет-видання «ДНІПРО. ГОЛОВНЕ» з посиланням на Depo.ua.
«Ми пропонуємо залишити 9 травня як День перемоги над нацизмом, але вихідний перенести на 8 травня, щоб підкреслити важливість нового формату пам’яті і примирення. Це було б і важливим чинником для деполітизації 9 травня. Бо саме те, що цей день залишається вихідним, перетворює його не на день, коли згадують загиблих і живих ветеранів, а на день, коли проросійські сили виходять на вулиці, щоб нагадати про своє існування, влаштовуючи провокації з портретом Сталіна, червоними прапорами, так звані «безсмертні полки», які є російською ініціативою, спрямованою на те, щоб нагадати, що Україна нібито є частиною «русского мира». Все це лишається активним саме через те, що 9 травня, як і раніше, є вихідним», – підкреслив В’ятрович.
Водночас він висловив переконання, що ветерани Великої Вітчизняної війни це зрозуміють.
«Я переконаний, що перенесення вихідного з 9 травня на 8 жодним чином не образить ще живих ветеранів. Натомість для молодшого покоління це буде сигналом, що ми готові по-іншому дивитися на ці річниці і готові йти своїм шляхом, а не нав’язуваним Росією», – сказав голова УІНП.
Він також впевнений, що пропозиції УІНП, спрямовані на вдосконалення національного календаря державних свят, теж будуть сприйняті спокійно і стануть звичним для українців явищем.
«Він (календар – ред.) уже написаний, і ми його передали в Міністерство культури, яке має його подати на погодження в Кабінет міністрів… Я вірю, що у політиків стане наснаги прийняти цей календар у повній мірі. Мова йде не тільки про скасування якихось вихідних, таких як 8 березня чи 2 травня, мова йде не лише про перенесення вихідного з 9 травня на 8, але й про загальне впорядкування системи державних свят, які є в Україні, щоб навести в цьому лад. Бо у нас зараз відзначаються і радянські свята, і нові українські свята, і релігійні свята», – зазначив історик.
В’ятрович додав, що якщо буде реалізована ця концепція, то 8 березня стане Днем боротьби жінок за свої права. Відповідно, це буде робочим днем.