Туреччина і Україна, схоже, «просуваються до стратегічного партнерства, яке може поставити під загрозу позиції РФ в Чорноморському регіоні», — пише колишній турецький військовий радник Метін Гуркан у дуже докладній статті для Al-Monitor, вашингтонського англо-турецького новинного сайту.
Джеймс Брук – головний редактор Ukraine Business News і колишній кореспондент The New York Times, на сторінках видання НВ, аналізує співпрацю двох чорноморських країн у військовій сфері.
«Україна сьогодні виділяється як головний партнер Туреччини в ряді критично важливих військових технологій, таких як турбогвинтові та дизельні двигуни, авіоніка, дрони, протикорабельні та крилаті ракети, радіолокаційні системи й системи спостереження, космічні та супутникові технології, роботизовані системи, системи бронезахисту, ракетні двигуни та системи наведення», — пише Гуркан, який був турецьким військовим радником в Афганістані, Казахстані, Киргизстані та Іраку до того, як написав докторську дисертацію про зміну збройних сил Туреччини.
«Технологічне співробітництво між двома сторонами різко пожвавилося за останні два роки, заклавши основу для науково-технічного альянсу з далекосяжними наслідками для геополітичного балансу сил в регіоні Чорного моря».
Військовий аналітик з Анкари пише: «Двостороннє співробітництво в сфері оборонної промисловості може призвести до спільних військових навчань і тренувань, що підвищує оперативну сумісність турецьких і українських збройних сил — перспектива, яка може змінити геостратегічний баланс в Чорноморському регіоні. Москва, безсумнівно, пильно стежить за зростанням турецько-українського співробітництва».
Важливі моменти:
- Дрони: нове спільне підприємство Укрспецекспорту і Baykar Makina, виробника бойових дронів Bayraktar, «нарешті вирішить давні проблеми турецької оборонної промисловості у виробництві двигунів».
- Космічні та розвідувальні супутникові технології. «Україна погодилася передати технічні знання в Туреччину для розвитку нового космічного агентства Туреччини та лабораторії супутникових досліджень і розробок в Roketsan, провідному турецькому державному виробнику реактивних і ракетних двигунів і супутників … Havelsan і … Укроборонпром вже підписали угоду про співпрацю у виробництві супутникових технологій».
- Двигуни Мотор Січ: «Продаж майже чверті акцій українського виробника двигунів Мотор Січ турецьким компаніям на додачу до умов передачі ноу-хау технології, продажу Туреччиною Україні протикорабельних ракет класу „Земля-море“ Atmaca з дальністю дії 200 кілометрів — розробка, яка може змінити геостратегічний баланс в Чорноморському регіоні не на користь Росії, якщо і Україна, і Туреччина розгорнуть ці системи на своїх берегах … А також допомога України в розробці реактивного двигуна в турецькому проєкті винищувача TFX».
• Повітряний транспорт: “Недавнє військове втручання Туреччини до Лівії та інших зон конфлікту підкреслило гостру необхідність в авіатранспорті з реактивним двигуном, і український літак Ан-178 розглядається як варіант.”
- Танки: «Україна також може допомогти в подоланні затяжної проблеми з двигунами в турецькому танковому проєкті “Алтай”, включно з перспективою поставки Україною дизельного двигуна та інших компонентів для першої партії танків».
• Кораблі ВМФ: «Обидві сторони також почали переговори про перспективу спільного обслуговування кораблів і навіть про покупку Україною турецьких фрегатів і канонерських човнів типу MILGEM».
Туреччина розглядає питання про фінансування завершення будівництва другого українського вантажного літака Ан-225 Мрія, найбільшого літака в світі. Про це повідомив віцепрем’єр-міністр — міністр з питань стратегічних галузей Олег Уруський на пресконференції в державному інформаційному агентстві Укрінформ. Як повідомляє Укрінформ, Уруський також нагадав, що під час візиту президента України до Туреччини в жовтні був підписаний документ, в якому викладено наміри сторін запускати спільні проєкти з будівництва військових кораблів, безпілотників і всіх типів газотурбінних двигунів.