У США розглядають можливість надання Україні касетних боєприпасів, про що можуть офіційно заявити на початку наступного місяця. Зокрема, розглядається можливість надання Україні вдосконалених звичайних боєприпасів подвійного призначення (DPICMs).
Про це повідомляє NBC News посилаючись на заяви офіційних представників США. Водночас деякі правозахисні групи виступають проти їх використання через побоювання, що бомби, що не розірвалися, можуть вибухнути після бою, поранивши або вбивши невинних цивільних.
З початку минулого року Україна зверталася до США з проханням про надання боєприпасів DPICM, але ця пропозиція була відкинута через чинну міжнародну угоду – Конвенцію про касетні боєприпаси, яка забороняє передачу, використання та накопичення такого типу зброї.
Хоча США, Україна і Росія не є сторонами цієї угоди, понад 100 країн, включаючи багатьох союзників США, підписали цю конвенцію.
Під час холодної війни США розробили касетні боєприпаси та накопичили їх в значній кількості, але в багатьох з них термін придатності наближається до закінчення. Нещодавно двопартійна група членів Конгресу написала листа до адміністрації Байдена, в якому просили надати Україні “невикористаний величезний арсенал”.
Касетні боєприпаси DPICM можуть бути використані з артилерійських систем, які США вже передавали Україні раніше.
На практиці один касетний артилерійський снаряд DPICM здатний здійснити роботу, еквівалентну 10 звичайним осколково-фугасним снарядам. Це має велике значення, особливо у випадках, коли Україна стикається з труднощами щодо постачання боєприпасів.
Що таке касетні боєприпаси та чому вони заборонені у багатьох країнах?
Касетний боєприпас – це спеціальний тип авіабомби, що має тонкі стінки і складається з кількох компонентів. Він включає наконечник, корпус та пустотілу оболонку. Внутрішній простір боєприпасу заповнений дрібними осколками, авіамінами та мінами різних типів (протитанковими, протипіхотними, запальними). Вага всього небезпечного вмісту в одному боєприпасі може досягати 10 кг.
Касетна бомба складається з перегородок, на яких розміщено мінімум десять мін та дрібних деталей. Коли бомба вибухає у повітрі, ці міни випускаються та розсіюються по всій зоні ураження.
Касетна бомба містить авіаснаряди, які часто наповнюються дрібними осколками та іншими малими елементами. Ці авіаснаряди характеризуються широким спектром ефективності та використовуються для ураження живої сили або ліквідації техніки.
За певними відомостями, один авіабомбовий снаряд має потенціал проникнути через броню товщиною до 17 см.
Касетна бомба не тільки характеризується винятковою силою вибуху, але також має приховану загрозу. З різних причин, зокрема, недосконалий механізм детонатора, частина мін, які викидаються з оболонки, можуть не вибухати одразу. За попередніми даними, близько 5% авіабомб не активуються і перетворюються на звичайні протипіхотні міни. Додатковою загрозою є їх можливість глибокого закопування в ґрунт і тривалий час не детонувати, вибухаючи при контакті з зовнішніми предметами.
Більшість снарядів цього типу не є зброєю високої точності. Коли вони застосовуються у житлових районах міст, це може призвести до значних людських втрат, тому вони були заборонені Конвенцією, підписаною у Дубліні у 2008 році.
За матеріалами OBOZREVATEL.